Jazz/World

Élesben a Zeneakadémia Jazz Tanszéke

2013.11.15. 14:31
Ajánlom
Az egy hónapja újranyitott Liszt Ferenc téri zenepalotát november 20-án birtokukba vehetik a magyar jazz kiválóságai és rajongóik is.

A Zeneakadémia Koncertközpont által rendezett Élesben-sorozat keretében közösen lépnek fel a Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetem művésztanárai és egyetemi hallgatói. Az előadóművészeti képzés, s különösen a Zeneakadémián folyó, méltán világhírű oktatás pirosbetűs ünnepe, amikor „bevetés" közben, saját példájával ad a mester gyakorlati útmutatást növendékeinek; ezer szónál hatékonyabban, s ahogyan a zeneóra hagyományos tanár-diák szituációiban sohasem lehet. Hiszen a tanítványok testközelből tapasztalhatják meg, miként viselkedik professzoruk a színpadon professzionálisan, a tanárok pedig a mesterkélt vizsgahelyzeteknél sokkalta pontosabban mérhetik fel tanítványaik legapróbb rezdülésekből, hogyan állják meg a helyüket koncerthelyzetben. S persze ne feledkezzünk meg arról a láthatatlan kötelékről sem, amit az együttzenélés kölcsönösen felemelő élménye sző tanár és diák közé! Nem pusztán kiemelt tanszaki koncerteket, tanár-diák gálaműsorokat fog tehát össze a Zeneakadémia Koncertközpont új sorozata, hanem a mester-tanítvány viszony legihletettebb pillanatait tárja föl, s a tehetség-formálás aktív részesévé avatja az estekre jegyet váltó nézőt. Az Élesben-koncertek különlegességét csak fokozza, hogy a megújult Zeneakadémia tereit, lehetőségeit együtt fedezik fel oktatók, hallgatók - és a közönség.

Az újranyitás óta eltelt hetekben a sorozatban bemutatkozott a Népzene Tanszék és a Harsona Tanszak, 2013. november 20-án pedig a Jazz Tanszék volt és jelenlegi növendékek együttesei lépnek fel. (A sorozatot 2013-ban záró koncerten, december 21-én a Jazz Tanszék Big Bandje lép fel.) A „dzsesszisták" is a Zeneakadémia fiatalabb szárnyához tartoznak, hiszen bár a hivatalos jazzoktatás már 1965-ben elindult Magyarországon a Bartók konzervatórium falai között, a Zeneakadémiára csak 1990-ben „vették fel". A tanszak, majd tanszék megálmodója és vezetője több mint három évtizedig Gonda János volt, jelenkori utódja pedig Binder Károly zongoraművész. Binder, akárcsak a tanszék többi tanára a fiatalok elkötelezett mentoraként is ismert: közös formációk, lemezek, fellépések hosszú sora bizonyítja, hogy a szabad zenében (szinte) nincsenek határok. A Jazz Tanszék oktatói persze egymással is számtalan különböző formációban zenélnek együtt, jól ismerik egymás zenei gondolkodásmódját, így igazán ihletett, mégis felszabadultan spontán örömzenélésre számíthatunk. Az iskolaalapítók és az elismert sztárok - Berki Tamás, Oláh Kálmán, Babos Gyula, Jeszenszky György, Lattmann Béla  és mások - mellett fellépnek olyan ifjú kiválóságok, mint az immár oktatóként is a Jazz Tanszékhez kötődő szaxofonos Bacsó Kristóf, vagy Benkó Ákos dobos; a legfiatalabbakat pedig Fonai Tibor bőgős, illetve Tálas Áron zongorista képviseli. Jazz-koncertről lévén szó, a műsor teljes egészében meglepetés  - de abban biztosak lehetünk, hogy a mainstream jazz örökzöldjei mellett lesz zongora-központú szabad zene, és a sziporkázó fúvós, gitáros és ütős improvizációkban sem lesz hiány.

hírlevél

A kultúra legfrissebb hírei, programajánlók és exkluzív kedvezmények minden csütörtökön a Fidelio hírlevelében

Legolvasottabb

Klasszikus

Fischer Iván: „Ez a hiány megoldhatatlan”

A Budapesti Fesztiválzenekar zeneigazgatója egy interjúban mesélt arról, hogy az állami támogatás reálértékének csökkenése hogyan lehetetleníti el az együttes munkáját.
Tánc

Önálló univerzum épül a Millenárison

Elkezdődött a Walk My World immerzív produkció építése a Millenárison. A világon egyedülálló, monumentális attrakció létrehozásán olyan kiemelkedő magyar alkotók is dolgoznak, akik korábban számos film – köztük hollywoodi sikerprodukciók – vizuális világának megteremtésében vettek részt.
Klasszikus

Újabb zenei ritkaságokat fedezhetünk fel a Haydneum következő évadában

Három fesztivál, három különböző bérletsorozat, valamint a hagyományos nyári koncertsorozat Eszterházán gondoskodik arról, hogy a szervező Haydneum – Magyar Régizenei Központ a régizene minden arcát megmutassa.
Klasszikus

Két klasszis karmester szerepel együtt az Óbudai Társaskörben

Kovács János, a Magyar Állami Operaház örökös tagja és mesterművésze Rajna Martinnal, az Opera első karmesterével együtt lép pódiumra a Világítótornyok sorozat első rendhagyó estéjén az Óbudai Társaskörben, április 28-án.
Plusz

Reflektorfényben a tehetség mentorai – átadták a Mester-M Díjakat

Tizenöt kivételes pedagógus, tanár és edző, akiknek munkája generációk életére van hatással – ők vehették át a személyenként ötmillió forinttal járó elismerést április 17-én, az immár hagyománynak számító Mester-M Díjátadó Gálán.

Nyomtatott magazinjaink

Ezt olvasta már?

Jazz/World interjú

Tálas Áron: „Mindig szerettem a dallamokat, de a ritmusok jobban érdekeltek”

Volt, hogy tíz formációban játszott egyszerre, tanít a Zeneakadémián, világszínvonalon dobol és zongorázik. Pedig Tálas Áron eredetileg focista szeretett volna lenni vagy rocksztár, a Zeneakadémia tanévnyitójáról pedig egyenesen haza akart menekülni. Szerencsére maradt, pedig még a bőröndje sem volt kipakolva.
Jazz/World hír

Afrikai, ázsiai és európai művészekre fókuszál az idei JazzFest Budapest – itt a teljes program!

A JazzFest Budapest április 27. és május 14. között negyedik alkalommal hozza el a műfaj legkiválóbb hazai és nemzetközi előadóit a főváros különböző helyszíneire. A fesztivál 18 napja alatt a világ 23 országából érkező 181 művész 54 koncertet ad. A festivize aloldalaként idéntől elérhető a fesztivál applikációja is.
Jazz/World ajánló

A Marsalis jazzdinasztia

A jazz történetében számos rangos családfa állítható fel, de sokak szerint a Marsalis dinasztia mind közül a legjelentősebb. A trombitás Wynton Marsalis a tizenöt fős Jazz at Lincoln Center Orchestra élén április 5-én lép fel a Müpában a Bartók Tavasz keretében.
Jazz/World ajánló

Őrületes bulival ünnepli harmincadik születésnapját a Söndörgő

Harmincéves a Söndörgő, a kerek évfordulót pedig egy rendhagyó szülinapi bulival ünneplik, ahol a koncert után még hajnalig megy majd a tánc: Balkán Allnighter – Söndörgő 30. születésnap április 26-án a Dürer Kertben.
Jazz/World interjú

„Nem tudom megváltoztatni a világot, de egyes életeket igen” – Jazzmeia Horn, a fiatal jazzgeneráció csillaga Budapesten

Jazzmeia Horn a világ előadó-színpadainak káprázatos tehetségű fellépője. Elementáris, határtalannak tűnő vokális skálája, valamint lebilincselő, bámulatosan sokoldalú előadásmódja minden alkalommal katartikus élményt nyújt, amiről magunk is megbizonyosodhatunk május 4-én a MOMkultban.