„Ennek a négy napnak az a lényege, hogy a résztvevők kapjanak egy élménycsomagot: egész nap jazz veszi őket körül, együtt vannak a kortársaikkal, magyarokkal és külföldiekkel, szép idő van, szerelmesek lesznek, és még az is lehet, hogy elnyernek egy szép pénzösszeggel járó díjat”
– foglalta össze Sárik Péter a verseny célját és közvetlen hangulatát. A megmérettetésre március 17-ig várják a harminc év alatti, szakirányú jazzoktatásban résztvevők jelentkezését a studjazzfest.ro oldalon szereplő feltételek szerint. A versenyzőket egy szabadon választott jazzdal felvétele alapján, egy előválogatás után hívják meg Marosvásárhelyre, ahol teljes ellátást biztosítanak számukra a szervezők – mondta el Demeter József. Mint elárulták, az előválogatóra és a korhatárra azért van szükség, mert az elmúlt években nagyon erős és fiatal mezőny gyűlt össze: „Hála Istennek nagyon magas lett a színvonal az elmúlt években. Olyan nevek versenyeztek itt mint, Oláh Krisztián, Várallyay Petra, Balogh Tomi” – mondta Sárik Péter, majd hozzátette: „Lassan alsó korhatárt kell húznunk, hogy tízévesek azért már ne jöjjenek, mert most már a 14-16 éves korosztály is erősen képviselteti magát a mezőnyben. Amikor például először jött a DAS trió, tizennégy éves volt a dobos”.
A szervezők igyekeznek teljes élményt nyújtani a résztvevőknek: délelőtt a fesztiválon fellépő zenészek és a zsűriben helyet foglaló újságírók, promoterek tartanak workshopokat, majd a közös ebéd után kezdődik a megmérettetés, ahol minden versenyzőnek húsz perc áll rendelkezésére a bemutatkozásra. A műsor részeként az előzetesen megadott nyolc kötelező darab közül egyet kell eljátszania a versenyzőknek. „A kötelező darabot – amik között van blues, swing, 5/4-es és 4/4-es dal is – olyan stílusban játsszák, ahogy akarják. Tehát
ha a take five-ot heavy metal funkyban akarja valaki játszani, de megrázza, improvizál rá, akkor csinálhatja”
– tette hozzá Sárik Péter. A verseny után minden versenyzőt értékel a zsűri. Hangsúlyozták: építő jellegű kritikákat igyekeznek megfogalmazni. Ezt követően az esti koncerteken és hajnalig tartó jam session-ön lehet lazítani. Demeter József elmondta:
„Három kategóriában osztjuk szét a 3000 eurós díjat: a legjobb zenekarnak, a legjobb énekesnek és a legjobb hangszeres előadónak, emellett különdíjak is vannak".
A nyertesek meghívást kaphatnak a következő évben rendezendő marosvásárhelyi Jazz Fesztiválra, illetve a Csíki Jazz Fesztiválra is, tehát ez egy jó lehetőség akár belépni a román zenei színtérre. Sárik Péter pedig elárulta, ezen a versenyen ismerte meg, majd hívta el a lemezére játszani Várallyay Petrát, valamint a Vintage Dolls énekeseit, akik ennek hatására alakultak trióvá.
Az elmúlt években Magyarország és Románia mellett voltak résztvevők Írországból, Hollandiából, Olaszországból, Litvániából és Ausztriából is. „Büszke vagyok arra, hogy egy százezer fős városban minden nap 200-300 fő tölti meg a Jazz & Blues klubot a koncertek alkalmával” – mondta Demeter József.
Ha tehát kedvet érzel, küldj egy jazz-felvételt március 17-éig a [email protected] (Demeter József) vagy [email protected] (Matic Dana) címre!