Jazz/World

Elhunyt Hugh Masekela, a dél-afrikai jazz atyja

2018.01.23. 14:52
Ajánlom
Nemcsak az afrojazz emblematikus figurája, de a faji szegregáció elleni harc egyik éllovasa is volt a 78 évesen elhunyt trombitás.

Hugh Masekela világszerte ismertté vált az afrikai népzenét a jazz formanyelvével ötvöző egyedi stílusával és különleges trombita soundjával.

Ikonikus szerzeménye, az 1977-es Soweto Blues a dél-afrikai városban elkövetett vérengzésről szólt, és így az apartheidellenes mozgalom– azaz a faji szegregáció politikája elleni mozgalom szinonimája lett. 

6 jazzdal a rasszizmusról, amitől megszakad a szíved

Kapcsolódó

6 jazzdal a rasszizmusról, amitől megszakad a szíved

A jazz története elválaszthatatlan a faji identitás kérdésétől és a feketék polgárjogokért folytatott küzdelmétől. A szegregációról szóló ikonikus jazz-szerzemények közül válogattunk.

Hugh Masekela, 2015, Torino

Hugh Masekela, 2015, Torino (Fotó/Forrás: Sánta István Csaba)

A trombita hangjába 13 éves korában szeretett bele, amikor a helyi moziban látta a Young Man With A Horn (Fiatalember kürttel) című Kirk Douglas-filmet. Pár év múlva már abban a Huddleston Jazz Bandben játszott rajta, amelynek az apartheidellenes mozgalom egyik vezetője, Trevor Huddleston(en) adta nevét. 1960-ban Londonba utazott, ahol Yehudi Menuhin segítségével a Guildhall School of Musicban folytatta zenei tanulmányait.

Nem sokkal később azonban innen is menekülnie kellett a dél-afrikai fajüldöző politika elleni mozgalomban való részvétele miatt: New Yorkba ment, ahol a legjobb Zenészekkel volt lehetősége játszani.

Muzsikált többek között Dizzy Gillespie-vel, Louis Armstronggal, és Harry Belafontével is, akik arra ösztönözték, fedezze fel és alakítsa ki saját stílusát. 1967-ben a Monterey Popfesztiválon Janis Joplin, Otis Redding, Ravi Shankar, The Who és Jimi Hendrix mellett lépett fel. A következő évben pedig a toplisták élére került egyik leghíresebb dala, a Grazin' In The Grass. 1990-ben, Nelson Mandela szabadon bocsátását követően visszatért Dél-Afrikába, ahol továbbra is írt dalokat polgárjogi aktivista szellemiségben.

Felesége Miriam Makeba, aki szintén legendás zenész, énekes, dalszerző és aktivista volt, 2008-ban hunyt el egy rasszizmus és maffia ellenes koncert után. Hugh Masekela egyik utolsó koncertjét 2010-ben adta a Johannesburgi futballvilágbajnokság nyitó ceremóniáján. 10 évig küzdött a prosztatarákkal. Jacob Zurna dél-afrikai elnök Hugh Masekela halála kapcsán úgy fogalmazott:

egy egész nemzet gyászolja őt, aki a szabadság tüzét életben tartotta". 

Programkereső

hírlevél

A kultúra legfrissebb hírei, programajánlók és exkluzív kedvezmények minden csütörtökön a Fidelio hírlevelében

Legolvasottabb

Klasszikus

95. életévében elhunyt Párkai István kóruskarnagy

A Kossuth- és Liszt-díjas kóruskarnagy, a nemzet művésze, a Zeneakadémia karmester és karvezető tanszékének egykori tanszékvezető tanára 1963-ban alapította meg a Liszt Ferenc Kamarakórust, amelynek harminc évig vezető karnagya volt.
Plusz

„Vissza a pénzt a kultúrába!” – Duda Éva és Fodor Tamás felolvasta a FESZ követeléseit a Civil Sugárúton

Az 1848-as forradalom évfordulója alkalmából Civil Sugárút néven, civil szervezetek részvételével tartottak eseménysorozatot a Hősök tere és az Andrássy út között március 14-én és 15-én. Itt hangzott el a Független Előadó-művészeti Szövetség kiáltványa.
Plusz

„Nem karriert, sokkal inkább magamat próbáltam építeni” – interjú Menyhárt Jenővel, az Európa Kiadó énekes-gitárosával

„Az én fejemben is többször megfordult, hogy disszidáljak. Egyszer ténylegesen közel kerültem ahhoz, hogy meg is tegyem” – meséli az Európa Kiadó énekes-gitárosa, Menyhárt Jenő. Interjú.
Színház

Harmadszor mutatta be a Szegedi Nemzeti Színház az anatevkai tejesember történetét

Király Levente és Gregor József után ezúttal Borovics Tamás bújt Tevje bőrébe a Hegedűs a háztetőn című musical szegedi előadásában. A zenés produkció márciusban három, áprilisban további két alkalommal látható a Nagyszínházban.  
Vizuál

Petőfi 200 – Vetítéssorozat indul a Toldi Moziban

Március 23. és június 8. között klasszikus filmek és szakértői beszélgetések segítségével idézhetjük meg a kétszáz éve született költő alakját, emlékezetét.

Nyomtatott magazinjaink

Ezt olvasta már?

Jazz/World magazin

„Youn Sun Nah az egyik legfontosabb példakép számomra" – Karosi Júlia jazzénekes kedvenc lemezei

„Hallgató” címmel indult el nemrég a Fidelio és a GetCloser Concerts közös sorozata, amelyben a hazai, valamint a nemzetközi jazz- és világzenei színtér egy-egy emblematikus képviselője osztja meg olvasóinkkal, milyen zenéket hallgat mostanában.
Jazz/World ajánló

Világsztárokat hoz el tavasszal a Jazzfest Budapest

Lizz Wright, Avishai Cohen, Stanley Clarke, Simon Phillips, Stacey Kent, Stefano Bollani – csak néhány név azok közül a nemzetközi sztárok közül, akik Magyarországra érkeznek április 26. és május 17. között.
Jazz/World ajánló

Női vonások – pénteken a hölgyeké a színpad a Fonóban

Március 10-én a népzene emblematikus női előadói teremtenek táncos hangulatot a Fonó Budai Zeneházban: a Női vonások című műsorban fellép többek között a Fehérnépek Társulat és a Triolina Folk. A koncertek mellett táncházzal is várják a közönséget.
Jazz/World ajánló

Zenei kísérletek, kortárs útkeresések a Fonóban

Csütörtökönként új zenei kísérletekkel telik meg a Fonó: a fellépők között vannak fiatal alkotók, új formációk és olyan zenészek is, akiket már régóta ismerünk és szeretünk, de most más arcukat mutatják.
Jazz/World gyász

Elhunyt Wayne Shorter szaxofonos

A világhírű amerikai jazz-zeneszerző nyolcvankilenc éves korában hunyt el – írja a New York Times. A zenész halálhírét sajtósa erősítette meg a lapnak. Halálnak okáról egyelőre semmit nem tudni.