Jazz/World

Ezeket a jazzlemezeket hallgasd meg szeptemberben!

2018.09.18. 09:25
Ajánlom
Zenei sorozatunkban havonta ajánlunk hallgatásra érdemes lemezeket a frissen megjelent vagy megjelenés előtt álló kiadványok közül.

Gilad Hekselman: Ask for Chaos (Hexophonic Music / Motéma)

megjelenés: szeptember 7.

Az izraeli születésű, jelenleg New Yorkban élő gitáros Gilad Hekselman Ask for Chaos címmel jelentette meg hatodik albumát, amivel a világ politikai helyzetére is reflektál apává válása tükrében. Ugyanakkor a káosz azokat a járatlan, megszokottól eltérő utakat is jeleni Gilad értelmezésében, amiken új dolgokat fedez fel saját zenei világában. Az albumon elengedte John Martin bőgős és Marcus Gilmore dobos biztonságot jelentő kezét, és új zenészekkel vette körbe magát. Két új formációját, az akusztikusabb, tradicionálisabb gHex Triót és az avantgárdabb Zuperoctave-ot találkoztatta ezen az albumon, amit saját kiadójával, a Hexophoniccal jelentetett meg. Ugyanakkor van itt némi ellentmondás: ahogy a BJC közönsége már szeptember 11-én megbizonyosodhatott róla,

ez a Hekselman-féle káosz tulajdonképpen óriási belső nyugalmat hoz.

Yellowjackets: Raising Our Voice (Mack Avenue Records)

megjelenés: szeptember 14.

A Bob Mintzer szaxofonos vezette, tizenhétszeres Grammy-jelölt elektroakusztikus Yellowjackets kreatív energiával a mai napig óriási hatás gyakorol a jazz szcénára 1981-es fennállása óta, és úgy tűnik, megint sikerült nekik új színt hozni a sárga ezer árnyalata mellé: ezúttal negyedik Mack Avenue Records albumukon, a Raising Our Voice-on az egyedi hangú Lucina Souzát kérték fel közös munkára, aki az album tizenhárom száma közül heten énekel. Vele együtt finoman reagálnak korunk politikai és kulturális állapotára, miközben a zenekar üde és friss energiákat szabadít fel.

Tony Bennett & Diana Krall: Love Is Here To Stay (Verve Records)

megjelenés: szeptember 14.

A 92 éves, sokszoros Grammy-díjas Tony Bennett és Diana Krall barátságukat, valamint George és Ira Gershwin zenéje iránti közös szerelmüket ünneplik első közös albumukkal. A lemez, amelyet a Bill Charlap Trióval rögzítettek, George Gershwin születésének 120. évfordulója, szeptember 26-a előtt néhány nappal jelenik meg. A duó többek között olyan slágereket dolgoz föl az albumon, mint a Love Is Here to Stay, a They Can't Take That Away from Me, vagy a Fascinating Rhythm, de két olyan szám is helyet kap a lemezen, amelyeket a két énekes eleddig nem játszott egyetlen felvételen sem: a My One and Only és az I've Got a Crush On You. A sztenderdek kedvelőinek kötelező darab!

Karosi Júlia Quartet: Love Is Here To Stay - Gershwin LIVE

megjelenés: szeptember 21.

A fiatal énekesnő agya egy rugóra járt Tony Bennettel és Diana Krallal, amikor azonos címen rögzített lemezt, igaz, ezen kizárólag Gershwin-szerzemények szerepelnek. “Egyik legkedvesebb zeneszerzőm, George Gershwin dalai régóta meghatározóak számomra, hiszen rajtuk keresztül kezdtem jazz zenével foglalkozni. Gershwin világa hidat képez a klasszikus zene és a jazz között, s ebben a világban rendkívül otthonosan érzem magam” - mondta Karosi Júlia. Az albumon kvartettje zenészei (Tálas Áron – zongora, Bögöthy Ádám – nagybőgő, Varga Bendegúz – dob) mellett az RTQ vonósnégyes zenészei is közreműködnek.

Shai Maestro: The Dream Thief (ECM)

megjelenés: szeptember 28.

A The Dream Thief című kislemez Shai Maestro debütálása a fantasztikus producer, Manfred Eicher vezette ECM kiadónál, nem számítva az énekes Theo Blackman Elegy című lemezét, amin Shai már közreműködött, és amit az Ospus Jazz Clubban is bemutattak. Ahogy megszokhattuk, Shai Maestro ezen az albumon is gazdag belső tájakra kalandoz bennünket zongorán előadott meséivel, érzékeny, sodró szerzeményeivel, amiket ezúttal a perui Bőgős Jorge Roeder mellett az izraeli Ofri Nehemya dobossal ad elő. Ahogy az All About Jazz magazin írja róla:

Shai Maestro-t hallgatva egy új világra ébredünk”.

Ebben a világban a játékosság a belső fókusszal és a legmagasabb szintű intenzitással párosul. Az albumot október 10-én az A38-on élőben is meghallgathatjuk a CAFé Budapest keretén belül.

José James: Lean On Me (Blue Note Records)

megjelenés: szeptember 28.

Az énekes-dalszerző José James egyik zenei példaképe, Bill Withers előtt tiszteleg a Lean On Me című albummal, amelyen 12 számot dolgoz fel nagyszerű zenekarával. Hozzájuk most olyan sztárvendégek is csatlakoznak, mint az énekes Lalah Hathaway, a szaxofonos Marcus Strickland és a nemrég Magyarországon is megfordult trombitás, Takuya Kuroda. A számok között olyan örökzöldeket is találunk, mint az Ain't No Sunshine, a Lovely Day, vagy a címadó Lean On Me. José James a lemez kapcsán így nyilatkozott:

Nem szerettem volna hip-hop ütemeket pakolni a számok alá, vagy tíz perces bebop szólókkal elérni a jazzes hatást. Az egyetlen célom az volt, hogy egy könyörtelenül jó zenekarral eljátsszuk ezeket a számokat, megragadva azok hangulatát”.

Cécile McLorin Salvant: The Window (Mack Avenue Records)

megjelenés: szeptember 28.

Szinte napra pontosan egy éve jelent meg az énekesnő Dreams and Draggers című lemeze, amit Grammy díjjal jutalmaztak. Az új albumon nem csinál semmi különöset, a tradicionális ének-zongora felállásból próbálja kihozni a legtöbbet a kritikuskedvenc Sullivan Fortnerrel. Az album témája a szerelem, és annak ciklikus természete, ahogyan a megismerkedéstől eljutunk a szétválásig, aminek változatlanságát a zeneirodalom széles repertoárjáról vett gyöngyszemekkel bizonyítja. Van itt francia kabaré, korai R&B, szerzemények Stevie Wondertől, Richard Rodgerstől és Stephen Sondheimtől. Na meg persze az elmaradhatatlan saját dalok a csodálatos Cécile-től.

MAC-1132-Cecile-McLorin-Salvant_The-Window-cover-3000x3000-rgb-115527.jpg

Cecile McLorin Salvant: The Window (Fotó/Forrás: Marc Avenue Records)

 

Ezeket a jazzlemezeket hallgasd meg júliusban!

Kapcsolódó

Ezeket a jazzlemezeket hallgasd meg júliusban!

Új – régóta időszerű – sorozatunkban havonta ajánlunk hallgatásra érdemes lemezeket a frissen megjelent magyar és külföldi kiadványok közül. Az első cikk jogán megengedjük magunknak, hogy az előző hónapok terméséből is válogassunk.

Ezeket a jazzlemezeket hallgasd meg augusztusban!

Ezeket a jazzlemezeket hallgasd meg augusztusban!

Júliusban indult sorozatunkban havonta ajánlunk hallgatásra érdemes lemezeket a frissen megjelent vagy megjelenés előtt álló magyar és külföldi kiadványok közül. Augusztusi válogatásunk már jellemzően az őszi hangulatra készít fel bennünket.

hírlevél

A kultúra legfrissebb hírei, programajánlók és exkluzív kedvezmények minden csütörtökön a Fidelio hírlevelében

Legolvasottabb

Színház

15 sor színház: Büszkeség és balítélet

Abban a szerencsés helyzetben vagyunk, hogy rengeteg kultúrát fogyasztunk nap mint nap, kár, hogy élményeinknek csupán töredékét oszthatjuk meg olvasóinkkal. A következő rövid írás a Vígszínház Büszkeség és balítélet című előadásáról szól. 15 sor színház.
Vizuál

Peter Lindbergh képeivel érkezik a Budapest Fotófesztivál

Országos premierrel indítja programsorozatát a Budapest Fotófesztivál – Magyarországon először a Műcsarnokban láthatók a legendás német divatfotográfus, Peter Lindbergh ikonikus alkotásai.
Vizuál

Újabb Mijazaki-klasszikus jön a mozikba

Folytatódik az ADS Service Ghibli-sorozata, amely során Mijazaki Hajao újabb remekműve kerül nagyvászonra: az 1989-es A Kiki – A boszorkányfutár április 3-tól lesz látható a magyar mozikban.
Klasszikus

Minden, amit a Máté-passióról tudni kell

A zenetörténet két talán legismertebb passiója – a János- és a Máté-passió – Johann Sebastian Bach nevéhez fűződik, utóbbit az idei Bartók Tavaszon is hallhatja a közönség. Most elárulunk néhány érdekességet róla!
Zenés színház

Horváth István a Magyar Állami Operaház kamaraénekese lett

A népszerű tenort a március 23-i Bánk bán-előadás tapsrendje alatt érte a meglepetésszerű bejelentés: a következő szezonban a Magyar Állami Operaház legnagyobb címét viselheti.

Nyomtatott magazinjaink

Ezt olvasta már?

Jazz/World ajánló

A Marsalis jazzdinasztia

A jazz történetében számos rangos családfa állítható fel, de sokak szerint a Marsalis dinasztia mind közül a legjelentősebb. A trombitás Wynton Marsalis a tizenöt fős Jazz at Lincoln Center Orchestra élén április 5-én lép fel a Müpában a Bartók Tavasz keretében.
Jazz/World ajánló

Őrületes bulival ünnepli harmincadik születésnapját a Söndörgő

Harmincéves a Söndörgő, a kerek évfordulót pedig egy rendhagyó szülinapi bulival ünneplik, ahol a koncert után még hajnalig megy majd a tánc: Balkán Allnighter – Söndörgő 30. születésnap április 26-án a Dürer Kertben.
Jazz/World interjú

„Nem tudom megváltoztatni a világot, de egyes életeket igen” – Jazzmeia Horn, a fiatal jazzgeneráció csillaga Budapesten

Jazzmeia Horn a világ előadó-színpadainak káprázatos tehetségű fellépője. Elementáris, határtalannak tűnő vokális skálája, valamint lebilincselő, bámulatosan sokoldalú előadásmódja minden alkalommal katartikus élményt nyújt, amiről magunk is megbizonyosodhatunk május 4-én a MOMkultban.
Jazz/World ajánló

Myrtill és a SWINGUISTIQUE a Pesti Vigadóban

A februári teltház után április 16-án ismét Jazz Club a Vigadóban! A 2011-ben alakult formáció a múlt század Franciaországának hangulatát idézi meg vidám koncertjével.
Jazz/World ajánló

A jazz maga a szabadság – hirdeti az április végén kezdődő JazzFest Budapest

Az elmúlt évek bebizonyították, hogy Budapest szereti a jazzt, a fellépők pedig szeretik a magyar fővárost. Április 27. és május 14. között immár negyedik alkalommal hozza el a műfaj legkiválóbb hazai és nemzetközi előadóit a JazzFest Budapest a főváros különböző helyszíneire, hogy mindenki megtapasztalhassa: a jazz maga a szabadság.