A zenekar állandó tagjai Varga Bendegúz mellett Fenyvesi Márton, Ávéd János és Bögöthy Ádám. Az összeszokott quartethez különleges vendégként csatlakozott Oláh Tzumo Árpád, akinek egy kompozíciója is felkerült az albumra.
A Blues for Crook című számhoz készült klip itt tekinthető meg:
Varga Bendegúz és Oláh Tzumo Árpád meséltek az új videó premierje kapcsán szakmai kapcsolatukról, az új albumról és a blues-ról.
Miért pont Tzumot hívtad meg vendégművészként az új albumodra?
Varga Bendegúz: A zenekarom sokáig, úgymond, gitárcentrikus volt, hiszen az első lemezen két gitáros is szerepelt. Ezen szerettem volna némileg változtatni azzal, hogy hangzásban most megjelenik a zongora is. Tzumo játékát sokszor hallgattam különböző együttesekben, és mindig nagyra tartottam. A koronavírus előtti időszakban többször is ellátogattam Németh Ferenc triójának koncertjére, amely sokat turnézott Tzumóval Európa-szerte. A játéka ezeken a koncerteken hengerelt le igazán, valamint a Pat Metheny szerzeményeit feldolgozó lemezét is nagyon szeretem. Korábban egyébként már volt alkalmam párszor vele játszani, ezek is emlékezetes események voltak. Ezek motiváltak arra, hogy saját zenekaromba is meginvitáljam őt, és ha a lehetőségek és feltételek adottak, a quartetem állandó vendégeként lépjen fel.
Tzumo, milyen élmény számodra a Varga Bendegúz Quartethez csatlakozni? Hogy érezted magad a koncerteken és a lemez felvételekor a stúdióban?
Oláh Tzumo Árpád: Jó élmény! Nagyon jól éreztem magam a stúdióban is. Ávéd Janival, Bendegúzzal és Fenyvesi Marcival is játszottam már korábban, csak Bögöthy Ádámmal nem. Tök jó, hogy Bendegúz így összehozta ezt az egészet.
Ez egy erős anyag. Jók a számok és jó az atmoszféra.
A másik fontos dolog az, hogy nem az történik, hogy Bendegúz ír egy számot, de az nincs kitalálva. Pontosan tudom, hogy ez mennyi plusz meló, úgyhogy ez tök jó!
A lemez felvételkor rögzítettétek egy saját szerzeményedet is, amely a koncerteken is szerepel a műsorban egy ideje. Miért gondoltad, hogy éppen a Blues for Crook című számot ajánlod a zenekar repertoárjába?
OTÁ: Talán azért, mert egyébként a zenekar műsorában nem volt swing. Arra gondoltam, legyen a lemezen ilyen is.
Miben különbözik ez a kompozíció a tradicionális blues-tól?
OTÁ: Én szeretek bluest játszani. A műfajnak több fajta kifejezése is van. Létezik egy modernebb blues, amiben mások a harmóniák. Az I. és IV. fok benne van a számban, de utána kromatikusan megy lefelé. A végén azonban nem az I. fokra érkezünk meg – vagyis a tonikára –, hanem egy teljesen más helyre, mintha egy másik hangnembe kerülnénk. A szerzeményt Hal Crooknak dedikáltuk, aki az egyik tanárom volt a Berklee-n. Ő a világ egyik legjobb pozanosa, rengeteget tanultam tőle. Vannak saját számai, harmóniailag nagyon nehéz dolgokat ír, a kitekert dolgokat nagyon tudja. De standard-ekhez is hozzányúlt. Volt, hogy fél évig csak ilyeneket játszottunk a Berklee-n, de úgy, hogy szerintem nem ismerne rá azokra senki. Kicsit ez is volt ennek a dalnak a célja:
legyen valóban blues, de teljesen más, mint a megszokott.
Ez tehát egy átharmonizált blues, aminek a témája kicsit Hal Crook zenéje, kicsit pedig ez a „kitekert” világ.
Amúgy szerinted amit Bendegúz zenekarával játszotok, az a zene is „kitekert” világ?
OTÁ: Nem mondanám, egyáltalán nem kitekert. Ez modern zene. Vannak olyan részek, amelyek kicsit már az avantgarde-ot súrolják, de ez nem jelenti azt, hogy kitekert lenne. Én nagyon szeretem az avantgarde jazzt is, meg a kicsit megírtabb, kötött formákat. De ugyanakkor szeretem a szabadabb dolgokat is. Ez pont a kettő között van, de én ebben is szabadnak tudom érezni magam. Pont ez a lényege a jazznek: mindig megvan a szabadságod, csak a kifejezésmódot kell megtalálnod hozzá. Ami nem könnyű persze, de szerintem ez itt jól sikerült, jó a balance.
Az interjú szerzője: Wolcán Viktória
A zenekar 2024. február 28-án a Budapest Jazz Clubban tart koncertet.
Fejléckép: Oláh Tzumo Árpád és a Varga Bendegúz Quartet (fotó/forrás: Sevenpix / Varga Bendegúz QuartetI