John Lennon és Yoko Ono bizonyára a legismertebb alakjai a háborúk és a mindenkori békétlenségi elleni harcnak. Egy szerelmes pár, akik hírnevüket, tehetségüket, ellenállhatatlan személyiségüket arra használták fel, hogy a közjóért szólaljanak fel, elítélve mindennemű gyűlöletet, képmutatást és igazságtalanságot.
Kettejük békeharcának egyik ikonikus pillanata volt az a Madison Square Gardenben tartott jótékonysági koncert, amely éppen 50 évvel ezelőtt zajlott, 1972. augusztus 30-án, egy évvel azután, hogy a szintén ex-Beatles-tag, George Harrison megrendezte a világ első jótékonysági rockshow-ját Banglades megsegítésére. Lennonék a nagyszabású előadás bevételét a Willowbrook Állami Iskola mentálisan sérült diákjainak támogatására ajánlották fel, a páros fellépése azonban túlmutatott egyetlen társadalmi ügyön: 1972-re ugyanis a vietnámi háborúból egyre több embernek lett elege, és minden korábbinál több tüntetés zajlott, amelyeken az amerikai csapatok kivonását követelték az ázsiai országból. Nem mellesleg szintén ebben az időszakban erősödtek fel a feminista mozgalmak.
Ez a koncert politikai aktus volt, kiállás mindamellett, amiben hittek.
A híradások szerint John Lennon mintegy 60 000 dollár értékben vásárolt jegyeket az esemény önkéntes adománygyűjtőinek. A két show-ra valamennyi hely elfogyott, összesen másfél millió dollár gyűlt össze a Willowbrook iskola számára. A fellépést megelőzően szárnyra kaptak olyan hírek is, miszerint az adományokat maguk a zenészek teszik zsebre, emiatt egy előadó – akinek kiléte máig sem ismert – nem lépett fel.
A Plastic Ono Band – Lennon és Ono közös zenei projektjének a neve – két koncertet adott, egyet délután, egyet pedig este. A belépéskor a közönségnek tamburinokat osztogattak, arra kérve őket, hogy maguk is szálljanak be a zenélésbe, az együttes szlogenje ugyanis ez volt: „Ti vagytok a Plastic Ono Band”.
A koncerten olyan világhírű sztárok léptek fel, mint például Stevie Wonder, Roberta Flack, Melanie Safka vagy épp Sha-Na-Na.
Állítólag Paul McCartney-t is meghívták, aki fontolgatta is a fellépést, de végül kihátrált, mivel Lennon menedzsere ekkor még mindig Allen Klein volt, a Beatles korábbi ügynöke.
A koncerten főként az együttes 1972 nyarán megjelent Some Time in New York City dalait játszották, a repertoárban összesen egy Beatles-dal, a Come Together szerepelt. Mindemellett nem maradhattak el azok a slágerek sem, amelyek a legendás együttes feloszlása után is megalapozták John Lennon hírnevét.
A repertoárban szerepelt természetesen a Mother, az Instant Karma, illetve az Imagine is,
a show lezárásaként pedig valamennyi fellépő csatlakozott a bandához, hogy közösen énekeljék el a Give Peace A Chance című számot. Yoko Ono úgy emlékezett később vissza, hogy
a tömeg a koncert végeztével sem bírta türtőztetni magát: az Ötödik Sugárúton végigvonulva tovább énekelték az ikonikus dal refrénjét.
Az esemény már pusztán azért is beírta magát a rocktörténelembe, mert ez az egyetlen teljes felvétel egy élő John Lennon-koncertről, amelyet a Beatles feloszlása után adott. A produkció hanganyagát később lemezen is kiadták.
Yoko Ono szavai szerint ez a koncert volt az ő nagy dobásuk abban az alulról építkező politikai mozgalomban, amelyet képviseltek. „Megtestesítette mindazt, amiben John és én erősen hittünk: »Rock a Békéért és a Megvilágosodásért«.”
Fejléckép: Yoko Ono és John Lennon (Fotó/Forrás: Susan Wood/Getty Images Hungary)