A szaxofonos Paul Desmond ikonikus szerzeménye, az 1959-es Take Five a dallamtapadás tipikus esetét idézi elő újra és újra - nem véletlenül. Dave Brubeck és Paul Desmond a negyvenes-ötvenes években az egyik legnépszerűbb kvartettet hozták létre azzal, hogy teljesen új felfogást mutattak az éppen aktuálisan elfogadott jazzhez képest. A klasszikus zene és a jazz között keresték az átjárókat, és alapjaiban változtatták meg a jazz addig megváltoztathatatlannak hitt ütembeosztását. Bár a szakma akkoriban nem méltányolta sem klasszikus játékstílusukat, sem a páratlan vagy aszimmetrikus ritmusú szerzeményeiket – a kortárs közönség mellett az utókor is őket igazolja: a Take Five az egyik legtöbbet feldolgozott jazzstandard lett.
Íme a pakisztáni klasszikus zenei együttes, az Izzat Majeed és Mushtaq Soofi által alapított Sachal Studio Orchestra feldolgozása, amelyben a zongora- szaxofon-dob klasszikus felállást szitár, tablák, gitár és vonósegyüttes váltja fel. Dave Brubeck maga mondta az együttesről, amikor már jóval kilencvenen túl hallotta azt:
ez a legérdekesebb és legformabontóbb feldolgozás, amit valaha hallottam”.
A pakisztáni együttes interpretációjának sikerében minden bizonnyal szerepet játszik az is, hogy a Take Five ritmusstruktúrája és ütembeosztása nagyban hasonlít az ő népzenéjük lüktetésére. Ez nem csoda, tekintve, hogy
Turnéik során nem voltak restek az adott ország népzenéjét sem tanulmányozni, így született meg az ázsiai hatásokat a Take Five-nál sokkal egyértelműbben magán hordozó Blue Rondo à la Turk, aminek megírását egy 9/8-os ritmusú török dallam inspirálta.
2013-ban Wynton Marsalis zenekarával lépett fel - akkor már Sachal Jazz Ensemble néven, vonósok nélkül, bansurival kiegészülve- a zenekar, ahol más ikonikus jazzdarabokat is előadtak. Az együttműködésről 2016-ban dokumentumfilmet is bemutattak Song of Lahore címmel. A producer, a Grammy-díjas Eli Wolf a film kapcsán azt mondta: "Manapság gyakran használjuk a világzene kifejezést. Ez az album valóban magában foglalja a világ zenéjét New Yorktól Pakisztánig".

Kapcsolódó
Hogyan gyakoroljunk? – A világ egyik legjobb trombitásának tanácsai
Az év első napján nem árt tudatosítani néhány dolgot magunkban, például hogy mit és miért gyakorlunk. Wynton Marsalis jótanácsai nem csak zenészeknek hasznosak.