Jazz/World

Hallanod kell ezt az egyedi hangszerelésű Take Five-ot!

2018.01.14. 10:48
Ajánlom
Már csak azért is, mert Dave Brubeck szerint minden idők legizgalmasabb Take Five-feldolgozása a pakisztáni Sachal Studio Orchestra orientális verziója.

A szaxofonos Paul Desmond ikonikus szerzeménye, az 1959-es Take Five a dallamtapadás tipikus esetét idézi elő újra és újra - nem véletlenül. Dave Brubeck és Paul Desmond a negyvenes-ötvenes években az egyik legnépszerűbb kvartettet hozták létre azzal, hogy teljesen új felfogást mutattak az éppen aktuálisan elfogadott jazzhez képest. A klasszikus zene és a jazz között keresték az átjárókat, és alapjaiban változtatták meg a jazz addig megváltoztathatatlannak hitt ütembeosztását. Bár a szakma akkoriban nem méltányolta sem klasszikus játékstílusukat, sem a páratlan vagy aszimmetrikus ritmusú szerzeményeiket – a kortárs közönség mellett az utókor is őket igazolja: a Take Five az egyik legtöbbet feldolgozott jazzstandard lett.

Íme a pakisztáni klasszikus zenei együttes, az Izzat Majeed és Mushtaq Soofi által alapított Sachal Studio Orchestra feldolgozása, amelyben a zongora- szaxofon-dob klasszikus felállást szitár, tablák, gitár és vonósegyüttes váltja fel. Dave Brubeck maga mondta az együttesről, amikor már jóval kilencvenen túl hallotta azt:

ez a legérdekesebb és legformabontóbb feldolgozás, amit valaha hallottam”.

A pakisztáni együttes interpretációjának sikerében minden bizonnyal szerepet játszik az is, hogy a Take Five ritmusstruktúrája és ütembeosztása nagyban hasonlít az ő népzenéjük lüktetésére. Ez nem csoda, tekintve, hogy

Desmond és Brubeck tudatosan is inspirálódtak a különböző népek népzenéjéből, amelyek közül különösen nagy hatást gyakorolt rájuk a török zenei kultúra és az elő-ázsiai hagyományok.

Turnéik során nem voltak restek az adott ország népzenéjét sem tanulmányozni, így született meg az ázsiai hatásokat a Take Five-nál sokkal egyértelműbben magán hordozó Blue Rondo à la Turk, aminek megírását egy 9/8-os ritmusú török dallam inspirálta.

2013-ban  Wynton Marsalis  zenekarával lépett fel - akkor már  Sachal Jazz Ensemble néven, vonósok nélkül, bansurival kiegészülve- a zenekar, ahol más ikonikus jazzdarabokat is előadtak. Az együttműködésről 2016-ban dokumentumfilmet is bemutattak Song of Lahore címmel. A producer, a Grammy-díjas Eli Wolf  a film kapcsán azt mondta: "Manapság gyakran használjuk a világzene kifejezést. Ez az album valóban magában foglalja a világ zenéjét New Yorktól Pakisztánig". 

Hogyan gyakoroljunk? – A világ egyik legjobb trombitásának tanácsai

Kapcsolódó

Hogyan gyakoroljunk? – A világ egyik legjobb trombitásának tanácsai

Az év első napján nem árt tudatosítani néhány dolgot magunkban, például hogy mit és miért gyakorlunk. Wynton Marsalis jótanácsai nem csak zenészeknek hasznosak.

hírlevél

A kultúra legfrissebb hírei, programajánlók és exkluzív kedvezmények minden csütörtökön a Fidelio hírlevelében

Legolvasottabb

Zenés színház

Művészeit díjazta a Magyar Állami Operaház az évadzáró gálán

308 operaházi, 63 Eiffel műhelyházas és 9 Erkel színházi nagytermi előadásán mintegy 300 ezer nézőt fogadott 141. évadában a Magyar Állami Operaház. Az intézmény a Csillagóra gálán díjátadóval összegezte az évadot, ami azonban még augusztus közepéig tart.
Klasszikus

Hat magyar zongorista vehet részt a Bartók Világverseny élő fordulóiban

A több mint 51 ezer euró (20 millió forint) összdíjazású, zongoristáknak rendezendő szeptemberi megmérettetés rangos nemzetközi zsűrijének elnöke a New York-i Juilliard School tanszékvezetője, Yoheved Kamplinsy lesz.
Klasszikus

„Ha nagy művészek mellett állsz a színpadon, az megváltoztatja a perspektívádat” – beszélgetés Abouzahra Amira hegedűművésszel

Kisgyerekkora óta ismeri a hazai közönség a fiatal hegedűművészt, Abouzahra Amirát, aki idén az MVM Zrt. által támogatott Junior Prima díjban részesült magyar zeneművészet kategóriában.
Vizuál

Magyar Mozgókép Fesztivál: a Hogyan tudnék élni nélküled? kapta a legjobb játékfilm díját

Orosz Dénes zenés vígjátékát több kategóriában is elismerték. A szemle gáláján díjat érdemelt ki többek között a Véletlenül írtam egy könyvet, a KIX, a Holnap meghalok, a Cipők és Paták, valamint az Ők tudják, mi a szerelem című alkotás is.
Zenés színház

15 sor zenés színház: Együtt! – Szentivánéji álom

A Fidelio 15 sor-rovatát azért hoztuk létre, hogy mindenről beszámoljunk, ami kultúra, és érdemes tudni róla. A következő írás a Magyar Állami Operaház és négy művészeti egyetem Együtt! című produkciójáról szól. 15 sor zenés színház.

Nyomtatott magazinjaink

Ezt olvasta már?

Jazz/World interjú

„Hatalmas felelősség, hogy sok embernek én mutathatom be a cimbalmot” – beszélgetés Horváth Áron cimbalomművésszel

Japánból Hollandiába menet értük utol a keresett művészt, aki otthon van a klasszikus zene és a jazz terén is. Horváth Áron az MVM Zrt. jóvoltából Junior Prima díjat vehetett át magyar zeneművészet kategóriában.
Jazz/World interjú

„A basszusgitár ősi ereje mindenkit megbabonáz” – beszélgetés Kéri Sámuel jazz-basszusgitárművésszel

Hosszú évekig zongorázott, aztán beleszeretett a basszusgitárba. Hazai tanulmányai után felvették a bostoni Berklee College of Musicra. Kéri Sámuel ma már az egyik legígéretesebb hazai jazz-basszusgitáros, aki a napokban Junior Prima díjat kapott magyar zeneművészet kategóriában.
Jazz/World ajánló

Balatonfüred újra a gitárzene nemzetközi centruma lesz

A 19. Balatonfüredi Nemzetközi Gitárfesztivál rangos hazai és külföldi művészek fellépéseivel, nyilvános mesterkurzusokkal és szakmai programokkal várja a közönséget június 22. és 28 között.
Jazz/World ajánló

Gombafejűek a Kobuciban – ismét összegyűlnek Budapesten a hazai Beatles-rajongók

Június 22-én rendezik meg a 10. Országos Beatles Találkozót a Kobuci Kertben. A délutántól estig tartó minifesztiválon – amelyen a tíz éven aluliak idén is ingyen vehetnek részt – minden a Beatles körül forog majd: koncertekkel, játékokkal és meglepetésekkel ünneplik a legendás zenekar örökségét.
Jazz/World interjú

„Számomra minden zene, még a mosógép duruzsolása is” – beszélgetés Horváth Szabolcs Péter jazz-zongoraművésszel

Végtelen derű, kiváló humor és szakmai alázat jellemzi Horváth Szabolcs Péter jazz-zongoraművészt, aki az MVM Zrt. jóvoltából Junior Prima díjat vehetett át magyar zeneművészet kategóriában.