Az alábbi cikk szponzorált tartalom, nem a Fidelio szerkesztőségének tagjai írták.
Kanalas Éva népdalénekes évtizedek óta foglalkozik a tuvaiak hiedelemvilágával, hagyományaival több ízben a helyszínen folytatva gyűjtéseket, valamint etnográfiai szempontból egyedülálló filmfelvételeket. Értékmegőrző művészi munkáját figyelem övezi itthon és külföldön egyaránt. Legutóbb
az elmúlt héten mutatták be Amszterdamban az általa forgatott film angol nyelvű változatát,
amelyet a laikus érdeklődők mellett nagy szakmai érdeklődés is kísért. Az eseményre a népdalénekes a filmben is szereplő See-Oglu Adigzsi sámánnal együtt érkezett. Április 27-én a Fonó színpadán együtt adnak minden szempontból rendhagyó estet. A szakrális énekművészetet hazánkban egyedülálló módon képviselő Kanalas Éva a magyar táltos hagyományban ismert dalokat, archaikus imádságokat szólaltat meg szólóban, magát dobbal kísérve,
a világhírű sámán pedig tisztítószertartást végez a házban és a résztvevők között.
Kanalas Éva a hagyományos népdaléneklésen túl azt kereste, miként tör fel a hang a lélekből, és aztán hogyan születik meg a magyar népdal. Erdélyi, moldvai gyűjtőútjain először az archaikus, majd a szöveg nélküli dallamokat, technikákat kutatta.
Dél-szibériai, belső-ázsiai gyűjtőútjain megismerte, elsajátította, filmre rögzítette az őslakos népek szertartásait,
egyedülálló énekkultúráját, feltárta annak a magyar archaikus hagyományokkal rokon elemeit. Az Isten ostora című előadásban, a sztyeppei kultúra hangi világát, hazánkban egyedülálló szakrális énekművészetet szólaltat meg.
„A magyar népdalkincs megőrzése, gyűjtése fiatal korom óta meghatározza életemet. Főként a moldvai csángó magyarok legarchaikusabb népdalait gyűjtöm és adom elő. E dalok keleti hangzása indított el a belső-ázsiai, dél-szibériai területekre, ahol a gyűjtések mellett magyar dalainkat is énekeltem az ott élő altajiak, tuvák, hakasz népcsoportok körében. 2004-ben
kísérőm e veszélyes expedíciókon See-Oglu Adigzsi volt,
akinek azért nagyon érdekes és hiteles a munkája, mert azt az édesapjától és nagytatájától tanulta. Ő megengedte nekem, hogy munkája közben filmezzem, így én láttam meg először, miként végzi lakástisztító, halottbúcsúztató szertartásait. Egyből tudtam, hogy ezt keresem évek óta Tuvában” – mondja Kanalas Éva.
Adigzsi a Tuva Sámán címmel 2018-ban mutatták be először Kanalas Éva filmjét, amely az archaikus és napjainkban is élő tuva sámánhagyomány Ojun nemzetségbéli Sii-oglu Adigzsi, égi eredetű, örökölt tudású sámán sámántevékenységét mutatja be. A filmet 2023-ban Amszterdamban is láthatták az érdeklődők.
„Évtizedek óta foglalkozom a sámánhagyományokkal és mi sem gondoltuk, de ezt most váratlanul nagy érdeklődés övezte külföldön. A Fonó után Bécsbe utazunk a filmmel és Adigzsivel” – avatott be minket Kanalas Éva.
A Fonó-béli esemény részletei és jegyek ide kattintva érhetők el.
Támogatott tartalom.
Fejléckép: Kanalas Éva és See-Oglu Adigzsi sámán (Fotó/Forrás: Fonó Budai Zeneház)