Jazz/World

Aretha Franklin a halála előtti hetekben még operaáriát tanult volna

2018.09.05. 12:25
Ajánlom
Aretha Franklin bármit el tudott énekelni, nemcsak a soul örök királynője, hanem az opera műfajának szerelmese is volt. Az az énektanár emlékezik rá, aki megtanította neki a Nessun dormát.

Miután Aretha Franklin egy privát partin énekelt Pavarottinak, felkeltette a figyelmét az opera műfaja. Ekkor ismerkedett meg Mary Callaghan Lynch énektanárral, aki így emlékezett vissza a soul királynőjére:

Azt hiszem, acélból voltak a hangszálai.

Egész más dimenziót adott az operának, és új közönséget hódított meg a műfajnak.” Szerinte Aretha bármit el tudott énekelni, semmi nem okozott számára gondot. „Egyáltalán nem volt ideges. Alig várta, hogy a színpadra álljon, imádta Puccinit.”

Három héttel a halála előtt új ária elsajátítására készültek. Az énekesnő Erich Korngold A halott város című operájából Marietta dalát szerette volna elénekelni. Végül nem sikerült elkezdeniük a megtanulását: „Egy üzenetet küldött nekem, azt írta, Mary, nagyon sajnálom, el kell halasztanunk” – idézte fel az énektanárnő.

Sohasem látta kottát olvasni, húsz éves ismeretségük alatt egyszer sem került elő a kérdés. „Annyira jó zenei érzéke volt, hogy nem volt rá szükség. Hallott valamit, és tudta. Készítettem neki felvételeket, amikről elsajátította az olasz kiejtést.”

Amikor Lynch megalapította a Motor City Lyric Opera non-profit zenei szervezetet azzal a céllal, hogy a detroiti gyerekekhez közelebb vigyék az operát, Aretha Franklin az ügy mellé állt. Szerette volna, ha a gyerekek úgy szeretik a zenét, ahogy ő.

A videóriport végén az énektanárnő elmondta, hogy szerinte Aretha nem fog csatlakozni az angyalok mennyei kórusához. Az angyalok énekelnek majd vokált mögötte.

Aretha Franklin augusztus 16-án hunyt el. Több cikkünkben emlékeztünk rá:

Emlékeznek arra, amikor Aretha Franklin ugrott be Pavarotti helyett?

Kapcsolódó

Emlékeznek arra, amikor Aretha Franklin ugrott be Pavarotti helyett?

Pavarotti pótolhatatlan, de helyettesíthető. Erről tanúskodik az az 1998-as felvétel, melyen a soul királynője énekli a Nessun dorma kezdetű áriát a betegeskedő tenor helyett.

Aretha Franklin ravatalához özönlenek a gyászolók

Aretha Franklin ravatalához özönlenek a gyászolók

Las Vegastól Miamiig, az Egyesült Államok minden részéből érkeztek a gyászolók Detroitba, hogy leróják végső tiszteletüket a soul augusztus 16-án elhunyt királynője, Aretha Franklin előtt a Charles H. Wright Afrikai-Amerikai Történeti Múzeumban.

A királynő varázsol - Ikonikus pillanatok Aretha Franklin pályájáról

A királynő varázsol - Ikonikus pillanatok Aretha Franklin pályájáról

Az augusztus 16-án rákban elhunyt soul királynő személye már életében kultikussá vált, amiről rengeteg videofelvétel is tanúskodik. Ezekből az emlékekből szemezgettünk.

hírlevél

A kultúra legfrissebb hírei, programajánlók és exkluzív kedvezmények minden csütörtökön a Fidelio hírlevelében

Legolvasottabb

Vizuál

Leszámolás a paraszti kultúrával – megnéztük az év egyik legszebb filmjét

A Parasztok című filmet látni olyan, mintha végigjárnánk egy hatalmas múzeumot, és hosszasan elidőznénk valamennyi műalkotás előtt – szellemileg megterhelő, mégis eksztatikus művészi élményt jelent.
Klasszikus

Elhunyt Rolla János

A Kossuth-díjas hegedűművész, a Zeneakadémia Kamarazene Tanszékének oktatója és korábbi tanszékvezetője hetvenkilenc éves volt – tudatta a szomorú hírt a Zeneakadémia.
Vizuál

Elhunyt Andresz Kati

A színházi munkái mellett szinkronszerepeiről is híres színésznőt, akinek különleges hangja számos filmet tett emlékezetessé, hatvannyolc éves korában érte a halál.
Klasszikus

Ragyogó sötétségem – beszélgetés Érdi Tamással

Érdi Tamás zongoraművész december 17-én a Benczúr Házban ad ünnepre hangoló koncertet, az Egész nap karácsony rendezvény záróakkordjaként.
Könyv

Vámos Miklós: Remek megragadása annak, mi is a szépirodalom

Vámos Miklós ebben a hónapban is megmondja, mit érdemes elolvasni. Állandó rovatában ezúttal Sasha Marianna Salzmann Az emberben legyen szép minden című kötetével foglalkozik.

Nyomtatott magazinjaink

Ezt olvasta már?

Jazz/World interjú

„Mindenki azt mondta, ez egy kamaszkori őrület” – beszélgetés Nagy Emma jazzénekessel

Egy végtelenül finom, halk szavú, szinte rebbenő lány ül előttem. Kicsit bizonytalan, önmagát még keresgélő fiatal nő, de már pontosan érzékelhető, ahogy töredezik benne a gátlás, és ha egyszer igazán ki- és megnyílik, fantasztikus csodákra lesz képes. Nagy Emma 2023-ban zeneművészeti kategóriában átvehette az MVM Zrt. által támogatott Junior Prima Díjat.
Jazz/World ajánló

Flavia Coelho napfényt hoz a szürke télbe

Brazíliában színpompás kulturális hatások érték, de végül Párizsban talált rá arra az egyedi zenei stílusra, amelyben jól megfér egymással a pop, a jazz, a rock, a funk és a tradicionális brazil műfajok.
Jazz/World ajánló

Ecuadori, perui és bolíviai örökzöldekkel ünnepli fennállásának 30. évfordulóját a Los Gringos

A dél-amerikai zenét játszó hazai együttes új dalokkal is kedveskedik a december 2-i jubileumi koncerten, amelyet követően sztorizós közönségtalálkozót is tartanak a Fonóban.
Jazz/World magazin

Kenny Garrett, a jazz-szaxofonosok élő ikonja tudja, mit kell hallgatni

A Fidelio és a JazzFest Budapest közös sorozatában a hazai, valamint a nemzetközi jazz és világzenei színtér egy-egy kiemelkedő alakja osztja meg olvasóinkkal, milyen zenéket hallgat szívesen. A sorozat legújabb részében a világhírű altszaxofonos, Kenny Garrett kedvenceibe hallgathatunk bele.
Jazz/World ajánló

Határátlépés Ligetivel – Lukács Miklós és muzsikustársai a BMC-ben

Nem számít, hogy a klasszikus, a kortárs zene vagy a jazz területén működnek, hiszen mindannyian kiváló zenészek. Lukács Miklós Cimbiózis Triója a Ligeti Ensemble-lal lép fel.