Jazz/World

Gyönyörű zene született Frida Kahlo ihletésére

2019.05.13. 15:30
Ajánlom
Melissa Aldana, az egyik legismertebb női szaxofonos Frida Kahlo és a latin művészek előtt tiszteleg új, május 24-én megjelenő lemezével, amelynek első száma már hallható cikkünkben.
55783921_1485163461618757_2448739663528067072_o-124814.jpg

Melissa Aldana: Visions

A chilei születésű szaxofonos a Berklee-n diplomázott, itt találkozott a magyar zongoristával, Oláh Tzumo Árpáddal is, akivel 2016-ban közös koncertet is adott a Müpában. Már debütáló lemeze, a 2010-ben megjelent Free Fall is nagy visszhangot keltett Aldana érzékeny, mégis erőteljes szaxofonjátékával, és briliánsan felépített kompozícióval. Az áttörést mégis a 2013-mas Thelonious Monk Nemzetközi Jazz Szaxofon Versenyen elért első helyezése hozta meg számára, amivel

ő lett az első női és egyben az első dél-amerikai győztes a verseny történetében.

Legújabb, Visions című albumával a latin művésznők öröksége előtt tiszteleg. Saját bevallása szerint 6 éves kora óta, amikor először fogott kezébe szaxofont – akkor még altszaxofont, amit később Sonny Rollins hatására cserélt tenor szaxofonra – a mesterek titkát kutatja. Egyrészt imád transzkripciókat készíteni olyan szaxofonosok szólóiból, mint Wayne Shorter, Michael Brecker, Charlie Parker és Cannonball Adderley, másrészt fiatalkorában festőként kedvenc művészei képeiről készített másolatokat: az ecuadori festő és szobrász Oswaldo Guayasamin műveiről, valamint Frida Kahlo festményeiről.

Frida számomra az a művész, aki tökéletesen ki tudta fejezni magát a művészeten keresztül. Aki beszél a csúnyaságról, a szépségről, arról, hogy milyen nőnek lenni, vallásról, politikáról, szerelmi csalódásról, szexualitásról és aki elfogadja magát. Mindezekben inspirált engem, hogy kezdjek el saját zenét írni

– fogalmazott Melissa Aldana Frida Kahlo hatásáról, akinek 2018-ban már egy egész szvitet írt. Ő egy párhuzamot is felfedezett Kahlo és önmaga között: „Ahogy neki, néha nekem is fájdalmasan kellett szembesülnöm chilei nőként az elnyomással: egy olyan társadalomban nőttem fel, ahol a nőknek a szégyen, a büntetés és a csend jutott osztályrészül. Művészi feladatomnak tekintem, hogy a jövőben is foglalkozzak ezekkel a témákkal és hogy ilyen női művészek inspirációjára alkossak”.

Gazdag zenei textúrájával és erős érzelmi töltetű kompozícióival valóban kapcsolódik Aldana zenéje Frida Kahlóhoz és más latin úttörőkhöz. Hallgasd meg a lemez La Madrina című számát, ami eredetileg a The Godmother címet viselte, és tudni fogod, hogy miről beszélünk:

Fejléckép: Nickolas Muray / Victoria and Albert Museum

Tíz női instrumentális jazz-zenész, aki megmutatta

Kapcsolódó

Tíz női instrumentális jazz-zenész, aki megmutatta

Gondolkodott már azon, hogy hol vannak a nők a jazzből? Persze énekeseket találunk szép számmal, akik csodás ruháikban tündökölnek, hangjukkal formálnak íveket, miközben kiváló férfizenészek csillogtatják meg improvizációs készségüket a háttérben. De míg a klasszikus zenében már-már egyértelmű a nők jelenléte, addig a jazzben fel sem tűnik a hiányuk a hangszeres zenészek közül. Most mutatunk tíz olyan női instrumentális jazz-zenészt, akik nélkül unalmasabb és szegényebb lenne a világ.

Frida Kahlo, a hagyománytisztelő feminista

Frida Kahlo, a hagyománytisztelő feminista

Először rendeznek kiállítást Budapesten Frida Kahlo képeiből, ráadásul riválisának gyűjteményéből. A mexikói festőművész maga építette „brandjéről” és magyarságáról Lantos Adriánával, a kiállítás kurátorával beszélgettünk.

hírlevél

A kultúra legfrissebb hírei, programajánlók és exkluzív kedvezmények minden csütörtökön a Fidelio hírlevelében

Legolvasottabb

Jazz/World

Esztergályos Máté: „Megmutattuk, hogy lehet békésen működni egymás mellett a jazz-zenei térben”

Április 30-án a Dohnányi Ernő Zenei Központban ünnepli egyéves születésnapját a Szakcsi Rádió. Az évforduló alkalmából Esztergályos Mátéval, a csatorna főszerkesztőjével beszélgettünk az eddig elért eredményekről, visszajelzésekről és arról, hogyan fogadta őket a szakma.
Klasszikus

Kiemelkedő versenyeredményeket értek el a Zeneakadémia hallgatói

A Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetem zeneszerző szakos hallgatói számos díjat nyertek a csehországi Ostravában megrendezett 14. GENERACE Zeneszerzőversenyen.
Színház

Nagy Viktor: „Nem érdemes mindig a fősodorral menni”

Nagyszínpadi Sherlock Holmes-előadással, Molnár Ferenc-darabbal, ír feketekomédiával érkezik a Rejtélyek évada a Thália Színházba. Nagy Viktor művészeti vezető a változó nézői igényekről, médiazajról és a nagy teherbírású társulatról is beszélt a Fideliónak. Interjú.
Színház

15 sor színház: Hegedűs a háztetőn

A Fidelio 15 sor-rovatát azért hoztuk létre, hogy mindenről beszámoljunk, ami kultúra, és érdemes tudni róla. A következő rövid írás a székesfehérvári Vörösmarty Színház nagyszínpadi előadásáról, a Hegedűs a háztetőnről szól. 15 sor színház.
Színház

Koncerttel és filmvetítéssel ünnepelhetjük a 129 éves Vígszínházat

A hagyományokhoz híven május 1-jén a társulat a közönséggel együtt ünnepli a Vígszínház születésnapját. Az érdeklődők ünnepélyes keretek között ismerhetik meg a Vígszínház 2025/26-os évadának tervezett bemutatóit.

Nyomtatott magazinjaink

Ezt olvasta már?

Jazz/World ajánló

Szabadság, szépség, szenvedély – felejthetetlen koncertek a nemzetközi jazznapon 

Szakcsi Lakatos Róbert, a Skylark Metropolitan, a Turul Blast, az Oláh-Ajtai-Serei formáció, valamint éjszakai jammelés is várja a műfaj szerelmeseit a JazzFest Budapest programjai között április 30-án. 
Jazz/World videó

Animációs klip készült a Symbiosis 5 legújabb dalához

Április 28-án hallgathatja meg először a közönség a Symbiosis 5 Locked In A Box című dalát, amelynek sajátos világát a Cseuz Dániel által készített loop animáció egészíti ki. Az új klip cikkünkben is elérhető!
Jazz/World interjú

Esztergályos Máté: „Megmutattuk, hogy lehet békésen működni egymás mellett a jazz-zenei térben”

Április 30-án a Dohnányi Ernő Zenei Központban ünnepli egyéves születésnapját a Szakcsi Rádió. Az évforduló alkalmából Esztergályos Mátéval, a csatorna főszerkesztőjével beszélgettünk az eddig elért eredményekről, visszajelzésekről és arról, hogyan fogadta őket a szakma.
Jazz/World interjú

Szűcs Gabi: „Ha gyerekkoromban összegyűlt a család, a rokonok rögtön dalra fakadtak”

Szívet és lelket melengető századeleji dallamokat varázsol a Várkert Bazár színpadára zenekarával Szűcs Gabi és vendége, egy igazi Sinatra-típusú fickó, Gájer Bálint május 4-én, anyák napján. Az énekesnő elárulta azt is, milyen extravagáns ruhával készül a fellépésére.
Jazz/World ajánló

Petruska András: „Egy művész néha beírja a naptárjába, hogy mikor őrül meg”

Különleges jubileumi koncertet ad április 29-én a Várkert Bazárban Petruska András, aki mindig új utakat keres, dolgozik producerként, számítógépen ír zenét és tribute zenekarban is játszik.