Jazz/World

Az acappella szinkrontolmácsai

2013.09.13. 16:20
Ajánlom
A nyáron külföldi elismeréseket is besöprő Jazzation zenekar szeptember 21-én folytatja Duplicappella! címmel megkezdett koncertsorozatát.

A vadregényes Schlossberg gyomrában immár 13. alkalommal júliusban megrendezett Vokaltotal Nemzetközi Acappella Versenyen a legkiválóbb acappella együttesek képviseltették magukat a világ minden tájáról. A pop kategória 16 indulója és a jazzben debütáló 12 formáció versenytörténeti rekordokat döntögetett: soha még ilyen színes versenyanyag, ilyen gazdag repertoár és szám szerint ilyen sok együttes nem kápráztatta a négytagú nemzetközi zsűrit, név szerint Kim Nazariant, a Grammy-díjas New York Voices énekesnőjét, Bob Stoloffot, a ritmikus vokálimprovizáció nagymesterét, Anders Jalkéus svéd basszusénekest a The Real Groupból, és a német Matthias Becker versenyalapítót.

A jazz kategóriában induló olasz, orosz, osztrák, német, finn, holland, dán, grúz és taiwani versenyzők közé 2013-ban egy magyar csapatot is beválasztott a jelentkezésképpen kiküldött kép- és hangfelvételek alapján előválogatást is végző zsűri: a budapesti székhelyű Jazzation együttest. Öt ifjú művész: Csernus Szilvi, Várallyay Katus, Kanizsa Georgina, Fábián Attila és Homor Máté. A versenyen és a gálaesten egyaránt elsöprő sikert arató acappella formáció arany diplomát, első helyezést és a jazz kategória nagydíját, a Ward Swingle Awardot hozhatta haza júliusi szakmai kirándulásáról.

A nagy gonddal összeállított versenyanyag a Jazzation saját feldolgozásait tartalmazta olyan világhírű sztenderdekre, mint a Fly Me To The Moon vagy a Dindi, és olyan hungarikumokra is, mint a két világháború között virágzó magyar filmgyártás dalbetét gyöngyszeme, a Köszönöm, hogy imádott. Míg a harmincas évek Amerikájában a jazzkorszak dübörgött, itthon a gramofon sercegte - a Jazzation szóhasználatával élve - az „ómagyar sanzonokat". Gramofon-effekt és vörös rózsa sem maradt ki a színpadi megformálásból - szerencsére csak ez utóbbit repítette Homor Máté a dal végén az állva tapsoló közönség soraiba.

A 2005-ben alakult csapat első nemzetközi sikerét a 2009-es Lipcsei Nemzetközi Acappella Verseny második helyezése hozta meg, mely megnyitotta számukra külföldi fesztiválok művészbejáróit. 2010-ben megjelent első CD-jük, a Cirque du Jazz, mely bohém cirkuszi kavalkádja vokális varázsával ejtette rabul a hallgatókat. 2012 decemberében Hópihék peregnek címmel különleges karácsonyi középlemezzel lepték meg közönségüket, tisztelegve Volly István peregi népzenegyűjtő munkássága előtt.

A Jazzation tiszta forrásból merít: „emberi hangokkal teljes" zenéjük túlmutat az acappella műfajának a „hangszerek nélküliséget" hangsúlyozó, hiányközpontú megközelítésén. Kulturális küldetésüknek érzik a vokális jazz zene élményének minél szélesebb körben történő megtapasztaltatását, kortárs magyar könnyűzenei művek megszólaltatását, ezeken keresztül pedig az acappella műfajának hazai népszerűsítését.

2013 tavaszán ezért különleges koncertsorozat indult Duplicappella! címmel, melynek minden koncertestéjén a Jazzation vendége egy meghívott acappella együttes. A két kórus közös koncertje a közönséget felejthetetlen élménnyel gazdagítja, a fellépők számára pedig szakmailag és emberileg egyaránt inspiráló és izgalmas szakmai találkozásra ad lehetőséget. A májusi meghívott Octovoice és júniusi Whim 'n Rhythm (USA) után a szeptember 21-i Duplicappella! vendége a Négyes-Hatos Vokálegyüttes lesz, a mindkét együttes számára kedves svábhegyi Jókai Klubban.

hírlevél

A kultúra legfrissebb hírei, programajánlók és exkluzív kedvezmények minden csütörtökön a Fidelio hírlevelében

Legolvasottabb

Klasszikus

Fischer Iván: „Ez a hiány megoldhatatlan”

A Budapesti Fesztiválzenekar zeneigazgatója egy interjúban mesélt arról, hogy az állami támogatás reálértékének csökkenése hogyan lehetetleníti el az együttes munkáját.
Tánc

Önálló univerzum épül a Millenárison

Elkezdődött a Walk My World immerzív produkció építése a Millenárison. A világon egyedülálló, monumentális attrakció létrehozásán olyan kiemelkedő magyar alkotók is dolgoznak, akik korábban számos film – köztük hollywoodi sikerprodukciók – vizuális világának megteremtésében vettek részt.
Klasszikus

Újabb zenei ritkaságokat fedezhetünk fel a Haydneum következő évadában

Három fesztivál, három különböző bérletsorozat, valamint a hagyományos nyári koncertsorozat Eszterházán gondoskodik arról, hogy a szervező Haydneum – Magyar Régizenei Központ a régizene minden arcát megmutassa.
Klasszikus

Két klasszis karmester szerepel együtt az Óbudai Társaskörben

Kovács János, a Magyar Állami Operaház örökös tagja és mesterművésze Rajna Martinnal, az Opera első karmesterével együtt lép pódiumra a Világítótornyok sorozat első rendhagyó estéjén az Óbudai Társaskörben, április 28-án.
Plusz

Reflektorfényben a tehetség mentorai – átadták a Mester-M Díjakat

Tizenöt kivételes pedagógus, tanár és edző, akiknek munkája generációk életére van hatással – ők vehették át a személyenként ötmillió forinttal járó elismerést április 17-én, az immár hagyománynak számító Mester-M Díjátadó Gálán.

Nyomtatott magazinjaink

Ezt olvasta már?

Jazz/World interjú

Tálas Áron: „Mindig szerettem a dallamokat, de a ritmusok jobban érdekeltek”

Volt, hogy tíz formációban játszott egyszerre, tanít a Zeneakadémián, világszínvonalon dobol és zongorázik. Pedig Tálas Áron eredetileg focista szeretett volna lenni vagy rocksztár, a Zeneakadémia tanévnyitójáról pedig egyenesen haza akart menekülni. Szerencsére maradt, pedig még a bőröndje sem volt kipakolva.
Jazz/World hír

Afrikai, ázsiai és európai művészekre fókuszál az idei JazzFest Budapest – itt a teljes program!

A JazzFest Budapest április 27. és május 14. között negyedik alkalommal hozza el a műfaj legkiválóbb hazai és nemzetközi előadóit a főváros különböző helyszíneire. A fesztivál 18 napja alatt a világ 23 országából érkező 181 művész 54 koncertet ad. A festivize aloldalaként idéntől elérhető a fesztivál applikációja is.
Jazz/World ajánló

A Marsalis jazzdinasztia

A jazz történetében számos rangos családfa állítható fel, de sokak szerint a Marsalis dinasztia mind közül a legjelentősebb. A trombitás Wynton Marsalis a tizenöt fős Jazz at Lincoln Center Orchestra élén április 5-én lép fel a Müpában a Bartók Tavasz keretében.
Jazz/World ajánló

Őrületes bulival ünnepli harmincadik születésnapját a Söndörgő

Harmincéves a Söndörgő, a kerek évfordulót pedig egy rendhagyó szülinapi bulival ünneplik, ahol a koncert után még hajnalig megy majd a tánc: Balkán Allnighter – Söndörgő 30. születésnap április 26-án a Dürer Kertben.
Jazz/World interjú

„Nem tudom megváltoztatni a világot, de egyes életeket igen” – Jazzmeia Horn, a fiatal jazzgeneráció csillaga Budapesten

Jazzmeia Horn a világ előadó-színpadainak káprázatos tehetségű fellépője. Elementáris, határtalannak tűnő vokális skálája, valamint lebilincselő, bámulatosan sokoldalú előadásmódja minden alkalommal katartikus élményt nyújt, amiről magunk is megbizonyosodhatunk május 4-én a MOMkultban.