Szólamok között: Az Eva Quartet és a Dalinda koncertje
A Magyar Zene Háza Szólamok között című sorozatában a korzikai-magyar találkozás (az Ensemble Tavagna és a Szent Efrém Férfikar koncertje) után most egy bolgár-magyar egymásra hangolódás következik, amelyen az Eva Quartet és a Dalinda lép fel egy közös koncertfolyamban. A bolgár, délszláv és a magyar népi dallamkincs egy olyan estén, egy olyan repertoárban szólal meg, amely keretében a két énekes hagyomány egymásra reflektál, a dalcsokrok egymásnak válaszolgatnak, nem egyszer olyan erős összefonódásban, hogy a két énekegyüttes együtt is énekel a színpadon. Egyszeri, kihagyhatatlan este várható.
Az Eva Quartet a bolgár énekes hagyomány legjelesebb jelenlegi együttese, tagjai a legendás Le Mystere des Voix Bulgares énekkarból is ismertek. A francia nevet viselő formáció mindenkori tagjai az ötvenes évek óta aktív Bolgár Állami Televízió női énekkarából kerültek ki, egy francia producer, Marcel Cellier fedezte fel őket a világnak. A nyolcvanas években valóságos sztárnak számított az énekkar, három vezető énekesük Trio Bulgarka néven még Kate Bush-sal is dolgozott, több lemezen is. A Le Mystere des Voix Bulgares tagsága persze a tévé énekkarával együtt változott, így
az 1998-as, negyedik nagylemezükön már négy újabb szólista kapott szerepet, akik Eva Quartet néven váltak önállóan is ismertté.
Az elmúlt negyedszázadban a négy virtuóz énekes számtalan jelentős formációval dolgozott, a világ számos pontjáról. A bolgár többszólamúság tradícióját változatosan és modern formáktól sem megriadva éltető négyes most a Dalindával is összeáll egy egyszeri koncert erejéig.
A Dalinda talán nem szorul különösebb bemutatásra itthon, hiszen az elmúlt évek egyik legüdébb színfoltja a hazai világzenei színtéren: a tradicionálist saját képükre formáló előadók közé sorolható. Az a cappella trió énekesnői – Nádasdy Fanni, Paár Julianna és Tímár Sára – mindannyian a magyar népzene elkötelezettjei, zeneiségük a népdalokhoz szükséges hiteles, ösztönös éneklési stílust modern többszólamúsággal, érzékenyen átdolgozva vegyítik.
Ezen az estén tehát a két együttes kisebb blokkokat ad elő többször egymás után, egymásra reflektálva és a két vokális hagyományt közös éneklésükkel még elegyítik is.
Ugyan a délszláv és a bolgár énekstílus lényegesen eltér a magyartól, mégis sok a hasonló zenei elem és téma – ezen a koncerten a két formáció ezeket a kapcsolódási pontokat illeszti össze. Ahogyan a Dalindából Paár Julianna fogalmazott a koncerttel kapcsolatban: „a magyar népzene egyszólamú éneklési gyakorlat, a bolgár pedig alapvetően többszólamú. Azonban a Dalindával mi azon kísérletezünk, hogy ezt az egyszólamú metódust hogyan tudjuk többszólamúvá tenni, úgy, hogy az autentikusság a lehető legkevésbé sérüljön.
Az Eva Quartet sem teljesen autentikus anyagokkal dolgozik, több zeneszerző is készít nekik átdolgozásokat, így a két világ találkozása tényleg sok izgalmat rejt magában.”
Aoife O’Donovan | G. Szabó Hunor és Németh Juci
A folkos, bluegrass-os gyökerű, Grammy-díjas Aoife O’Donovan zenekaraival, közreműködéseivel, feldolgozásaival is figyelemre méltó, de munkássága szólólemezeiben csúcsosodik ki.
Ezek közül a 2022 januárjában megjelent legújabb album, az Age Of Apathy turnéjával érkezik a Magyar Zene Házába. Bluegrassos zenekar (Crooked Still), indie folkos trió (I’m With Her), jóízű kollaborációk után kimagasló, friss lemezzel hallhatjuk először élőben Magyarországon.
Aoife O’Donovan a 2001-ben, Bostonban alakult Crooked Still progresszív bluegrass zenekarral tűnt fel, és az ukulelés-bendzsós alaphangszerelést hegedűvel-csellóval kiegészítő formáció mellett számtalan projekttel volt aktív. 2013-ban készítette el első szólólemezét Fossils címmel. Az ír gyökereit is feltáró folkosabb, dalszerző-előadó hagyományokhoz csatlakozó anyagot három év múlva a kiforrottabb In The Magic Hour követte, amelyen a régi és újabb zenei elemek (kortárs folk mellett az alt-country is) már végképp eggyéolvadtak.
O’Donovan közreműködött a The Goat Rodeo Sessions-lemezeken (többek közt Yo-Yo Ma csellós zenésztársaként), tucatnyi szimfónia vokalistája volt, jazz-szólistákkal lépett fel, majd a közös zenélések iránti vágya egy újabb együttesben öltött testet: az I’m With Her trióban
Sara Watkinsszal és Sarah Jarosszal az indie folk/americana zsánerek alatt társítanak számos zenei stílust. See You Around című 2018-as bemutatkozásuk díjesőben részesült, Grammy-t is nyert. O’Donovan akkor is érzékenyen közelít a témához, ha hősei (Joni Mitchell, Emmylou Harris, Bruce Springsteen) szerzeményeit dolgozza fel, saját dalai impresszionista, atmoszférikus világa azonban végképp lélekbalzsamozó.
Legújabb albuma, az Age Of Apathy január 21-én jelent meg, a megszokottól eltérő dallamvezetés, váratlan ritmusok és zenei textúrák jellemzik. A tragédiák sújtotta apátia korában az énekes-dalszerző fogódzókat keres és kínál első magyarországi koncertjén is.
Az est során szintén fellépő, sokféle formációból jól ismert, magánéletben is egy párt alkotó G. Szabó Hunor – Németh Juci duó saját szerzeményeik mellett múltbéli kedvenceikből válogatnak, melyeket sajátos felfogásban és hangszereléssel adnak elő.
Szólamok között: Az Eva Quartet és a Dalinda koncertje
2022. június 3., 19:00
További információ és jegyvásárlás itt»»
Aoife O’Donovan | G. Szabó Hunor és Németh Juci
2022. június 7., 20:00
További információ és jegyvásárlás itt»»
Magyar Zene Háza Koncertterem
Fejléckép: Aoife O'Donovan az új lemez Phoenix című dalának klipjében (fotó/forrás: Aoife O'Donovan YouTube)