A hím csalogány mintegy 180 dalt képes megtanulni élete során, hogy lenyűgözze a nőstényeket. Nem véletlen, hogy a madár dala a romantikában a szerelmi költészet egyik szimbólumává vált, és olyan teremtménynek tartották, amelynek dala a költőket is – például John Keats-et – inspirálhatja.
A csalogány azonban veszélyben van.
Az elmúlt negyven évben mintegy 85%-kal csökkent az éneklő példányok száma az Egyesült Királyságban, ezzel a faj felkerült a Birds of Conservation Concern vörös listájára is.
Sam Lee folkénekes szerint a csalogányének olyan kincse a világunknak, amit meg kell őriznünk, a baj viszont azzal van, hogy fel sem fogjuk, milyen értékes lények ezek a madarak. A zenész éjszakai túrákat szervez Sussexben, amelyek résztvevői koromsötétben kisétálnak az erdőbe, és amikor egy csalogányra bukkannak, csatlakoznak az énekéhez. Sam Lee olykor felhangénekléssel száll be. „Imádják ezeket a harmóniákat”, mondta a Guardiannek.
A madarak tudják, hogyan folytassanak párbeszédet a zene nyelvén, szeretik a cselló és a fuvola hangját, a népdalokat, de a gitárt nem.
Sam Lee a brit Királyi Madárvédelmi Társasággal (Royal Society for the Protection of Birds, RSPB) együtt elkészített egy dalt, amelynek előadói veszélyeztetett énekesmadarak. A track májusban 18. helyre kúszott a brit slágerlistán.
A sikerben Sam Lee szerint az Extinction Rebellion nevű, a klímaváltozásért tüntető szervezetnek is része van, akik felnyitják az emberek szemét a körülöttünk zajló ökológiai katasztrófára.
Áprilisban Sam Lee az Extinction Rebellion mozgalom néhány vezetőjét is elvitte éjszakai sétájára, a csalogányokkal zenélni. Ekkor még nem tudták, hogy a tüntetéseknek ekkora visszhangja lesz. „És amikor elkezdődtek a tüntetések, ott voltam, az út szélen ültem, és énekeltem”, mondja Sam. Az egyik dal, amely különös jelentőséget nyert az elmúlt hetekben, egy 1939-ben komponált régi sláger, A Nightingale Sang in Berkeley Square. A népszerű angol dalt a címben szereplő nyugat-londoni téren sokezren énekelték együtt Sam Lee-vel, üzenve, hogy a csalogányének fontosabb, mint a kőolajból származó profit, a műanyagtermelés és a kényelmünket biztosító széndioxid-kibocsátás.
Sam Lee a csalogányok fontosságáról beszél
Sam Lee következő albuma, az Old Wow októberben jelenik meg. Az énekes többször is járt Budapesten, legutóbbi koncertje előtt bemutató cikket írtunk róla.

Kapcsolódó
Egy modern énekmondó: Sam Lee a Müpában
Volt burleszktáncos, bozótmíves túlélési technikákat oktatott, majd négy éven át a Brit-szigetek vándorénekeseinek dalait gyűjtötte és rendszerezte. A művészetpártoló kezdeményezéseiről is ismert világzene-sztár, Sam Lee és zenekara négy év után, május 27-én tér vissza a Müpába.