Jazz/World

Ezek az albumok hatottak leginkább az amerikai szaxofonoslegendára, Bill Evans-re

Hallgató
2024.01.03. 16:15
Ajánlom
A Fidelio és a JazzFest Budapest közös sorozatában a hazai, valamint a nemzetközi jazz és világzenei színtér egy-egy kiemelkedő alakja osztja meg olvasóinkkal, milyen zenéket hallgat szívesen. A sorozat legújabb részében az amerikai szaxofonfenomén, Bill Evans kedvenceibe hallgathatunk bele, aki májusban Magyaroroszágon ad koncertet formációjával a JazzFest Budapesten.

Ötletes, kortárs és mesteri. Ezekkel a szavakkal jellemzik a reneszánsz szaxofonista által összeállított „egyedülálló” együttes, a The Vansband All Stars zenészeit, akik május 7-én adnak koncertet az Erkel Színházban a JazzFest Budapest programjában.

Bill Evans több mint harminc éve folytat sikeres szólókarriert, miközben folyamatosan keresi az új lehetőségeket és formációkat. A The Vansband All Stars-ban partnerei John Medeski, aki igazi úttörő, billentyűs legenda, Keith Carlock, napjaink egyik legfelkapottabb dobosa, valamint Felix Pastorius, aki édesapja, Jaco Pastorius nyomdokain haladva immár több mint két évtizede az elektromos basszusgitározás élvonalában van.

Bill a következőket mondta a zenekarról: „Mindannyian játszottunk együtt különböző projektekben az évek során, és nagyon izgatottak vagyunk, hogy végre együtt, egy színpadon, egy csapatként zenélhetünk.

Évek óta beszélünk erről az együttállásról, és végre megtörténik!”

BillEvans2-154620.jpeg

Bill Evans (Fotó/Forrás: Jazzfest Budapest)

Tavasszal jön a JazzFest Budapest!

A városszerte – koncerttermekben, klubokban, köztereken – zajló jazzfesztivál szervezőinek célja tartósan visszatenni Budapestet a zenei világtérképre, amellyel valóban a zene fővárosává válhatunk.

2024. április 27. és május 16. között olyan nagyformátumú zenészek és zenekarokat hoznak el Magyarországra a szervezők, mint Mario Biondi, Victor Wooten, Anders Jormin, Snétberger Ferenc, Gary Husband vagy Bill Evans és zenekara.

 

Kiket hallgat mostanában?

Mostanában főleg énekeseket hallgatok, de ez hétről-hétre változik.

  • Anders Osborne

Ő egy nagyon izgalmas amerikai rockénekes.

 

  • Hiram Bullock

Sokat játszottam vele, az utóbbi időben sokat hallgattam az albumait. Tizenöt éve hunyt el.

 

 

  • Ray LaMontagne

Amerikai énekes és szövegíró.

 

 

  • Joe Henderson

Tőle bármit, nagyon gördülékeny a zenéje.

 

  • Bruce Hornsby

Amerikai énekes, zongorista. Az Absolute Zero című albumát különösen ajánlom.

 

BillEvans3-154621.jpeg

Bill Evans (Fotó/Forrás: Jazzfest Budapest)

 

Bill Evans kedvenc albumai és felvételei

  • Stan Getz and the Oscar Peterson Trio

Az egyik első jazzlemezem volt. Tizenkét éves koromban hallgattam meg először, és azóta is folyton újrahallgatom. Elképesztően lírai!

 

 

  • Sonny Sttit: Constellation

Klasszikus jazz-szaxofon

 

 

  • Weather Report: Birdland

Megnyitotta előttem a kortárs jazzt.

 

 

  • Miles Davis: Kind of Blue

Ezt az albumot egy nap alatt vették fel. Miles azt mondta nekem, hogy ez csak egy újabb felvétel volt... Fogalma sem volt róla, hogy ilyen népszerű lesz!

 

 

  • Larry Young: Unity

Tizennégy éves voltam, amikor először hallottam ezt az albumot. Imádtam, és ez máig így van! A The Moontrane különösen csodálatos dal.

 

Fejléckép: Bill Evans (fotó/forrás: JazzFest Budapest)

Ki volt Miles Davis?

Kapcsolódó

Ki volt Miles Davis?

Miles Davis életművén végighaladva a hallgató előtt felsejlik a jazz bebopot követő történetének - legfeljebb néhány helyen hiányos - vázlata. Davis azonban nem pusztán felskiccelte egy teljes műfaj fejlődésének mérföldköveit, de legalább ennyire működött egyfajta katalizátorként egy olyan folyamatban, amelyben az állandóságot a trombitája, ő maga jelentette, miközben a folyamatos változás könyörtelen imperatívuszának engedelmeskedve és partnereit halálbiztos intuícióval megválasztva formálta a jazzt, mindig az adott kor arculatához illően.

Ki volt Miles Davis? II.

Ki volt Miles Davis? II.

Jazz-zenészekről szóló portrésorozatunkat Miles Davis életművének második fejezetével folytatjuk.

Hallgató

A Fidelio és a JazzFest Budapest közös sorozatában a hazai, valamint a nemzetközi jazz és világzenei színtér egy-egy kimagasló képviselője osztja meg olvasóinkkal, milyen zenéket hallgat mostanában.

A sorozat részei itt érhetők el.

Fejléckép forrása: Pexels

Legolvasottabb

Vizuál

Mindenki bűnhődik, de nem a saját bűnei miatt

Sós Bálint Dániel első nagyjátékfilmje megdöbbentően érett rendezői debütálás, amely bonyolult morális kérdéseket vet fel, célja mégsem az, hogy moralizáljon. A rendkívül feszült és jól megírt történetet a bravúros technikai megoldások teszik igazán teljessé.
Könyv

Vámos Miklós: Kegyetlen állat az ember

Vámos Miklós állandó rovatában hónapról hónapra megmondja, mit érdemes elolvasni. Ezúttal az osztrák Christoph Ransmayr Egy félénk férfi atlasza című könyvét ajánlja. Gondolataira a Kalligram gondozásában megjelent kötet fordítója, Adamik Lajos reagál.
Színház

Meghirdette teljes évadát a Pintér Béla és Társulata

A társulat a 2024/2025-ös évadot június 27-én zárja, de addig még számos előadás várja a nézőket, mind az Átriumban, mind pedig a Szkéné Színházban.
Színház

Az emberség kellékei – jótékonysági árverést hirdet a Radnóti Színház

Ikonikus színházi kellékek kerülnek kalapács alá Az emberség kellékei című jótékonysági online aukciót során. A szervező Radnóti Színház sikeres előadásaihoz köthető kellékeit árverezi el. Az aukció március 24–31. között zajlik.
Tánc

A cirkusz az egekbe juttat – így zajlik a jövő artistáinak és bohócainak képzése a Cirkuszművészeti Főiskolán

A jelenleg 67 hallgatót képző Budapest Cirkuszművészeti és Kortárstánc Főiskola rektorával, Reidl Kamillával és a bohócképzés vezetőjével, Greifenstein Jánossal beszélgettünk a cirkusz és a bohócok mai helyéről, a világ és a humor megváltozásáról, majd Budavári Zoé levegőakrobatika szakos hallgatótól azt is megtudtuk, hogyan lehet legyőzni a magasságtól való félelmet.

Programkereső

hírlevél

A kultúra legfrissebb hírei, programajánlók és exkluzív kedvezmények minden csütörtökön a Fidelio hírlevelében

Ezt olvasta már?

Jazz/World ajánló

A Marsalis jazzdinasztia

A jazz történetében számos rangos családfa állítható fel, de sokak szerint a Marsalis dinasztia mind közül a legjelentősebb. A trombitás Wynton Marsalis a tizenöt fős Jazz at Lincoln Center Orchestra élén április 5-én lép fel a Müpában a Bartók Tavasz keretében.
Jazz/World ajánló

Őrületes bulival ünnepli harmincadik születésnapját a Söndörgő

Harmincéves a Söndörgő, a kerek évfordulót pedig egy rendhagyó szülinapi bulival ünneplik, ahol a koncert után még hajnalig megy majd a tánc: Balkán Allnighter – Söndörgő 30. születésnap április 26-án a Dürer Kertben.
Jazz/World interjú

„Nem tudom megváltoztatni a világot, de egyes életeket igen” – Jazzmeia Horn, a fiatal jazzgeneráció csillaga Budapesten

Jazzmeia Horn a világ előadó-színpadainak káprázatos tehetségű fellépője. Elementáris, határtalannak tűnő vokális skálája, valamint lebilincselő, bámulatosan sokoldalú előadásmódja minden alkalommal katartikus élményt nyújt, amiről magunk is megbizonyosodhatunk május 4-én a MOMkultban.
Jazz/World ajánló

Myrtill és a SWINGUISTIQUE a Pesti Vigadóban

A februári teltház után április 16-án ismét Jazz Club a Vigadóban! A 2011-ben alakult formáció a múlt század Franciaországának hangulatát idézi meg vidám koncertjével.
Jazz/World ajánló

A jazz maga a szabadság – hirdeti az április végén kezdődő JazzFest Budapest

Az elmúlt évek bebizonyították, hogy Budapest szereti a jazzt, a fellépők pedig szeretik a magyar fővárost. Április 27. és május 14. között immár negyedik alkalommal hozza el a műfaj legkiválóbb hazai és nemzetközi előadóit a JazzFest Budapest a főváros különböző helyszíneire, hogy mindenki megtapasztalhassa: a jazz maga a szabadság.