Jazz/World

"Ha én jól érzem magam, akkor te is jól fogod" – Sherry Williams is fellép a Liszt Ünnepen

2022.09.19. 09:05
Ajánlom
Mézédes, lágy hangja az első pillanattól elvarázsol, és egészen a jazz fénykorába repít minket vissza – Sherry Williams igazi történetmesélő, aki nagy elődeihez hasonlóan szavakkal, dallamokkal festi elénk a képet, amit láttatni kíván. A Grammy-jelölt énekesnő a világ legismertebb színpadai után hamarosan újra Magyarországra látogat.

Sherry Williams, a jazz nagyasszonya mindenkit elkápráztat énekével. Zenéje – egyes méltatások szerint – valódi mágnes a jazzrajongók számára. A megnevezés nem véletlen, kevés olyan kaliberű női előadó van a jazzszcénában, mint ő: aki egyszerre hordozza magában az elementáris erőt és a lágyságot; nagyon is mai, miközben megidézi előttünk a jazz aranykorát, hidat képezve különböző korok között. Kár lenne azonban a nagy női elődök bármelyikéhez is hasonlítani, hiszen Sherry Williams művészete nagyon is egyedi, köszönhetően többek közt zenei neveltetésének is.

Család kivételes zenei ízléssel

Apja harsonán játszott a hadseregben, családi zongorájukon pedig jazzdallamokkal szórakoztatta az otthoniakat. A kaliforniai születésű Sherry Williams

úgy nőtt fel, hogy a háttérben végig remek zene szólt:

George Shearing, Lionel Hampton, Margaret Whiting, Stan Kenton… A családi lemezgyűjtemény telis-tele volt a népszerű jazzelőadók korongjaival, és a szülők abban is következetesek voltak, mit szabad és mit nem szabad lányuknak hallgatnia – a rock 'n' roll például tiltott dolognak számított. Ez lehet az oka annak, hogy amikor arról kérdezték, hogyan talált rá a jazz műfajára, Sherry úgy felelt: „Azt hiszem, mindig is itt volt velem. Belül, a szöveteimben.”

Klasszikus zongorát is tanult, de énekesi tehetségét már tinédzserként elkezdte kamatoztatni

Többek közt úgy, hogy turnézott a híres The Young Americans formációval, amely története során olyan nagy kaliberű előadókkal lépett színpadra, mint Julie Andrews, Judy Garland vagy Bob Hope. Micsoda kezdés! Nem csoda, hogy az egyetem után teljes gőzzel belevetette magát a munkába, és olyan sztárokkal turnézott, mint Debbie Reynolds és Johnnie Ray. 1976-ban azonban nagy lépésre szánta el magát: otthagyta a turnéját Eddie Kendricksszel, mert úgy döntött, ideje, hogy egyedül folytassa. Szólókarrierbe kezdett. Az pedig egy percig sem volt kérdés, milyen műfajban kezdi el felépíteni magát. „Mindig is szerettem a jazzt. Tudtam, ha egyszer majd megengedhetem magamnak, hogy szólóban énekeljek, akkor jazzt fogok énekelni” – nyilatkozta.

És ezzel a lendülettel belevetette magát az emberfeletti munkába

1976-ban tehát befejezte a turnét Eddie Kendricksszel, ám ahelyett, hogy hazatért volna, Indonézia, Szingapúr, Hongkong és Bangkok felé vette az irányt – egyedül. Micsoda elszántság, micsoda bátorság kellett ehhez akkoriban (és kell ma is). Négy év után, 1980-ban tért haza az Egyesült Államokba, kellő tapasztalattal felvértezve. Aztán hirtelen a filmiparban találta magát: sorozatokban, mozifilmekben szerepelt, de továbbra is a színpad volt számára a legfontosabb:

A legkomfortosabban a színpadon érzem magam. És ha én jól érzem magam, akkor te is jól fogod

– vallja. És hogy ezzel az őrült tempóval, amit diktált, hogyan lehet mindig teljes erőbedobással a maximumot nyújtani a színpadon? A kérdésre Sherry számára egyszerű a válasz: „Aludj eleget” – mondta egy interjúban.

A kilencvenes évek végén jelentette meg első szólólemezét

A The Way You Love Me című korongért elismerő kritikák tömkelegét zsebelte be. Második CD-je a Taste of Sherry címet kapta, és szerepelt a 2003-as Grammy-szavazáson, egyik dalát pedig felhasználták A mag című film zenéjeként. Több évtizedes karrierje során Sherry

a világ legismertebb színpadain lépett fel, turnézott Ázsiától Európáig szinte mindenütt,

és olyan nagyágyúkkal koncertezett, mint Al Viola, Herman Riley, Buddy Collette, Herbie Mann, Plas Johnson – vagy épp Fekete Kovács Kornél és a Modern Art Orchestra. Tehetsége átütő és megkérdőjelezhetetlen, a jazz valódi nagyasszonya, akinek zenéje igazi menekülést nyújt a mindennapok őrületéből. És miért ne menekülnénk vele?!

A Liszt Ünnep nyitókoncertje

helyszín: Szent István Bazilika

időpont: 2022. október 7., 20.30

Közreműködik: Horti LillaSherry Williams – ének, Brian Charette, Virágh András Gábor – orgona, Modern Art Orchestra

Vezényel: Fekete-Kovács Kornél

 

Bővebb információ ide kattintva.

Támogatott tartalom.

Fejléckép: Sherry Williams (Fotó/Forrás: Mary Ann Halpin / Liszt Ünnep)

Opera a biotechnológiáról, Liszt-zene jazzfeldolgozásban és a kizökkenő idő – Jön a Liszt Ünnep

Kapcsolódó

Opera a biotechnológiáról, Liszt-zene jazzfeldolgozásban és a kizökkenő idő – Jön a Liszt Ünnep

Október 7. és 22. között kerül sor a Liszt Ünnep Nemzetközi Kulturális Fesztivál idei programsorozatára, klasszikus és kortárs zene, jazz, színház, tánc, irodalom, képzőművészet is várja idén a közönséget.

hírlevél

A kultúra legfrissebb hírei, programajánlók és exkluzív kedvezmények minden csütörtökön a Fidelio hírlevelében

Legolvasottabb

Színház

Így újult meg a Magyar Színház

Új néven, új arculattal folytatja a munkát az erzsébetvárosi teátrum, amely infrastrukturális és művészi átalakulást tűzött ki céljául. Az épület egy innovatív, fenntarthatósági koncepció jegyében újul meg. Cikkünkben galéria is található.
Színház

Ismét meghirdették a független előadóművészeket támogató Staféta pályázatot

Október 31-ig lehet jelentkezni a főváros által meghirdetett pályázatra, amely az önálló munkásságuk elején járó előadó-művészek és előadó-művészeti formációk vezetői számára biztosít további megmutatkozási lehetőséget és anyagi forrást.
Plusz

Izgalmas kapcsolódások, inspiráló újdonságok és közönségkedvencek várnak októberben a MOMkultban

Oscar-díjas filmek betétdalai nagyzenekarral, Budapestről szóló utcadalok, Bach és magyar népzene táncházban a Danubia Zenekar és Pál István Szalonna és bandája összefogásával – mutatjuk, milyen koncertek közül válogathatunk októberben a MOMkult műsorán.
Vizuál

Amszterdamban és Tallinnban kezdi nemzetközi fesztiválkörútját Lakos Nóra új filmje

Először versenyez magyar családi film A-kategóriás fesztiválon: Lakos Nóra Véletlenül írtam egy könyvet című alkotását ugyanis beválogatták a rangos Tallinn Black Nights Nemzetközi Filmfesztivál ifjúsági versenyprogramjába.
Vizuál

„A mozgókép megőriz egy sajátos energiamintázatot” – Enyedi Ildikó laudációja Wim Wenders FIAF-díjához

Wim Wenders a Budapesti Klasszikus Film Maraton díszvendégeként vehette át az Uránia Nemzeti Filmszínházban a Filmarchívumok Nemzetközi Szövetségének (FIAF) díját. Az eseményen Enyedi Ildikó méltatta a díjazottat, laudációját a Fidelio felületén olvashatják először.

Nyomtatott magazinjaink

Ezt olvasta már?

Jazz/World magazin

Mácsai Pál lesz az utolsó ember a Földön? – új klippel jelentkezik a Platon Karataev

2025 elején jelenik meg a Platon Karataev zenekar negyedik stúdióalbuma, Napkötöző címmel. A lemez második, Nem felelhet című single-jéhez a zenekar frontembere, Balla Gergely koncepciójából Topolánszky Tamás Yvan írt és rendezett klipet.
Jazz/World ajánló

A magyar és a nemzetközi jazzélet kiválóságai lepik el Bukarestet

Világsztárok, magyar jazzdinasztiák képviselői, a magyar jazzoktatás kiválóságai és feltörekvő fiatal tehetségek lépnek a román főváros közönsége elé október 7. és 11. között a 6. Bukaresti Magyar Jazznapokon.
Jazz/World gyász

Elhunyt Kris Kristofferson countryénekes

A Grammy-díjas countryzenész nyolcvannyolc éves volt, halálhíréről családja számolt be a közösségi médiában. A művészről Barbra Streisand is megemlékezett, akivel az 1976-os Csillag születik című filmben játszottak együtt.
Jazz/World ajánló

A hazai jazzélet megkerülhetetlen előadói érkeznek a Fonóba

Kézdy Luca, a Kerub trió, a Dresch Misi Alternatív Kvartett, a Borbély Mihály Balkán Jazz Projekt, valamint a Subtones és a Mandaan koncertjeit hallgathatja meg a közönség az Újbuda Jazz Fesztiválon.
Jazz/World magazin

Wondering – a Fidelión debütál a Symbiosis 5 új nagylemeze

Az új lemez munkálatairól a zenekar billentyűse, Kapolcsi-Szabó Levente mesélt nekünk, aki eleinte élelmiszermérnöknek készült, sőt még a Testnevelési Egyetem felé is kacsingatott, mígnem egy sorsdöntő élmény hatására eldőlt: zenész lesz.