Jazz/World

Ezen a napon született a "zongora hercege"

2015.04.29. 14:56
Ajánlom
1899. április 29-én Edward Kennedy néven született Duke Ellington, a "zongora hercege", tizenkétszeres Grammy-díjas zeneszerző, zongoraművész, zenekarvezető. A közelgő Nemzetközi Jazznap kapcsán ma rá emlékezünk.

"A művészet veszélyes dolog, akárcsak egy cirkuszi mutatvány: amint megszűnik a veszély, érdektelenné válik" - mondta Duke Ellington, aki a Duke (herceg) becenevet gyerekkori barátaitól kapta elegáns öltözködése és választékos, arisztokratikus modora miatt.

Duke Ellington több, mint ezer kompozíciót írt. Ő volt az első zenész, aki a jazzben alkalmazta a válaszolgatós technikát, amely a Do Nothin' till You Hear from Me című számban is megfigyelhető. Ezen kívül gyakran élt klasszikus zenei megoldásokkal is. A legfontosabb alakja a jazztörténelemnek, de más műfajokban is jelentőset alkotott, beleértve a blues-t, a gospelt, a filmzenéket, a populárisabb és klasszikus műfajokat is. Karrierje több, mint ötven éven át töretlenül ívelt felfelé és magába foglalta a zenekarvezetést, egy kimeríthetetlen énekeskönyvnyire való dal megkomponálását, legendás filmzenéket, színpadi zeneszerzést, musicalek megírását, és számtalan világkörüli turnét. Rengeteg műve vált örökzöld jazzstandarddé.

A big bandekről való invenciózus gondolkodásának és hatalmas karizmájának köszönhetően alapjaiban változtatta meg a jazzről, mint művészeti formáról való gondolkodást. Személyiségének hihetetlen vonzereje lehetett, ha negyvenhét évig ilyen sikeresen egybetartotta zenekarát, és akadtak olyanok, mint a hűséges Harry Carney, aki mind a negyvenhetet lehúzta a "főnökkel". A zenekarban megforduló zenészek száma több, mint százra tehető, és velük Duke mindig szót tudott érteni, egyéniségükre szabott szólókkal kedveskedett nekik, apjuk helyett is apjuk volt.

Vér szerinti fia, Mercer Ellington, maga is elismert zeneszerző volt, bár folyamatosan küzdött apja árnyékával. Duke Ellington tüdőrákban hunyt el 1974 májusában, New Yorkban. Hírneve halála után is nőtt, 1999-ben posztumusz Pulitzer-díjjal ismerték el. A zene volt a végzete: élete végéig rendkívüli elhivatottsággal dolgozott, így válhatott a jazztörténelem egyik legnagyobb óriásává.

Programkereső

hírlevél

A kultúra legfrissebb hírei, programajánlók és exkluzív kedvezmények minden csütörtökön a Fidelio hírlevelében

Legolvasottabb

Színház

Üt, mint egy Pintér Béla-i óraszerkezet – kritika a Szutyok stuttgarti bemutatójáról

Pintér Béla színdarabjai között vannak olyanok, amelyek mindeddig „házon belül” maradtak. Másokat színre vittek határon innen és túl, magyarul és idegen nyelven. Bár a Szutyok annak idején talán „csak itt, csak most” jellegű drámaszövegnek tűnhetett, az élet nem ezt igazolta, hanem az ellenkezőjét.
Zenés színház

Alpaslan Ertüngealp zongoraművész-karmester is pályázik az Opera élére

A Magyarországon élő, törökországi görög származású művész a közösségi oldalán osztott meg egy fényképet a Magyar Állami Operaház főigazgatói posztjára beadott pályázatáról.
Jazz/World

Török kori csaták népi dallamokkal – Eredics Benjamin tánczenéjét mutatják be a Bartók Tavaszon

A Müpa 2020-as Zeneműpályázatán az egyik győztes darab Eredics Benjamin Végvárak, vitézek című alkotása volt. A mű most koncertszerű előadásban hangzik el a Bartók Tavaszon.
Vizuál

Elhunyt Ragályi Elemér, Kossuth-díjas operatőr

A 83 esztendős filmes szakember halálának hírét a család közölte a Telexszel.
Könyv

„Senki sem látja magát a mese végén” – Boldizsár Ildikó a Lírástudók vendége

Őt hallgatva úgy tűnhet, mindent tud a mesékről, de azt állítja, mindent a mesékből tanult. Akárhogy is, mindig talál újat az ősi és modern történetekben, munkája nyomán pedig a mese a terápia élvezetes és hasznos kellékévé – lényegévé – vált.

Nyomtatott magazinjaink

Ezt olvasta már?

Jazz/World magazin

Oláh Krisztián személyes történeteiről is mesél legújabb videójában – Klippremier a Fidelión

Oláh Krisztián konkrét hátteret felrajzoló ötletek mellett rengeteg inspirációs forrását és asszociációját is megosztja újonnan indult, Insight című sorozatában. A felvétel a Fidelio oldalán debütál.
Jazz/World ajánló

Török kori csaták népi dallamokkal – Eredics Benjamin tánczenéjét mutatják be a Bartók Tavaszon

A Müpa 2020-as Zeneműpályázatán az egyik győztes darab Eredics Benjamin Végvárak, vitézek című alkotása volt. A mű most koncertszerű előadásban hangzik el a Bartók Tavaszon.
Jazz/World ajánló

Kurt Elling exkluzív klubkoncertje és még több mint százötven program várja tavasszal a Budapest Jazz Club vendégeit

A Budapest Jazz Club április, május és június hónapjaiban a szokásosnál is több programmal várja vendégeit. Mindezek közül nemzetközi ismertsége tekintetében toronymagasan kiemelkedik a többezres koncerttermeket megtöltő világsztár, Kurt Elling május 3-i dupla koncertje.
Jazz/World ajánló

„A lemezkiadás számunkra misszió” – Húsvétig még a régi árakon juthat hozzá a Fonó lemezeihez

Összesen mintegy háromszáz albumot kínál a régi árakon húsvétig a Fonó, köztük a Csík zenekar, Dresch Mihály és a Cimbaliband albumait. A nép-, a világzene, a jazz és a kortárs zene szerelmesei április 10-ig juthatnak hozzá kedvenc előadóik albumaihoz a régi, nyomott árakon a Fonó weboldalán.
Jazz/World magazin

„Mindig keresgélek új előadók után is” – a Hallgató új részében Gyémánt Bálint osztja meg kedvenceit  

„Hallgató” címmel indult el a Fidelio és a GetCloser Concerts közös sorozata, amelyben a hazai, valamint a nemzetközi jazz és világzenei színtér egy-egy emblematikus képviselője mutatja meg olvasóinknak, milyen zenéket hallgat mostanában.