A szerb nemzetiség nemcsak nyelvében, vallásában, de naptárhasználatában is különbözik a magyarságtól. Az ortodox egyház nem tért át a Gergely-naptárra, hanem továbbra is az ókorban kidolgozott Julianus-naptárt használja, mely szerint a pravoszláv újévet január 13-án ünneplik. Ezen a napon ér véget a karácsonyi ünnepi időszak, melynek apropóján balkáni hangulattal, sok zenével és vidámsággal várnak mindenkit a Fonóban!
A Balkan Pop Up örömzenélések során „spontán erjesztett” formáció. A balkáni zenék önkényesen kiválasztott anyagaiból kísérelnek meg „délibábként fel- és eltűnő légköri jelenségeket alkotni”. A balkáni dallamokban való elmerülés számukra egyfajta különös átlényegülést jelent. A repertoáron főként makedón, bolgár, szerb, bosnyák, román dallamok pörögnek. (Az együttes tagjai: Cselinacz Marko – harmonika, Babcsán Bence – szerb furulya, klarinét, szaxofon, Gráf Vivien – ének.)
A Poklade zenekarban benne van az egész Balkán. A kabócák éneke, a szétpattanó üvegszilánkok, a rakija tüzessége. Ízek, illatok, színek és zamatok, fájdalom és életigenlés,
de főként valamiféle ősi energia, mely kézen ragad és elrepít. Zenéjük valódi poklade, valódi átváltozás. A zenekart legendás mesterek – Versendi Kovács József, Tiszai György és Peti Kovács István – tanítványai alapították 2010-ben, Mohácson. (A zenekar tagjai: Andrics Attila – basszprímtambura, tapan, ének, Pávkovics István – basszprímtambura, harmonika, ének, Cselinácz Marko – harmonika, ének, Bóka Balázs Andor – tamburabrács, Bischof Dávid – tamburabőgő, Róka Roland – prímtambura, Pozsgai Gergely – prímtambura, basszprímtambura, ének.
A január 13-ai Szerb Újévi mulatság után újranyílnak a Fonó táncházai is, így a Martenica bolgár, a Kolo délszláv, a Berka moldvai és a szerdai vonós táncházak is, valamint továbbra is havonta egy alkalommal a Sarjú banda kamasz táncházába várják a tizenéveseket, és a gyerekekről sem feledkeznek el.
Fejléckép: Poklade (fotó/forrás: Barcsik Géza / Fonó Budai Zeneház)