Jazz/World

„Csak az elején járunk ennek a hosszú és hipnotikus utazásnak” – interjú a Mandaan zenészeivel

2023.06.28. 13:55
Ajánlom
Csütörtöktől vasárnapig tart a Dombosfest – a Vajdaság legkedveltebb összművészeti fesztiválja –, aminek zenei kínálatában mindig felfedezhetünk delikát neveket. Ilyen a Mandaan is, akiket legutóbb a Fonóban hallhattunk hosszabb kihagyás után, de az elmúlt években találkozhattunk velük a Lumen, a Szimpla vagy a Trafó programjában is. A Mandaan koncertjét július 1-én, szombaton hallgathatja meg a Dombosfest közönsége, ennek kapcsán beszélgettünk az alkotópárossal, Muhari Krisztiánnal és Tóth Andrással.

Az alábbi cikk szponzorált tartalom, nem a Fidelio szerkesztőségének tagjai írták.

Duótok szokatlan hangszerpárosítás: zongora és trombita, elektronikus ambient hatásokkal megfűszerezve. Hogyan indult ez a formáció, hogyan fejlődött az évek során?

2016-ban találkoztunk először, egy József körúti albérletben, ahol egyből több órán át jammeltünk, így kezdődött a Mandaan története. Abban az évben fel is vettük az első, Ambar című albumunkat, ami egy ambient, free jazz, downtempo/off-beat stílusokkal behatárolható, misztikus atmoszférákban sodródó, kicsit filmzenés, kicsit cseppfolyós akusztikus-elektronikus kísérletezés.

Egyikünk a klasszikus/repetitív zongora és a house/techno világából, másikunk pedig a jazz/trombita világzenéből érkezett. 2017-ben elkészült a második albumunk, amely a Cirrus elnevezést kapta. Ezen is a jazz, az improvizáció és egy kis elektronika keveredik. Aztán eltelt pár év úgy, hogy szinte csak koncertezni volt időnk, végül pedig 2021-ben kezdtük el a harmadik albumunk, a Shigel felvételeit, amely nemrég lett publikus. Mára már nagyon jó barátokká váltunk, és

eljutottunk arra a szintre, hogy amikor találkozunk, elég gyorsan tudunk kreatív módra kapcsolni és érdemlegesen alkotni.

Bár mindketten szeretünk otthon is „molyolni” a groove-okon, de hét év és három album után is úgy gondoljuk, hogy csak az elején járunk ennek a hosszú és hipnotikus utazásnak.

Hogyan alakulnak a közös zenék? Kitől jön a zenei ötlet és hogyan, milyen munkafolyamat során bontjátok ki? Miből merítetek zenei inspirációt?

Amikor sikerül végre összehangolni egy-egy közös próbát, akkor simán reggelig zenélünk, beszélgetünk és a jobb ötletek elmentésre kerülnek. Hol az egyik, hol a másik fejéből pattan ki egy hangszeres téma, vagy egy jó loop, amiből aztán kis idővel megszületnek a dalok. Segítségünkre van ehhez egy Roland X8, egy Drumbrute, egy Tr-08, illetve egy acidlab 808-as klón is, de a végső szerkesztéseket Abletonban finalizáljuk. Ritkán dolgozunk határidőre, de

hiszünk abban, hogy ott és akkor, az adott pillanatban érdemes felvenni, összerakni és lezárni a dalötleteket.

Húsz-harminc év zenélés után talán ösztönösen kialakul az emberben egyfajta módszer, hogy a zeneírás során mennyire élje meg a pillanatot, és hogyan merítsen az életében aktuálisan felgyűlt érzésekből, történésekből, emberi találkozásokból, és adoptálja azt a saját, folyamatosan formálódó zenéjébe. Ha előadót kellene említeni, akkor John Cage, Steve Reich, Terry Riley, Erik Satie, Philip Glass munkái, amikhez bármikor és mindig visszatérünk, ha egy kis inspirációról lenne szó. 

RohoncziAnita-7-135410.jpg

Mandaan együttes (Fotó/Forrás: Rohonczi Anita / Fonó Budai Zeneház)

Nemrég a Fonóban léptetek fel, most a vajdasági Dombos festen hallhat benneteket a közönség. Mindkét hely elég speciális hangulatú, a Fonó otthonos terei, a Dombos fest természeti környezet. Ezek mennyiben hatnak a koncertre? Mennyiben befolyásol benneteket a környező tér, a hely, ahol játszotok? 

Abszolút befolyásoló tényező az atmoszféra, a környezet, az emberek... és szinte minden az. Ez leginkább a zenék témáinak kiszínezésében, variálásában, vagy új, éppen akkor megszülető improvizációk formájában mutatkozik meg. Persze a zenék alapjait képező, többnyire elektronikus loopok is hol hosszabbak, hol rövidebbek ott, akkor, élőben. Ez persze mind kontrollálható, mindenesetre megpróbálunk mindig nyitottak lenni az adott közönség rezzenéseire.

Máshogy készültök-e szabadtéri koncertre? Vannak számok esetleg, amiket csak itt, vagy itt nem hallhatunk majd? 

Igen, a Dombosra most egy dinamikusabb, tánc-orientáltabb szettel készülünk, mindhárom albumunkról hozunk zenéket. Lesz pár olyan dal, amit ott hallhat a közönség élőben először!

RohoncziAnita-3-135410.jpg

Mandaan együttes (Fotó/Forrás: Rohonczi Anita / Fonó Budai Zeneház)

Milyen italt ajánlanátok a koncerthez?

Pálinkát és fröccsöt!

Hol játszotok még a közeljövőben? 

A legközelebbi Mandaan-fellépésünk szeptemberben lesz. Mivel szólóban sokat játszunk a nyáron, ezért nehéz összeegyeztetni a dátumokat. Ezért is lesz különleges a mostani Dombos alkalom!

Készültök valami újdonsággal idén nyáron?

Igen, nagyon is! Még májusban vettünk fel egy nagyon extra live szettet a Fonó egyik különleges helyszínén, aminek a premierje hamarosan látható lesz! Figyeljétek majd!

Még több zene a Mandaan Youtube-csatornáján

Támogatott tartalom

Fejléckép: Mandaan együttes (Fotó/Forrás: Fonó Budai Zeneház)

hírlevél

A kultúra legfrissebb hírei, programajánlók és exkluzív kedvezmények minden csütörtökön a Fidelio hírlevelében

Legolvasottabb

Könyv

„Anyámnak meg kellett ígérnie, hogy nem bánik velem csodagyerekként” – olvasson bele Arthur Rubinstein memoárjába

Június 11-én jelent meg az Európa Kiadó gondozásában Arthur Rubinstein Ifjúi éveim című memoárja, amelyben a művész életének a legmélyére leshetünk be, mintha csak társunk volna. Olvasson bele ön is a kötetbe!
Klasszikus

Vivalditól a Coldplayig – Sturcz Quartet a Benczúr Kertben

A nyári esték varázslatos hangulatával és páratlan ízeivel várja a közönséget június 23-án a Benczúr Ház kertjében a Music & Wine, azaz Zene és bor című rendezvény.
Klasszikus

Vezető karnagyot keres a Magyar Rádió Énekkara

A Magyar Rádió Művészeti Együttesei (MRME) nyílt pályázatot hirdetett a Magyar Rádió Énekkara vezető karnagyi pozíciójának betöltésére. A jelentkezés határideje július 30. 
Klasszikus

Jótékonysági koncerttel segítik a székelyföldi árvízkárosultakat

Június 22-én, vasárnap 16 órától Budapesten, a Kálvin téri református templomban jótékonysági koncertet hallhat a közönség. Az eseményre a belépés díjtalan, a helyszíni adományok teljes összegé a székelyföldi árvízkárosultak megsegítésére ajánlják fel.
Színház

Évadot zárt a Budaörsi Latinovits Színház

Több mint 31 ezren voltak kíváncsiak a Budaörsi Latinovits Színház előadásaira. Berzsenyi Bellaagh Ádám az évadzárón elmondta, a színház rendkívül sikeres szezont tudhat maga mögött.

Nyomtatott magazinjaink

Ezt olvasta már?

Jazz/World interjú

„Hatalmas felelősség, hogy sok embernek én mutathatom be a cimbalmot” – beszélgetés Horváth Áron cimbalomművésszel

Japánból Hollandiába menet értük utol a keresett művészt, aki otthon van a klasszikus zene és a jazz terén is. Horváth Áron az MVM Zrt. jóvoltából Junior Prima díjat vehetett át magyar zeneművészet kategóriában.
Jazz/World interjú

„A basszusgitár ősi ereje mindenkit megbabonáz” – beszélgetés Kéri Sámuel jazz-basszusgitárművésszel

Hosszú évekig zongorázott, aztán beleszeretett a basszusgitárba. Hazai tanulmányai után felvették a bostoni Berklee College of Musicra. Kéri Sámuel ma már az egyik legígéretesebb hazai jazz-basszusgitáros, aki a napokban Junior Prima díjat kapott magyar zeneművészet kategóriában.
Jazz/World ajánló

Balatonfüred újra a gitárzene nemzetközi centruma lesz

A 19. Balatonfüredi Nemzetközi Gitárfesztivál rangos hazai és külföldi művészek fellépéseivel, nyilvános mesterkurzusokkal és szakmai programokkal várja a közönséget június 22. és 28 között.
Jazz/World ajánló

Gombafejűek a Kobuciban – ismét összegyűlnek Budapesten a hazai Beatles-rajongók

Június 22-én rendezik meg a 10. Országos Beatles Találkozót a Kobuci Kertben. A délutántól estig tartó minifesztiválon – amelyen a tíz éven aluliak idén is ingyen vehetnek részt – minden a Beatles körül forog majd: koncertekkel, játékokkal és meglepetésekkel ünneplik a legendás zenekar örökségét.
Jazz/World interjú

„Számomra minden zene, még a mosógép duruzsolása is” – beszélgetés Horváth Szabolcs Péter jazz-zongoraművésszel

Végtelen derű, kiváló humor és szakmai alázat jellemzi Horváth Szabolcs Péter jazz-zongoraművészt, aki az MVM Zrt. jóvoltából Junior Prima díjat vehetett át magyar zeneművészet kategóriában.