Jazz/World

Hazai koncertek az UNESCO Nemzetközi Jazznap jegyében

2024.04.23. 13:40
Ajánlom
A hazai kezdeményezésű Jazznap.hu, az UNESCO Nemzetközi Jazznap megünneplésére rendezett koncertfolyam idén újra számos helyen látogatható.

Az alábbi cikk szponzorált tartalom, nem a Fidelio szerkesztőségének tagjai írták.

Herbie Hancock az UNESCO, az Egyesült Nemzetek Nevelésügyi, Tudományos és Kulturális Szervezetének jószolgálati nagyköveteként 2011-ben indította útjára az International Jazz Day nevű kezdeményezést. Azóta világszerte április 30-án ünneplik a műfajt, tavaly már 155 ország csatlakozott hivatalosan saját rendezvényeivel, a mindig máshol rendezett központi gálán pedig Hancock és világhírű zenésztársai szerepelnek élő közvetítésben.

A Nemzetközi Jazznap hazai koncertjei:

  • április 28., If Café: HOTEL-X

A zenekar nem azt játssza, amit már hallott, hanem amit hallani vél. Ami éppen van. Azt játszik, amit tud. Előre azonban sosem tudja, és nem is akarja tudni, hogy mit fog tudni abban a percben amikor hangokat ad ki majd. Előre semmit sem tudatuk, ami elmúlt arra meg mindenki máshogy emlékszik. Egyébként is, a múlt azért múlt el, mert nem volt elég jó, hogy jelen legyen.

Wahorn András – fúvós hangszerek, computer, Baló Sámuel – zongora, Kováts Zoltán – bőgő, Weszely János – dob

  • április 29., Óbudai Társaskör: Budapest Ragtime Band

A Budapest Ragtime Band, a magyar tradicionális jazz-élet talán legpatinásabb együttese, 1980-ban alakult főiskolát, illetve Zeneakadémiát végzett művészekből. A zenekar célja a ragtime muzsika hagyományainak ápolása mellett több tradicionális amerikai zenei műfaj bemutatása, életben tartása és népszerűsítése a közönség körében.

Gayer Ferenc – zenekarvezető, bőgő, Csapó Krisztián – ének, harsona, Varga Tivadar – zongora, Csárics Sándor – trombita, Széki József – xilofon, ütőhangszerek, ének, Antal Tibor – hegedű, Wesely János – dob 

  • április 29., Kanizsai Kulturális Központ (Nagykanizsa): Trio Squelini

Az etno-jazzt és kortárs kamarazenét játszó, különleges hangszer-összeállítású Trió Squelini zenészei különböző felállásban (Tin Tin Q, Ektar Szőke Quartet stb.) évek óta muzsikálnak együtt s számtalan lemezen szerepeltek már közösen. Az eleinte alkalmilag fellépő Trio Squelini formációjukkal 2014-ben Campiello/Terecske címmel lemezt készítettek, s ennek megjelenése óta rendszeresen koncertező csapattá váltak.

Szalai Péter – ütőhangszerek, kalimba, aquaphone, Szőke Szabolcs – gadulka, sarangi, array mbira, Váczi Dániel – szopranino- és altszaxofon, aquaphone

  • április 29., Budapest Jazz Club: Kunatones

Az alapvetően rézfúvós-centrikus hangzást a fúziós jazz műfaján belül a funk, latin, jazz-rock elemek és improvizatív közjátékok teszik egyedivé. Főbb inspirációnak a 60-70 évek jazz-rock világát (Chick Corea, Maynard Ferguson, Chase) tekintik, melyet modern elemekkel vegyítenek saját és feldolgozott dalaikban egyaránt. Decemberben jelent meg a legújabb zenei anyaguk Rhythms of Passion címmel, ami az eddigeknél még merészebb formákat keres.

Kuna Gyula – lead trombita, Kuna Valéria – trombita, szárnykürt, ének, Kuna Bence – kürt, ütőhangszerek, Kuna Márton – harsona, Somos András – billentyűs hangszerek, fuvola, Várvölgyi Szabolcs – gitár, Ferenc Éder “Lá” – basszusgitár, Kovács Norbert – dob, Tarr Gergely – perka

  • április 30., Budapest Jazz Club: Tzumo Gipsy Dreams feat. Ferenc Németh

Ingyenes koncert!

Herbie Hancock 2011-ben indította útjára az International Jazz Day nevű kezdeményezést. A Covid-hullám alatt online, majd ezt követően végre újra „élőben” megvalósuló koncertek a világ több mint 150 országában zajlanak nagy sikerrel. Idén, a BJC-ben, a Tzumo Árpád vezette Gypsy Dreams formációhoz az egyik legnagyobb pályaívet magának tudható, nemzetközileg is jegyzett dobos, Németh Ferenc csatlakozik, aki olyan nemzetközi sztárokkal muzsikált már együtt, mint John Patitucci, Mark Turner, Aaron Parks, sőt, Wayne Shorter és a fesztivál nagykövete, Herbie Hancock is.

Tzumo Árpád – zongora, Szabó Gabriella – vokál, Pozsár Eszter – fuvola, Lakatos Pecek Krisztián – bőgő 

Sztárvendég: Ferenc Németh – dob

  • április 30., Platz (Komárnó): Áron Hodek & The Pocket Crew 

Ingyenes koncert!

A mindössze tizenhárom éves, komáromi Hodek Áron basszusgitáros máris világszerte elismert zenész, nemzetközileg jegyzett „csodagyerek”. Elképesztő sikereire hatéves kora óta fókuszál a világ. Tehetségére olyan legendás zenészek figyeltek fel, mint Quincy Jones, Lenny Kravitz, Timbaland, Robert Glasper, és még sokan mások. Áron bátyja, Dávid 2012-ben adta első önálló Müpa-koncertjét, majd az Egyesült Államokban is jelentős sikereket ért el. Az összeszokott testvérpár játéka Szlovákia egyik prominens zenészével, Eugen Vizváry billentyűs játékával válik teljessé.

Hodek Áron – basszusgitár, Hodek Dávid – dob, Eugen Vizváry – billentyűk

Támogatott tartalom.

Fejléckép forrása: Budapest Jazz Club

Budapest Jazz Club

Ha könnyed, mégis nívós zenei élményre vágyik, ha a jazz elkötelezett híve, vagy épp most barátkozik a műfajjal, látogasson el a főváros jazzéletének központjába, a Budapest Jazz Clubba! A különleges atmoszféra és kiváló hangminőség mellett, barátságos hangulatú jazzkávézóval és bisztró-fogásokat kínáló étteremmel is várják.

A klub-életben kuriózumnak számító világsztárok mellett, állandó fellépőik a hazai és nemzetközi jazz elismert művészei. A Budapest Jazz Club támogatja a fiatal tehetségeket, teret biztosít a hazai jazzélet szakmai eseményeinek, ám mindezek mellett létrejöttének elsődleges célja, hogy minden téren igényes közeget teremtsen a szórakozni vágyóknak.

Legolvasottabb

Színház

Még háromszor látható A vágy villamosa Budaörsön

Blanche DuBois még három alkalommal kér bebocsátást a húga, Stella otthonába és életébe a Budaörsi Latinovits Színházban. Tennessee Williams klasszikusa, az Ördög Tamás által rendezett A vágy villamosa – amit a 2024. februári bemutató óta közel háromezren láttak – május 30-án búcsúzik Budaörstől.
Plusz

Elhunyt Ferenc pápa

A római katolikus egyház első latin-amerikai vezetőjét 88 éves korában, húsvéthétfőn, április 21-én reggel 7 óra 35 perckor érte a halál.
Könyv

„A humor és a mosoly a létezés kovásza” – olvasson bele Ferenc pápa közelmúltban megjelent memoárjába!

Februárban jelent meg magyarul Remény című önéletrajza, az első memoár, amelyet hivatalban lévő pápa adott közre. A közelmúltban elhunyt egyházfő exkluzív fényképekkel színesített könyvében elmeséli családja és saját életútját, valamint reflektál korunk legégetőbb társadalmi kérdéseire is.
Vizuál

David Lynch, Stanley Kubrick és Mijazaki Hajao filmjei is szerepelnek az Artmozik éjszakáján

Mindössze két mozijegy áráért hetven film közül válogathatunk az egész éjszakán át tartó Artmozik éjszakáján, amely során az elmúlt év legkiválóbb darabjait láthatja a közönség a fővárosi művészmozikban. A programban klasszikus alkotások is szerepelnek. 
Vizuál

15 sor film: Csongor és Tünde

A Fidelio 15 sor-rovatát azért hoztuk létre, hogy mindenről beszámoljunk, ami kultúra, és érdemes tudni róla. A következő rövid írás a Csongor és Tünde animációs filmről szól. 15 sor film.

Programkereső

hírlevél

A kultúra legfrissebb hírei, programajánlók és exkluzív kedvezmények minden csütörtökön a Fidelio hírlevelében

Ezt olvasta már?

Jazz/World interjú

Szűcs Gabi: „Ha gyerekkoromban összegyűlt a család, a rokonok rögtön dalra fakadtak”

Szívet és lelket melengető századeleji dallamokat varázsol a Várkert Bazár színpadára zenekarával Szűcs Gabi és vendége, egy igazi Sinatra-típusú fickó, Gájer Bálint május 4-én, anyák napján. Az énekesnő elárulta azt is, milyen extravagáns ruhával készül a fellépésére.
Jazz/World ajánló

Petruska András: „Egy művész néha beírja a naptárjába, hogy mikor őrül meg”

Különleges jubileumi koncertet ad április 29-én a Várkert Bazárban Petruska András, aki mindig új utakat keres, dolgozik producerként, számítógépen ír zenét és tribute zenekarban is játszik.
Jazz/World interjú

Hajdu Klára: „A jazz egy nagy játszótér”

Az általában viccesen említett 15 percnyi hírnév tárta előtte szélesre a jazz kapuját. Ám a kapun túl már saját tehetsége, kitartása segítette tovább. Hajdu Klára zenekart vezet, éneklést tanít, és néha elgondolkodik azon, hogyan tolja minél messzebb magától a mobiltelefont.
Jazz/World interjú

Tálas Áron: „Mindig szerettem a dallamokat, de a ritmusok jobban érdekeltek”

Volt, hogy tíz formációban játszott egyszerre, tanít a Zeneakadémián, világszínvonalon dobol és zongorázik. Pedig Tálas Áron eredetileg focista szeretett volna lenni vagy rocksztár, a Zeneakadémia tanévnyitójáról pedig egyenesen haza akart menekülni. Szerencsére maradt, pedig még a bőröndje sem volt kipakolva.
Jazz/World hír

Afrikai, ázsiai és európai művészekre fókuszál az idei JazzFest Budapest – itt a teljes program!

A JazzFest Budapest április 27. és május 14. között negyedik alkalommal hozza el a műfaj legkiválóbb hazai és nemzetközi előadóit a főváros különböző helyszíneire. A fesztivál 18 napja alatt a világ 23 országából érkező 181 művész 54 koncertet ad. A festivize aloldalaként idéntől elérhető a fesztivál applikációja is.