Jazz/World

Elhunyt Harry Belafonte énekes, színész, aktivista

2023.04.25. 16:35
Ajánlom
Kilencvenhat éves korában elhunyt Harry Belafonte énekes, színész, aktivista, producer. A Grammy-díjas afroamerikai énekes halálát krónikus szívelégtelenség okozta – közölte szóvivője a New York Times-szal.

Az énekes egyik legismertebb slágere a Day-O (The Banana Boat Song), amely megjelenése után tizennyolc hetet töltött az Egyesült Királyság kislemezlistáján, ebből három hetet a második helyen.

Harry Belafonte nemcsak énekesként volt elismert: számos játékfilmben szerepelt, John Murray Anderson’s Almanac című musicalében nyújtott színészi alakításáért 1954-ben elnyerte a Tony-díjat. 

Az 1960-as években polgárjogi aktivistaként kampányolt a fekete amerikaik jogaiért, valamint harcolt a szegénység, a faji szegregáció (apartheid) és az AIDS ellen Afrikában.

Belafonte 1927 március 1-jén született a New Yorkban, munkásosztálybeli családban. Gyermekkorából nyolc évet szülei szülőhazájában, Jamaicában töltött. Középsikolai éveire azonban visszatért New Yorkba, de mivel diszlexiával küzdött, hamar lemorzsolódott és abbahagyta a tanulást. Alkalmi munkákból tartotta fenn magát, majd 1944-ben, tizenhét évesen jelentkezett az Egyesült Államok haditengerészetéhez, és hadianyag-rakodóként dolgozott egy New Jersey-i bázison. A háború befejeztével elhatározta, színész akar lenni. Így beiratkozott egy színészkurzusra, ahol osztálytársai között volt Marlon Brando és Walter Matthau is. Tanulmányait abból finanszírozta, hogy folk-, pop- és jazzszámokat énekelt New York-i klubkoncerteken.

Első, bemutatkozó albumát 1954-ben adta ki. Második albuma, a Belafonte 1956 márciusában az első helyen állt az amerikai Billboard új albumlistáján. Harmadik albuma, a Calypso, harmincegy héten át vezette a Billboard 200-as listát. A lemezen a jamaicai örökségéből származó dalok szerepelnek:

ez lett az első album, amelyből több mint egymillió példányt adtak el az Egyesült Államokban.

1970-ben Sidney Poitier-rel megalapította a Belafonte Enterprises Inc.-t, amelynek elnöke lett. 1987-től az UNICEF jószolgálati nagyköveteként is tevékenykedett.

Munkásságát számos díjjal, köztük életmű Grammy-díjjal is jutalmazták.

Ebben a cikkben nem jelenítünk meg reklámokat a téma érzékenysége miatt.

Fejléckép: Harry Belafonte (Fotó/Forrás: Theo Wargo/Getty Images Hungary)

hírlevél

A kultúra legfrissebb hírei, programajánlók és exkluzív kedvezmények minden csütörtökön a Fidelio hírlevelében

Legolvasottabb

Klasszikus

Fischer Iván: „Ez a hiány megoldhatatlan”

A Budapesti Fesztiválzenekar zeneigazgatója egy interjúban mesélt arról, hogy az állami támogatás reálértékének csökkenése hogyan lehetetleníti el az együttes munkáját.
Tánc

Önálló univerzum épül a Millenárison

Elkezdődött a Walk My World immerzív produkció építése a Millenárison. A világon egyedülálló, monumentális attrakció létrehozásán olyan kiemelkedő magyar alkotók is dolgoznak, akik korábban számos film – köztük hollywoodi sikerprodukciók – vizuális világának megteremtésében vettek részt.
Plusz

Reflektorfényben a tehetség mentorai – átadták a Mester-M Díjakat

Tizenöt kivételes pedagógus, tanár és edző, akiknek munkája generációk életére van hatással – ők vehették át a személyenként ötmillió forinttal járó elismerést április 17-én, az immár hagyománynak számító Mester-M Díjátadó Gálán.
Klasszikus

Két klasszis karmester szerepel együtt az Óbudai Társaskörben

Kovács János, a Magyar Állami Operaház örökös tagja és mesterművésze Rajna Martinnal, az Opera első karmesterével együtt lép pódiumra a Világítótornyok sorozat első rendhagyó estéjén az Óbudai Társaskörben, április 28-án.
Könyv

Dragomán György: „Azt szeretnénk, hogy ez az alkotóház mindenki otthona lehessen”

Mint arról beszámoltunk, alkotóházként születhet újjá Esterházy Péter egykori, rómaifürdői családi háza. Bár az épülettel még rengeteg munka van, a tervek szerint az első vendégek már ősszel megérkezhetnek. Az alkotóház egyik megálmodójával, Dragomán György József Attila-díjas íróval beszélgettünk. Villáminterjú.

Nyomtatott magazinjaink

Ezt olvasta már?

Jazz/World interjú

Tálas Áron: „Mindig szerettem a dallamokat, de a ritmusok jobban érdekeltek”

Volt, hogy tíz formációban játszott egyszerre, tanít a Zeneakadémián, világszínvonalon dobol és zongorázik. Pedig Tálas Áron eredetileg focista szeretett volna lenni vagy rocksztár, a Zeneakadémia tanévnyitójáról pedig egyenesen haza akart menekülni. Szerencsére maradt, pedig még a bőröndje sem volt kipakolva.
Jazz/World hír

Afrikai, ázsiai és európai művészekre fókuszál az idei JazzFest Budapest – itt a teljes program!

A JazzFest Budapest április 27. és május 14. között negyedik alkalommal hozza el a műfaj legkiválóbb hazai és nemzetközi előadóit a főváros különböző helyszíneire. A fesztivál 18 napja alatt a világ 23 országából érkező 181 művész 54 koncertet ad. A festivize aloldalaként idéntől elérhető a fesztivál applikációja is.
Jazz/World ajánló

A Marsalis jazzdinasztia

A jazz történetében számos rangos családfa állítható fel, de sokak szerint a Marsalis dinasztia mind közül a legjelentősebb. A trombitás Wynton Marsalis a tizenöt fős Jazz at Lincoln Center Orchestra élén április 5-én lép fel a Müpában a Bartók Tavasz keretében.
Jazz/World ajánló

Őrületes bulival ünnepli harmincadik születésnapját a Söndörgő

Harmincéves a Söndörgő, a kerek évfordulót pedig egy rendhagyó szülinapi bulival ünneplik, ahol a koncert után még hajnalig megy majd a tánc: Balkán Allnighter – Söndörgő 30. születésnap április 26-án a Dürer Kertben.
Jazz/World interjú

„Nem tudom megváltoztatni a világot, de egyes életeket igen” – Jazzmeia Horn, a fiatal jazzgeneráció csillaga Budapesten

Jazzmeia Horn a világ előadó-színpadainak káprázatos tehetségű fellépője. Elementáris, határtalannak tűnő vokális skálája, valamint lebilincselő, bámulatosan sokoldalú előadásmódja minden alkalommal katartikus élményt nyújt, amiről magunk is megbizonyosodhatunk május 4-én a MOMkultban.