Jazz/World

Delfinek kedvence

2018.03.02. 09:29
Ajánlom
Az 1939-es születésű Dona Onete hetvenhárom évesen debütált, második albumával pedig nemzetközi szenzációt keltett a múlt évben. Március 27-én bizonyára a Müpát is magával ragadja az Amazonas dalainak hullámaival.
Dona Onete

Dona Onete

- Gyerekkorában egy rajongó delfincsalád erősítette meg az éneklésbe vetett hitében. Fel tudja idézni azt az élményt, amikor találkozott velük, ruhákat mosva az Amazonasban?

- A mosás csak legenda, valójában a parton énekelve, játszva találkoztam velük. Először csak egyet láttam, aztán egyre többen jöttek, mintha az énekszóra közeledtek volna. Ők alkották az első közönségemet.

- És Dona Onete kiket hallgatott gyerekkorában? Voltak-e bálványai?

- Mindenevő voltam, persze a rádióra hagyatkozva. De a legtöbbet Angela Mariát, Elvis Presley-t, a Trio Los Panchost és Cauby Peixotót hallgattam.

- A szülei, majd a férje nem támogatták énekes ambícióját. Mivel magyarázták?

- Hát nem sok jóra számíthattam...

Otthon kellett dolgoznom, a nagynéném nevelt fel. Hallani sem akart arról, hogy énekes legyek.

Mielőtt Belémbe költöztem, a lakásban zajlott az életem. Az első férjem kiköpött szexista volt, neki se fért bele, hogy énekeljek. Nem tehettem többet, mint hogy verseket írogattam, amiket megtartottam magamnak. Jórészt ezeket éneklem ma, megtoldva az újabb tapasztalatokkal.

- A tanítás és a kutatás betöltötte azt az űrt, ami az éneklés hiányából keletkezett?

- Nem, azok egészen más formái az önmegvalósításnak, viszont a történelem tanári pályafutásomból sokat meríthettem, ami hatással volt a zenémre is.

- Aki a lemezét hallgatja, azt gondolhatja, hogy egy húszéves énekesnőt hall. Lehet, hogy Dona Onete lelke egy hangot sem öregedett?

A ráncok az arcomon mélyen tükrözik a történetemet és a koromat... De a lelkem és a szívem mosolyogni fog a világra és az életre, amíg csak élek.

Dona Onete

Dona Onete

- Banzeiro című lemeze a múlt év egyik legnagyobb nemzetközi szenzációja lett. Megvalósult az álma, vagy továbbiakat dédelget még?

- Erre a lemezre nagyon büszke vagyok, és boldoggá tett a visszhangja, de még rengeteg dolgot kell létrehoznunk és eljuttatnunk hozzátok, a világ minden pontjára.

A fordításért köszönet Marton Noéminek.

Programkereső

hírlevél

A kultúra legfrissebb hírei, programajánlók és exkluzív kedvezmények minden csütörtökön a Fidelio hírlevelében

Legolvasottabb

Színház

Üt, mint egy Pintér Béla-i óraszerkezet – kritika a Szutyok stuttgarti bemutatójáról

Pintér Béla színdarabjai között vannak olyanok, amelyek mindeddig „házon belül” maradtak. Másokat színre vittek határon innen és túl, magyarul és idegen nyelven. Bár a Szutyok annak idején talán „csak itt, csak most” jellegű drámaszövegnek tűnhetett, az élet nem ezt igazolta, hanem az ellenkezőjét.
Zenés színház

Alpaslan Ertüngealp zongoraművész-karmester is pályázik az Opera élére

A Magyarországon élő, törökországi görög származású művész a közösségi oldalán osztott meg egy fényképet a Magyar Állami Operaház főigazgatói posztjára beadott pályázatáról.
Jazz/World

Török kori csaták népi dallamokkal – Eredics Benjamin tánczenéjét mutatják be a Bartók Tavaszon

A Müpa 2020-as Zeneműpályázatán az egyik győztes darab Eredics Benjamin Végvárak, vitézek című alkotása volt. A mű most koncertszerű előadásban hangzik el a Bartók Tavaszon.
Vizuál

Elhunyt Ragályi Elemér, Kossuth-díjas operatőr

A 83 esztendős filmes szakember halálának hírét a család közölte a Telexszel.
Könyv

„Senki sem látja magát a mese végén” – Boldizsár Ildikó a Lírástudók vendége

Őt hallgatva úgy tűnhet, mindent tud a mesékről, de azt állítja, mindent a mesékből tanult. Akárhogy is, mindig talál újat az ősi és modern történetekben, munkája nyomán pedig a mese a terápia élvezetes és hasznos kellékévé – lényegévé – vált.

Nyomtatott magazinjaink

Ezt olvasta már?

Jazz/World magazin

Oláh Krisztián személyes inspirációiról is mesél legújabb videójában – Klippremier a Fidelión

Oláh Krisztián konkrét hátteret felrajzoló ötletek mellett rengeteg inspirációs forrását és asszociációját is megosztja újonnan indult, Insight című sorozatában. A felvétel a Fidelio oldalán debütál.
Jazz/World ajánló

Török kori csaták népi dallamokkal – Eredics Benjamin tánczenéjét mutatják be a Bartók Tavaszon

A Müpa 2020-as Zeneműpályázatán az egyik győztes darab Eredics Benjamin Végvárak, vitézek című alkotása volt. A mű most koncertszerű előadásban hangzik el a Bartók Tavaszon.
Jazz/World ajánló

Kurt Elling exkluzív klubkoncertje és még több mint százötven program várja tavasszal a Budapest Jazz Club vendégeit

A Budapest Jazz Club április, május és június hónapjaiban a szokásosnál is több programmal várja vendégeit. Mindezek közül nemzetközi ismertsége tekintetében toronymagasan kiemelkedik a többezres koncerttermeket megtöltő világsztár, Kurt Elling május 3-i dupla koncertje.
Jazz/World ajánló

„A lemezkiadás számunkra misszió” – Húsvétig még a régi árakon juthat hozzá a Fonó lemezeihez

Összesen mintegy háromszáz albumot kínál a régi árakon húsvétig a Fonó, köztük a Csík zenekar, Dresch Mihály és a Cimbaliband albumait. A nép-, a világzene, a jazz és a kortárs zene szerelmesei április 10-ig juthatnak hozzá kedvenc előadóik albumaihoz a régi, nyomott árakon a Fonó weboldalán.
Jazz/World magazin

„Mindig keresgélek új előadók után is” – a Hallgató új részében Gyémánt Bálint osztja meg kedvenceit  

„Hallgató” címmel indult el a Fidelio és a GetCloser Concerts közös sorozata, amelyben a hazai, valamint a nemzetközi jazz és világzenei színtér egy-egy emblematikus képviselője mutatja meg olvasóinknak, milyen zenéket hallgat mostanában.