A konferencia első napján, május 28-án a ProArt Szövetség a Szerzői Jogokért egyesület által a napokban közzétett első magyar zeneipari jelentés főbb megállapításait a tanulmány készítője, Antal Dániel ismertette. A dokumentum nemzetközi összehasonlításba helyezve, az elmúlt három év adatai tükrében vizsgálta a hazai zeneipar helyzetét. "Európai és regionális összehasonlításban a magyar koncertlátogatás szintje nagyon alacsony, és a magyar hangfelvételek hallgatásában is hasonló a helyzet, vagyis a zene iránti érdeklődést kellene elsősorban serkenteni" - vonta le az egyik legfontosabb következtetést Antal Dániel. Ennek ellenére - ahogy a jelentés is megállapítja - a magyar zeneipar legtöbb bevétele az élőzene területén keletkezik, összegét évi 28 milliárd forintra, hatását a bruttó hazai termékhez 40-50 milliárd forintra lehet becsülni. A szerzői jogi ág hozzájárulása a GDP-hez 2-3 milliárd forint. A magyar zeneipar mintegy 8000 mikrovállalkozásból áll, és fontos lenne, ha ezeket összefogná egy szakmai szövetség. A legnagyobb hazai szereplőknek, a Szigetnek, az Artisjusnak, a ProArtnak ezen vállalkozások élére kellene állnia a lobbizásban, promócióban.
Egy másik jelentés - amelyet az Ernst & Young cég 2014-ben készített - az európai kreatív ipar helyzetével foglalkozik. Havas István, a cég magyarországi vezetője kiemelte: a kreatív ipar az építőipar és a vendéglátás mögött a harmadik legtöbb embert foglalkoztatja, ezen belül a zene a harmadik legjelentősebb alágazat.
Liber Endre, az október 21. és 25. között zajló World Music Expo esemény főszervezője elmondta: akár 17 magyar előadó is színpadra léphet az őszi budapesti nagyszabású világzenei találkozón. A Womex hivatalos programjában csaknem nyolcvan országból több mint ezer zenekar pályázik hetven fellépésre. A budapesti expó házigazdája a Hangvető Zenei Terjesztő Társulás - tette hozzá.
A "svéd zenei csodáról" tartott előadást a svéd zenész szakszervezet vezető jogtanácsosa. Per Herrey a nyilvános és olcsó zeneiskolákat, valamint a mindenki számára biztosítandó széles sávú internet-elérést nevezte a legfontosabbnak, az utóbbi napjainkban a svéd háztartások 95 százalékára érvényes.
A konferencián szó volt a magyarországi fesztiválokról is. Lobenwein Norbert, a VOLT Fesztivál főszervezője elmondta, hogy ugyan fontos a zenei fesztiválokra, intézményekre jutó állami támogatás, de számos piacképes rendezvény esetében a költségvetés elhanyagolható százalékát teszi ki.