A világzenei eseménysorozat ingyenes kertmozival indul június 23-án 20 órakor, amely során Szomjas György és Halmos Béla egyik közös alkotását, a Szívben még megvan című dokumentumfilmjét vetítik. A portréfilm Zerkula Jánosra, a nagyszerű gyimesi csángó cigányprímására, a klasszikus népzene egyik utolsó képviselőjére emlékezik. A vak muzsikus egy ötödik (rezonáns) húrral felszerelt hegedűn játszott, hozzá énekelt, felesége, Fikó Regina ütőgardonon kísérte. A különleges hangzású, archaikus gyimesi zene és táncok bemutatása mellett a szuggesztív film a Gyimes-völgy táji szépségét és az ott élő emberek életkörülményeit Zerkula történelmi és néprajzi szempontból is különleges élettörténetén keresztül mutatja be – olvasható a szervezők közleményében.
A koncertek sorát június 24-én 19 órakor a benini és finn tagokból álló zenekar, a Helsinki-Cotonou Ensemble indítja.
A két egymástól földrajzilag és kulturálisan is távol eső ország zenészeit látszólag semmi nem köti össze, együttműködésükből mégis pulzáló vidám és jól táncolható muzsika születik
– fogalmaz a közlemény, hozzátéve, a zenekar a legnagyobb fesztiválok folyamatos fellépője, legyen szó a Montreal Jazz Fesztiválról, a Szigetről vagy WOMEX-ről.
Június 25-én 19 órakor a Kobuci Kertben ünnepli fennállása harmincadik születésnapját a Kerekes Band. A zenekar kezdetektől kísérletező ötösfogata távoli stílusok energiáit gyúrja egybe. Magyar népzenei alapokra, pszichedelikus szólamokat furulyáznak, néha finoman fújva, máskor meg sivítva. A szervezők szerint túlzás nélkül állítható, hogy a három évtized alatt felléptek az összes fontosabb hazai fesztivál és koncerthelyszín színpadán, de rendszeresen hívják őket külföldre is – most például berlini és rodostói koncert után érkeznek Óbudára.
Idén tizenhat éve, hogy elindult a Kobuci táncház sorozata, ahol kéthetente adják egymásnak a kilincset a Kárpát-medence legjobb bandái.
A több mint másfél évtized alatt sok ezren táncolhattak moldvai és vonós zenére a szabad ég alatt.
Ennek a sorozatnak egyik kitüntetett alkalma lesz a Fanfara Komplexa, valamint Pál István Szalonna és Bandája fellépése június 26-án. Másnap 19 órakor egy újabb a határok átlépésére és szabályok áthágására szakosodott zenekar, a Besh o droM lép majd színpadra. A magyar népzenét a balkáni stílusokkal vegyítő zenekar már több mint huszonöt éve szórakoztatja világszínvonalon a hazai közönséget.
Június 28-án 19 órakor lép fel a Trio Mandili, azaz három fiatal és bájos grúz hölgy egy eldugott kis kaukázusi faluból. A lányok a neten, a YouTube és Facebook segítségével hihetetlen ismertségre tettek szert, és néhány hét alatt világsztárokká váltak. A „mese” egy átlagos napon kezdődött, amikor is a három barátnő sétára indult falujukban, és jókedvükben énekelni kezdtek. Egyikük a telefonjával fel is vette azóta világslágerré vált Apareka című dalukat, amit aztán feltöltött az internetre.
A videó drámaian megváltoztatta a lányok életét, hiszen a dal két héten belül többmilliós nézettséget ért el.
A Trio Mandili hatalmas szeretettel övezve immár az egész világon turnézik.
Június 29-én Húros Kvartettjével érkezik a Világzenei Hét záró koncertjére a hetvenedik születésnapját ünneplő Dresch Mihály. A Kossuth-díjas művész minden bizonnyal a hazai jazz-élet világszínvonalú, zenetörténeti értelemben is megkerülhetetlen képviselője. Saját tervezésű, különleges hangszere, a fuhun ismét megszólal vasárnap este a Kertben. A zárónap másik eseménye Szalóki Ági, Magyar Bori és Bognár Szilvia koncertje, amelyet az a közös vágy hívott élétre, hogy ismét megéljék a magyar, bolgár, görög, spanyol, cigány, szefárd zsidó, portugál, spanyol dallamok együtt-éneklésének örömét.
Fejléckép: Kerekes Band (Fotó/Forrás: Óbudai Világzenei Hét)