Jazz/World

Brit elismerés a magyar „prímásoknak”

2010.07.14. 21:28
Ajánlom
Az Egyesült Királyság vezető világzenei magazinja a Songlines júliusban beválasztotta a Rendhagyó prímástalálkozó című kiadványt a 12 legjobb világzenei album közé.

Ez a prímástalálkozó azért rendhagyó, mert összességében igen messze vitte tovább azt a hagyományt, amelyből kiindult. A Rév együttest is alapító Lakatos Róbert kezdeményezésére ez a találkozó nem csak a cigányzenekarok hegedűs „primáriusát" állítja előtérbe. Szélesebbre tárva a kaput az etno-zenék előtt, örömzenét hozott létre jónéhány koncerten és ezen a lemezen, amelyre meghívást kaptak más hangszeresek és énekesek is.

Nyilvánvalóan a virtuóz „párbajozáson" túllépő, tartalmas zenei kommunikációt értékelte nagyra a brit Songlines című szaklap, amely utolsó megjelent számában a lemezt a 12 legjobb világzenei album közé választotta. A méltató cikkben Simon Broughton kiemeli, hogy ez „a népzene, a jazz, a rock és a klasszikus zene területéről érkező zenészek szupercsapata, a kapcsolódási pont pedig a magyar zenei hagyományok iránti mély tisztelet. (...) Igazán demokratikus, ahogy a kezdő legényesben Vizeli Balázs (hegedű), Balogh Kálmán (cimbalom), Dresch Mihály (szaxofon) és Both Miklós (elektromos gitár) mind nagyszerű szólókkal mutatkoznak be. Ezt végigkíséri az egész lemezen át egy fantasztikus hegedű, brácsa, bőgő hármas." Végül leszögezi: „A tradicionális magyar zenének ez a magas művészi színvonalon megvalósított, életteli, különlegesen inspiratív előadása egy új szín a világ zenei palettáján."

A tavaly a Folkeurópánál megjelent lemez fentebb még nem említett közreműködői: Herczku Ágnes, Korpás Éva - ének, Pál István „Szalonna" - hegedű, ének,  Mester László - brácsa gardon, Doór Róbert - nagybőgő.

hírlevél

A kultúra legfrissebb hírei, programajánlók és exkluzív kedvezmények minden csütörtökön a Fidelio hírlevelében

Legolvasottabb

Klasszikus

Schiff András nem lép fel többé az Egyesült Államokban

A világhírű zongoraművész, aki korábban már Magyarországgal és Oroszországgal kapcsolatban is hasonló döntést hozott, a New York Timesnak adott interjúban fejtette ki, milyen politikai tényezők vezettek az elhatározásához.
Vizuál

„Attilának isteni tehetsége volt” – Henrik Irén a Csongor és Tündéről

Április 17-én mutatják be a Csongor és Tünde egész estés rajzfilmverzióját: Vörösmarty Mihály klasszikusából Dargay Attila eredeti figuratervei alapján készült feldolgozás. A magyar animáció legendás alakjának özvegyével, Henrik Irénnel beszélgettünk.
Vizuál

Mindenki bűnhődik, de nem a saját bűnei miatt

Sós Bálint Dániel első nagyjátékfilmje megdöbbentően érett rendezői debütálás, amely bonyolult morális kérdéseket vet fel, célja mégsem az, hogy moralizáljon. A rendkívül feszült és jól megírt történetet a bravúros technikai megoldások teszik igazán teljessé.
Könyv

Vámos Miklós: Kegyetlen állat az ember

Vámos Miklós állandó rovatában hónapról hónapra megmondja, mit érdemes elolvasni. Ezúttal az osztrák Christoph Ransmayr Egy félénk férfi atlasza című könyvét ajánlja. Gondolataira a Kalligram gondozásában megjelent kötet fordítója, Adamik Lajos reagál.
Klasszikus

Mendelssohn-variációk – először hallható zongoraest az Óbudai Zsinagógában

Villányi Dániel zongoraművész koncertjének műsora a romantika-késő romantika világát olyan zeneszerzők remekművein keresztül járja be, akiket Felix Mendelssohn szelleme mélyen érintett – személyesen vagy művészetén át.

Nyomtatott magazinjaink

Ezt olvasta már?

Jazz/World ajánló

A Marsalis jazzdinasztia

A jazz történetében számos rangos családfa állítható fel, de sokak szerint a Marsalis dinasztia mind közül a legjelentősebb. A trombitás Wynton Marsalis a tizenöt fős Jazz at Lincoln Center Orchestra élén április 5-én lép fel a Müpában a Bartók Tavasz keretében.
Jazz/World ajánló

Őrületes bulival ünnepli harmincadik születésnapját a Söndörgő

Harmincéves a Söndörgő, a kerek évfordulót pedig egy rendhagyó szülinapi bulival ünneplik, ahol a koncert után még hajnalig megy majd a tánc: Balkán Allnighter – Söndörgő 30. születésnap április 26-án a Dürer Kertben.
Jazz/World interjú

„Nem tudom megváltoztatni a világot, de egyes életeket igen” – Jazzmeia Horn, a fiatal jazzgeneráció csillaga Budapesten

Jazzmeia Horn a világ előadó-színpadainak káprázatos tehetségű fellépője. Elementáris, határtalannak tűnő vokális skálája, valamint lebilincselő, bámulatosan sokoldalú előadásmódja minden alkalommal katartikus élményt nyújt, amiről magunk is megbizonyosodhatunk május 4-én a MOMkultban.
Jazz/World ajánló

Myrtill és a SWINGUISTIQUE a Pesti Vigadóban

A februári teltház után április 16-án ismét Jazz Club a Vigadóban! A 2011-ben alakult formáció a múlt század Franciaországának hangulatát idézi meg vidám koncertjével.
Jazz/World ajánló

A jazz maga a szabadság – hirdeti az április végén kezdődő JazzFest Budapest

Az elmúlt évek bebizonyították, hogy Budapest szereti a jazzt, a fellépők pedig szeretik a magyar fővárost. Április 27. és május 14. között immár negyedik alkalommal hozza el a műfaj legkiválóbb hazai és nemzetközi előadóit a JazzFest Budapest a főváros különböző helyszíneire, hogy mindenki megtapasztalhassa: a jazz maga a szabadság.