Billie Holiday életének négy évtizede számos nehézségtől és tragédiától terhelt. Alkohollal, heroinnal, kokainnal és marihuánával való kínzó kapcsolata már 1939-ben az FBI karjai közé vetette. 1947 májusában kábítószer-fogyasztás vádjával állították bíróság elé. A büntetőügy híre végigfutott az országon, és úgy emlegették, mint az „Egyesült Államok kontra Billie Holiday”-pert.
„Így is éreztem magam” – kommentálta az esetet az énekesnő 1956-ban kiadott memoárjában.
Lee Daniels rendező új filmdrámája Johann Hari Chasing the Scream című könyve alapján járja körül a perhez vezető eseményeket. A történet szerint Holiday elsősorban nem kábítószer-használóként szúrta a szövetségi hatóságok szemét, hanem a protest songgá váló Strange Fruit és egyéb gyújtó hangú politikai dalai miatt akartak bosszút állni rajta. Meghurcolása része volt a Szövetségi Kábítószerellenes Iroda (FBN) hírhedt vezetőjének, Harry Anslinger drogellenes háborújának, aki rasszista nézeteket hangoztatott, és nem mellesleg haragot esküdött a jazz-zenével szemben.
Hogy mennyire más kilátásai voltak egy fehér, mint egy fekete celebritásnak, azt jól mutatja Judy Garland és Billie Holiday párhuzama: miközben a fehér, középosztálybeli színésznőt nem, a nyomorba született fekete énekesnőt elővették kábítószer-használat miatt, sőt elrettentő példaként szenzációt csináltak történetéből.
A The United States VS Billie Holiday című film február 26-án jelenik meg a Hulu nevű streaming-szolgáltatónál. A főszerepben a Grammy-jelölt Andra Day. Trevante Rhodes titkosügynököt alakít, aki oldalt vált, miután beleszeret a Lady Daynek becézett énekesnőbe.
Fejléckép: Andra Day mint Billie Holiday a 2021-es életrajzi filmben (forrás: Hulu)