A brit tudósok által végzett eredmény egy 72 korábbi hasonló vizsgálatot összegző, összesen mintegy 7 ezer páciens visszajelzése alapján készített elemzésből derült ki.
A The Lancet című folyóiratban publikált tanulmányban a kutatók azt is kimutatták, hogy a hatás még kedvezőbb, ha a beteg maga választhatja ki, milyen zenét szeretne hallgatni. Hozzátették ugyanakkor, hogy a zene nem zavarhatja a műtétet végzők közötti kommunikációt. Ez nyilván csak abban az esetben jelenthet veszélyt, ha hangszórókból, nem pedig fülhallgatón keresztül szól a zene - mindkettőre volt példa a vizsgálatok során.
Bár a zenehallgatás mindig pozitív eredményeket hozott, a műtét előtti zene esetében valamivel nagyobb hatást mutattak ki, mint az operáció alattinál vagy utáninál. Még öntudatlan betegeknél is feljegyeztek pozitív hatást.
Az uxbridge-i Brunel Egyetemen dolgozó Catherine Meads, a kutatás egyik vezetője többek között az eljárás biztonságosságát és olcsóságát emelte ki, és úgy vélte, a zenehallgatást minden műtéten áteső ember számára lehetővé kellene tenni. Egy hasonló hatásokat mutató gyógyszer jelentős sikereket érne el a piacon - írta a The Lancetben megjelent kommentárjában Paul Glasziou, az ausztráliai Bond Egyetem kutatója.
Mint a kutatók megjegyzik, először 1914-ből találtak dokumentált esetet a zene ilyen célú kísérleti használatára. A tanulmány szerzői most az eljárás kísérleti bevezetését tervezik a Londoni Királyi Kórházban császármetszésen és méhtükrözésen áteső nők számára. A résztvevők leadják lejátszási listájukat egy tetszőleges eszközön, amelyet aztán összekötnek a beépített hangszórókkal ellátott párnával.