Jazz/World

Béke, megvilágosodás és rockzene – Egy 50 éves koncert emlékezete

2022.08.30. 11:35
Ajánlom
John Lennon és Yoko Ono ötven évvel ezelőtt, ezen a napon rendezte meg ikonikus jótékonysági koncertjét mentálisan sérült gyermekek megsegítésére. A Madison Square Gardenben tartott esemény azonban jóval túlmutatott egyetlen társadalmi ügyön: általános kiállás volt a béke mellett. 

John Lennon és Yoko Ono bizonyára a legismertebb alakjai a háborúk és a mindenkori békétlenségi elleni harcnak. Egy szerelmes pár, akik hírnevüket, tehetségüket, ellenállhatatlan személyiségüket arra használták fel, hogy a közjóért szólaljanak fel, elítélve mindennemű gyűlöletet, képmutatást és igazságtalanságot.

Kettejük békeharcának egyik ikonikus pillanata volt az a Madison Square Gardenben tartott jótékonysági koncert, amely éppen 50 évvel ezelőtt zajlott, 1972. augusztus 30-án, egy évvel azután, hogy a szintén ex-Beatles-tag, George Harrison megrendezte a világ első jótékonysági rockshow-ját Banglades megsegítésére. Lennonék a nagyszabású előadás bevételét a Willowbrook Állami Iskola mentálisan sérült diákjainak támogatására ajánlották fel, a páros fellépése azonban túlmutatott egyetlen társadalmi ügyön: 1972-re ugyanis a vietnámi háborúból egyre több embernek lett elege, és minden korábbinál több tüntetés zajlott, amelyeken az amerikai csapatok kivonását követelték az ázsiai országból. Nem mellesleg szintén ebben az időszakban erősödtek fel a feminista mozgalmak.

Ez a koncert politikai aktus volt, kiállás mindamellett, amiben hittek.

A híradások szerint John Lennon mintegy 60 000 dollár értékben vásárolt jegyeket az esemény önkéntes adománygyűjtőinek. A két show-ra valamennyi hely elfogyott, összesen másfél millió dollár gyűlt össze a Willowbrook iskola számára. A fellépést megelőzően szárnyra kaptak olyan hírek is, miszerint az adományokat maguk a zenészek teszik zsebre, emiatt egy előadó – akinek kiléte máig sem ismert – nem lépett fel.

A Plastic Ono Band – Lennon és Ono közös zenei projektjének a neve – két koncertet adott, egyet délután, egyet pedig este. A belépéskor a közönségnek tamburinokat osztogattak, arra kérve őket, hogy maguk is szálljanak be a zenélésbe, az együttes szlogenje ugyanis ez volt: „Ti vagytok a Plastic Ono Band”.

A koncerten olyan világhírű sztárok léptek fel, mint például Stevie Wonder, Roberta Flack, Melanie Safka vagy épp Sha-Na-Na.

Állítólag Paul McCartney-t is meghívták, aki fontolgatta is a fellépést, de végül kihátrált, mivel Lennon menedzsere ekkor még mindig Allen Klein volt, a Beatles korábbi ügynöke.

A koncerten főként az együttes 1972 nyarán megjelent Some Time in New York City dalait játszották, a repertoárban összesen egy Beatles-dal, a Come Together szerepelt. Mindemellett nem maradhattak el azok a slágerek sem, amelyek a legendás együttes feloszlása után is megalapozták John Lennon hírnevét.

A repertoárban szerepelt természetesen a Mother, az Instant Karma, illetve az Imagine is,

a show lezárásaként pedig valamennyi fellépő csatlakozott a bandához, hogy közösen énekeljék el a Give Peace A Chance című számot. Yoko Ono úgy emlékezett később vissza, hogy

JLLiveinnewyorkcity-104852.jpg

A koncert hanganyagából kiadott lemez borítója (Fotó/Forrás: Wikipedia)

a tömeg a koncert végeztével sem bírta türtőztetni magát: az Ötödik Sugárúton végigvonulva tovább énekelték az ikonikus dal refrénjét.

Az esemény már pusztán azért is beírta magát a rocktörténelembe, mert ez az egyetlen teljes felvétel egy élő John Lennon-koncertről, amelyet a Beatles feloszlása után adott. A produkció hanganyagát később lemezen is kiadták.

Yoko Ono szavai szerint ez a koncert volt az ő nagy dobásuk abban az alulról építkező politikai mozgalomban, amelyet képviseltek. „Megtestesítette mindazt, amiben John és én erősen hittünk: »Rock a Békéért és a Megvilágosodásért«.”  

Fejléckép: Yoko Ono és John Lennon (Fotó/Forrás: Susan Wood/Getty Images Hungary)

10 kedvenc dalunk John Lennon szólókarrierjéből

Kapcsolódó

10 kedvenc dalunk John Lennon szólókarrierjéből

Október 9-én John Lennon születését ünnepli a világ. A legendás brit zenész karrierjét a Beatles-szel sokan ismerik, de szólóéveit talán kevesebben. Összegyűjtöttünk tíz olyan dalt, amely Lennonról, az emberről árulkodik, aki popzenészként a 20. század egyik legnagyobb hatású gondolkodója is volt.

hírlevél

A kultúra legfrissebb hírei, programajánlók és exkluzív kedvezmények minden csütörtökön a Fidelio hírlevelében

Legolvasottabb

Plusz

Elhunyt Ferenc pápa

A római katolikus egyház első latin-amerikai vezetőjét 88 éves korában, húsvéthétfőn, április 21-én reggel 7 óra 35 perckor érte a halál.
Színház

Még háromszor látható A vágy villamosa Budaörsön

Blanche DuBois még három alkalommal kér bebocsátást a húga, Stella otthonába és életébe a Budaörsi Latinovits Színházban. Tennessee Williams klasszikusa, az Ördög Tamás által rendezett A vágy villamosa – amit a 2024. februári bemutató óta közel háromezren láttak – május 30-án búcsúzik Budaörstől.
Könyv

„A humor és a mosoly a létezés kovásza” – olvasson bele Ferenc pápa közelmúltban megjelent memoárjába!

Februárban jelent meg magyarul Remény című önéletrajza, az első memoár, amelyet hivatalban lévő pápa adott közre. A közelmúltban elhunyt egyházfő exkluzív fényképekkel színesített könyvében elmeséli családja és saját életútját, valamint reflektál korunk legégetőbb társadalmi kérdéseire is.
Vizuál

David Lynch, Stanley Kubrick és Mijazaki Hajao filmjei is szerepelnek az Artmozik éjszakáján

Mindössze két mozijegy áráért hetven film közül válogathatunk az egész éjszakán át tartó Artmozik éjszakáján, amely során az elmúlt év legkiválóbb darabjait láthatja a közönség a fővárosi művészmozikban. A programban klasszikus alkotások is szerepelnek. 
Vizuál

15 sor film: Csongor és Tünde

A Fidelio 15 sor-rovatát azért hoztuk létre, hogy mindenről beszámoljunk, ami kultúra, és érdemes tudni róla. A következő rövid írás a Csongor és Tünde animációs filmről szól. 15 sor film.

Nyomtatott magazinjaink

Ezt olvasta már?

Jazz/World interjú

Tálas Áron: „Mindig szerettem a dallamokat, de a ritmusok jobban érdekeltek”

Volt, hogy tíz formációban játszott egyszerre, tanít a Zeneakadémián, világszínvonalon dobol és zongorázik. Pedig Tálas Áron eredetileg focista szeretett volna lenni vagy rocksztár, a Zeneakadémia tanévnyitójáról pedig egyenesen haza akart menekülni. Szerencsére maradt, pedig még a bőröndje sem volt kipakolva.
Jazz/World hír

Afrikai, ázsiai és európai művészekre fókuszál az idei JazzFest Budapest – itt a teljes program!

A JazzFest Budapest április 27. és május 14. között negyedik alkalommal hozza el a műfaj legkiválóbb hazai és nemzetközi előadóit a főváros különböző helyszíneire. A fesztivál 18 napja alatt a világ 23 országából érkező 181 művész 54 koncertet ad. A festivize aloldalaként idéntől elérhető a fesztivál applikációja is.
Jazz/World ajánló

A Marsalis jazzdinasztia

A jazz történetében számos rangos családfa állítható fel, de sokak szerint a Marsalis dinasztia mind közül a legjelentősebb. A trombitás Wynton Marsalis a tizenöt fős Jazz at Lincoln Center Orchestra élén április 5-én lép fel a Müpában a Bartók Tavasz keretében.
Jazz/World ajánló

Őrületes bulival ünnepli harmincadik születésnapját a Söndörgő

Harmincéves a Söndörgő, a kerek évfordulót pedig egy rendhagyó szülinapi bulival ünneplik, ahol a koncert után még hajnalig megy majd a tánc: Balkán Allnighter – Söndörgő 30. születésnap április 26-án a Dürer Kertben.
Jazz/World interjú

„Nem tudom megváltoztatni a világot, de egyes életeket igen” – Jazzmeia Horn, a fiatal jazzgeneráció csillaga Budapesten

Jazzmeia Horn a világ előadó-színpadainak káprázatos tehetségű fellépője. Elementáris, határtalannak tűnő vokális skálája, valamint lebilincselő, bámulatosan sokoldalú előadásmódja minden alkalommal katartikus élményt nyújt, amiről magunk is megbizonyosodhatunk május 4-én a MOMkultban.