Jazz/World

Elhunyt Les Paul

2009.08.14. 00:41
Ajánlom
Az elektromos gitár atyja előadóként és gitárosként is meghatározó alakja volt a 20. század zenéjének. Les Paul 94 éves korában hunyt el augusztus 13-án.

A legendás gitáros és feltaláló Lester Williams Polsfuss néven született 1915-ben a Wisconsin-beli Waukesha városában. 8 évesen szájharmonikázni kezdett, majd a bendzsón át hamarosan a gitárnál kötött ki, tizenévesen már country együttesekkel lépett fel, ami miatt érettségi előtt ott is hagyta a gimnáziumot. A '30-as években jazzt játszott, ami New Yorkba vitte, olyan előadókkal zenélt közösen, mint Nat King Cole vagy Chet Atkins. Közben a hangszerek és a technikai újítások is foglalkoztatták, 1939-ben alkotta meg az első, „Farönk" névre keresztelt tömör testű gitárt. Amint fogalmazott, amikor fadarabra szerelt húrokon játszani kezdett, őrültnek nézték, ezért hamarosan gitár alakúra faragta a hangszer testét, amivel már könnyebben győztem meg a hallgatóságot, köztük később a Gibson céget, hogy az ő modelljét gyártsák, az első Les Paul gitárokat 1952-ben dobták piacra. A rockzene és a fúziós jazz hangzásában betöltött kulcsszerepét persze olyan későbbi zenészeknek is köszönheti, mint Al Di Meola, Eric Clapton, Pete Townsend, Kimmy Page, vagy Slash, akik ragaszkodtak a Les Paul gitárokhoz.

Feleségével, Mary Forddal közösen előadóként is rendkívüli sikereket ért el, 1949 és '62 között 36 aranylemezt adott ki olyan slágerekkel, mint a Vaya Con Dios vagy a How High the Moon. Zeneszerzői és muzsikusi készsége mellett ehhez technikai újításai is hozzásegítették, a többsávos felvételi lehetőség folytán a zenészeknek nem kell egyszerre együtt felvenniük a szólamaikat, illetve a felvétel utómunkálatainál a rájátszás és a késleltetés effektusaival teltebb, erőteljesebb hangzást ért el. A feltalálók, a rockzenészek és a Grammy bizottság is felvette halhatatlanjai közé, de a jazz-zenészek is a legnagyobbak között tartják számon, triójával nemsokkal halála előtt még hetente a New York-i Iridiumban zenélt.

hírlevél

A kultúra legfrissebb hírei, programajánlók és exkluzív kedvezmények minden csütörtökön a Fidelio hírlevelében

Legolvasottabb

Tánc

Önálló univerzum épül a Millenárison

Elkezdődött a Walk My World immerzív produkció építése a Millenárison. A világon egyedülálló, monumentális attrakció létrehozásán olyan kiemelkedő magyar alkotók is dolgoznak, akik korábban számos film – köztük hollywoodi sikerprodukciók – vizuális világának megteremtésében vettek részt.
Plusz

Reflektorfényben a tehetség mentorai – átadták a Mester-M Díjakat

Tizenöt kivételes pedagógus, tanár és edző, akiknek munkája generációk életére van hatással – ők vehették át a személyenként ötmillió forinttal járó elismerést április 17-én, az immár hagyománynak számító Mester-M Díjátadó Gálán.
Klasszikus

Két klasszis karmester szerepel együtt az Óbudai Társaskörben

Kovács János, a Magyar Állami Operaház örökös tagja és mesterművésze Rajna Martinnal, az Opera első karmesterével együtt lép pódiumra a Világítótornyok sorozat első rendhagyó estéjén az Óbudai Társaskörben, április 28-án.
Könyv

Dragomán György: „Azt szeretnénk, hogy ez az alkotóház mindenki otthona lehessen”

Mint arról beszámoltunk, alkotóházként születhet újjá Esterházy Péter egykori, rómaifürdői családi háza. Bár az épülettel még rengeteg munka van, a tervek szerint az első vendégek már ősszel megérkezhetnek. Az alkotóház egyik megálmodójával, Dragomán György József Attila-díjas íróval beszélgettünk. Villáminterjú.
Színház

Jordán Tamás, Veiszer Alinda és Göttinger Pál is ott lesz a DANTE fesztiválján

Nyílt próba és stand-up, előadás élő zenével, beszélgetés a színházcsinálásról egy színházi legendával – nemsokára érkezik a DANTE Közösségi Alkotótér szülinapi fesztiválja. Nem érdemes kihagyni a Margit-negyed egyik legfiatalabb kulturális terének ünnepét!

Nyomtatott magazinjaink

Ezt olvasta már?

Jazz/World interjú

Tálas Áron: „Mindig szerettem a dallamokat, de a ritmusok jobban érdekeltek”

Volt, hogy tíz formációban játszott egyszerre, tanít a Zeneakadémián, világszínvonalon dobol és zongorázik. Pedig Tálas Áron eredetileg focista szeretett volna lenni vagy rocksztár, a Zeneakadémia tanévnyitójáról pedig egyenesen haza akart menekülni. Szerencsére maradt, pedig még a bőröndje sem volt kipakolva.
Jazz/World hír

Afrikai, ázsiai és európai művészekre fókuszál az idei JazzFest Budapest – itt a teljes program!

A JazzFest Budapest április 27. és május 14. között negyedik alkalommal hozza el a műfaj legkiválóbb hazai és nemzetközi előadóit a főváros különböző helyszíneire. A fesztivál 18 napja alatt a világ 23 országából érkező 181 művész 54 koncertet ad. A festivize aloldalaként idéntől elérhető a fesztivál applikációja is.
Jazz/World ajánló

A Marsalis jazzdinasztia

A jazz történetében számos rangos családfa állítható fel, de sokak szerint a Marsalis dinasztia mind közül a legjelentősebb. A trombitás Wynton Marsalis a tizenöt fős Jazz at Lincoln Center Orchestra élén április 5-én lép fel a Müpában a Bartók Tavasz keretében.
Jazz/World ajánló

Őrületes bulival ünnepli harmincadik születésnapját a Söndörgő

Harmincéves a Söndörgő, a kerek évfordulót pedig egy rendhagyó szülinapi bulival ünneplik, ahol a koncert után még hajnalig megy majd a tánc: Balkán Allnighter – Söndörgő 30. születésnap április 26-án a Dürer Kertben.
Jazz/World interjú

„Nem tudom megváltoztatni a világot, de egyes életeket igen” – Jazzmeia Horn, a fiatal jazzgeneráció csillaga Budapesten

Jazzmeia Horn a világ előadó-színpadainak káprázatos tehetségű fellépője. Elementáris, határtalannak tűnő vokális skálája, valamint lebilincselő, bámulatosan sokoldalú előadásmódja minden alkalommal katartikus élményt nyújt, amiről magunk is megbizonyosodhatunk május 4-én a MOMkultban.