Jazz/World

Éjszakai lokálok hangulatát idézi meg a Cziffra Fesztivál

2021.05.25. 16:35
Ajánlom
Június 10-én Cziffra100 rendezvénysorozat keretében a Hot Jazz Band mellett, Sárközy Lajos és zenekara lép színpadra a MOMkult lokállá alakított színháztermében, míg a koncertek kiegészítő programjaként, Bősze Ádám zenetörténész korabeli anekdotákat mesél.

Cziffra György csillag volt a budapesti éjszakában, népes rajongótáborral. A Cziffra Fesztivál immár hagyományosan báresteken idézi meg a zenész bárzongorista időszakát, és a 40-es 50-es évek édes-kesernyés, egyedi hangvételű zenei stílusát, valamint a két világháború közötti évek charleston froxtrott muzsikáját.

A Cziffra Fesztiválon több alkalommal elhangzott és lassan anekdotaként él tovább Vásáry Tamás személyes beszámolója arról, amikor először hallotta Cziffra Györgyöt játszani. Szakmabéli barátja tanácsára egy zeneakadémiai koncert után elmentek meghallgatni az akkoriban bárban zongorázó Cziffrát. Belépve, a füsttől és tömegtől nem látszott a zongora, ezért Vásáry - hallva a zenét - az ajtónál érdeklődött, hogy kik játszanak, hiszen zongoristaként úgy hallotta, hogy nem egy ember ül a hangszernél. A történet csattanója, hogy Cziffra egymaga játszott.

"Estéimet néha nonstop hangversennyé változtattam"

- emlékezett vissza önéletrajzában Cziffra.

A Kossuth-díjas Hot Jazz Band 2018 óta visszatérő fellépője a Bárestnek. Tolmácsolásukban a 1920-as, 30-as és 40-es évek jazz- zenéje kel életre, olyan csillagokat idéznek meg, mint Karády Katalin, Kalmár Pál, Kabos Gyula, Louis Armstrong, Benny Goodman, Bing Crosby és olyan komponistákat, mint Seress Rezső, Márkus Alfréd, Fényes Szabolcs, George Gershwin, Duke Ellington vagy Fats Waller.

Sárközy Lajos és zenekara a kezdetektől résztvevője a Cziffra Fesztiválnak. A hétgenerációs zenészcsaládból származó, Junior Prima díjas hegedűművész az évszázados cigányzenei kultúrát műveli magas szinten. A hazai rangos fesztiválélet állandó szereplője zenekarával, emellett 2015-ben a muzsikus társadalom őt választotta a Gypsy Philharmonic Orchestra élére művészeti vezetőnek és főprímásnak.

118188516_1918453981624669_7482239706770848495_n-135654.jpg

Sárközy Lajos és zenekara (Fotó/Forrás: Sárközy Lajos és zenekara Facebook-oldal)

Cziffra György világhírű zongoraművész születésének 100. évfordulóját a magyar kormány Cziffra György-emlékévvé nyilvánította, az UNESCO pedig felvette a közösen ünnepelt évfordulók sorába. Az emlékév művészeti vezetője Balázs János Kossuth-díjas zongoraművész, a Cziffra Fesztivál alapítója. A Cziffra György-emlékév a Miniszterelnökség és a Külgazdasági és Külügyminisztérium támogatásának köszönhetően valósul meg.

További információk, valamint online jegyvásárlás itt.

Fejléckép: Hot Jazz Band (forrás: Hot Jazz Band Facebook-oldal)

hírlevél

A kultúra legfrissebb hírei, programajánlók és exkluzív kedvezmények minden csütörtökön a Fidelio hírlevelében

Legolvasottabb

Színház

„Bárcsak újra számítana, amit a szakma gondol” – Kossuth-díjas művészek jelölnek állami díjakra a Színházi Társaság felkérésére

Megkérdőjelezhetetlen Kossuth-díjas művészeken keresztül hatna az állami díjak odaítélésének gyakorlatára a Magyar Színházi Társaság.
Vizuál

Golden Globe: a Hamnet és az Egyik csata a másik után kapta a fődíjakat

Az Oscar előszobájának tartott eseményen négy díjat söpört be Paul Thomas Anderson rendezése. Mások mellett Jessie Buckley, Timothée Chalamet, Stellan Skarsgård, Wagner Moura és Rose Byrne is elismerést vehetett át.
Klasszikus

Az SWR Vokalensemble is a Kurtág100 fesztivál vendége lesz

Február 24-én és 27-én a BMC Koncerttermében Kurtág zenekari dalciklusai kerülnek a középpontba, a kortárs zene élvonalbeli képviselőinek előadásában.
Klasszikus

Virtuóz muzsika fuvolán – 20. századi olasz zenét mutat be a Cziffra Fesztivál

Igazi kuriózumnak ígérkezik a Cziffra Fesztivál koncertje, melyen a 20. század olasz zenéje tárul a közönség elé az Óbudai Társaskörben, január 29-én. Az olasz fuvolaművész, Tommaso Benciolini partnere az Anima Musicae Kamarazenekar lesz.
Plusz

Gyógyító irodalom és űrbéli üzenet a XV. kerület magyar kultúra napi programsorozatán

Az irodalom lelki, gyógyító hatását középpontba állító beszélgetéssel indul a Csokonai15 idei magyar kultúra napi programsorozata január 20-án, a folytatásban pedig színházi est, hangverseny és tudományos beszélgetés várja az érdeklődőket.

Nyomtatott magazinjaink

Ezt olvasta már?

Jazz/World ajánló

Világjáró gyerekdalok – családoknak szóló világzenei album jelent meg

Morvaországtól a Kárpát-medencén át a Balkánig – a Világjáró Gyerekdalok című lemez Kelet-Közép-Európa zenei világán kalauzolja át a családokat. Az Eszterhéj Műhely vadiúj albuma egy különleges koncerten mutatkozik be január 24-én, a Magyar Zene Házában.
Jazz/World ajánló

Kiemelkedő hazai fellépőkkel ünnepli nagykorúságát a Budapest Jazz Club

A tizennyolcadik születésnapját ünneplő klub két kiváló jazzformáció koncertjével, majd különleges Jam Sessionnel várja a közönséget január 10-én 20 órától. Fellép az Ifj. Szakcsi Lakatos Béla Trio, az East Gipsy Band, Nagy Iván, Bényei Tamás és Szalóky Béla, a belépés díjtalan.
Jazz/World ajánló

Ünnepi jazzvarázs a Szakcsi Rádióban

December 24. és 26. között a Szakcsi Rádió hallgatói válogatott koncertfelvételekkel, legendás jazzalbumokkal és egyedülálló rádiószínházi pillanatokkal ünnepelhetnek.
Jazz/World ajánló

Vaksötét-koncert Paulinával – jótékonysági est a látássérültekért

Január 8-án különleges eseményre invitálja a közönséget a Bodor Tibor Kulturális Egyesület: a Vaksötét-koncertek című sorozat következő állomásán Paulina lép színpadra, teljes sötétségben.
Jazz/World ajánló

Ismét dupla Jazzation a Zeneakadémián

December 29-én délután és este is fellép a neves acapella énekegyüttes a Nagyteremben, 20. jubileumukat ünnepelve ezúttal Borbély Mihállyal kiegészülve.