Jazz/World

Hódító nők az erődben

2013.04.21. 11:09
Ajánlom
A Mediawave-en a Monostori Erődben, a sokat ostromlott falak között azt gyakorolhatjuk, hogyan nyíljunk már meg végre egy kicsit fejben és szívben – írja ZIPERNOVSZKY KORNÉL. Heti jegyzetében kollégánk a Komáromban április 30-án kezdődő film- és zenei fesztivál két fellépőjére külön is felhívja a figyelmet. TAKE7

A Mediawave fesztivál honlapján villog egy kis felirat, hogy "Sztármentes!" - bár szerintem úgy pontosabb lett volna ez a kis geg, hogy „celebmentes". Akikről most szó lesz, mindketten nagyon is megközelíthetőek, a fesztivál szellemiségével azonosan gondolkodnak, elképesztően nagy tudású énekesnők és zenészek, tehát mindannak ellentétét jelentik, amit hic et nunc celebnek hívnak, mégis igazi sztárok. Egyiküknek például, Iva Bittovának a következő hetekben vagy harminc koncertje lesz Európában és Amerikában, fesztiválokon, például az előkelő bécsi jazzfesztiválon és mesterkurzusokon, klubokban és templomokban, irodalmi esteken és szabadtéri bulikon.

De most először Leena Conquestről lesz szó: ő sem először szerepel a Mediawave-en, igaz, akkor még a fesztivál máshol lakott, csak arrafelé most inkább a kigyúrt-celebes programokat preferálják. Viszont ilyen beköszöntővel: "Nem ígérünk felhőtlen szórakozást nyújtó, könnyed kikapcsolódást jelentő programokat, amelyeket egy könnyű délutáni vagy esti séta és borozgatás közben le lehet tudni" - a fesztivál második éve csak a komáromi Monostori Erődben fejtheti ki fejtágító főtevékenységét. Például azzal a főleg magyar zenészeknek tartandó műhellyel, melyet Leena Conquest fog vezetni. Conquest már akkor meghódította a fesztivál közönségét és zenészeinek visszatérő részét, amikor William Parker kvartettjével mutatkozott be itt, de annak jövőre lesz tíz éve. Parker az amerikai jazz nagyhatású alakja, akit Conquest és a többi követője meg tanítványa olyan mesterekkel emleget együtt, mint Jimmy Garrison (John Coltrane bőgőse) és Charles Mingus (az amúgy is kivételektől hemzsegő jazz műfaj egyik legrendkívülibb alakja).

Conquest nemcsak William Parker mellett vétette észre magát, ezen kívül is számos emlékezetes produkciót tett le az asztalra. Komoly kritikai visszhangja volt duólemezének Dave Burrell zongoristával (Dave Burrell Plays His Songs featuring Leena Conquest). Conquest számára blues nélkül nincs jazz, miközben a soul rajongótáborában is sokan szeretik őt. A zenészpartnerek iránti nyitottságán, színészi és táncosnői képzettségén túl fantasztikus hangját mindenhol csodálják, ahol megfordult. Az Impulse lemeztársaság Lincol Centerben tartott jubileumi koncertjén is láthatta a közönség, és szerepelt a Billie Holiday emlékére rendezett Ladies Sing the Blues koncerten és filmen is. A műfaj egyik legendája, Roy Ayers vibrafonos is vendégeskedett Conquest egyik Come Fly Away című lemezén. Bár ahogy Ayers, úgy Conquest felvételei is számtalan sample-ben és remixben bukkannak fel, inkább egy olyat mutatok, ahol a művésznő teljes hangi és művészi valójában közreműködött:

Észak-Amerikából érkezik a fesztiválra Iva Bittová is, akire azt lehet mondani, hogy nagyon sok mindent személyében testesít meg abból, amit a fesztivál egésze, nemcsak zenei programjai jelentenek. '98-ban szerepelt itt először, állandó gitáros kísérőjével, Vladimir Vaclavekkel. Aki még nem járt soha a Mediawave-en, május elsején és harmadikán, Bittová két koncertjén megláthat és -hallhat valamit abból, hogy miért zarándokolnak ide zenészek és zenekedvelők, filmes alkotók és szakemberek, képzőművészek és színészek messzi kontinensekről még akkor is, ha a pénz idén sem veti fel a fesztivált (így közülük a legtöbben máshová utazva vagy mást csinálva többet kereshetnének). Az idei fesztivál hivatalos elnevezése egyébkét gathering, együttlét, összejövetel - nem kell sokat magyarázni, hogy miért. Iva Bittová igazi világzenész Morvaországból, magyar roma és szlovák felmenőkkel, aki jelenleg az Egyesült Államokban él és dolgozik. Hegedű és ének mellett ütőhangszereket is megszólaltat néha, színpadi jelenléte, aminek a mozgás is fontos része, elképesztően intenzív. Itt látható egy hosszabb részlet, amelyből minden kiderül.

Van még egy közös pont Conquest és Bittová között: Hamid Drake-nek hívják, és ugyanolyan központi figurája az egész bolygót átérő mediális hullámzásnak, mint Bittová. A legendás dobos is William Parker köpenyéből bújt elő, ugyancsak letelepíthetetlen globetrotter, szinte minden Mediawave-en ott van, ahogy régi barátja és partnere, Tóth Viktor is. A régi ismerősök azonban örülni fognak az új jövevényeknek is, nemcsak egymásnak. Amúgy meg úgysem szoktak lecövekelni a régi dolgaiknál: Drake szinte folyamatosan új partnerekkel dolgozik, az összes kontinensen, Bittová pedig tavaly alakított Amerikában egy szintén lokál/globál-zenei triót, amelyik kvintetté kiegészülve is jól szól.

hírlevél

A kultúra legfrissebb hírei, programajánlók és exkluzív kedvezmények minden csütörtökön a Fidelio hírlevelében

Legolvasottabb

Klasszikus

Fischer Iván: „Ez a hiány megoldhatatlan”

A Budapesti Fesztiválzenekar zeneigazgatója egy interjúban mesélt arról, hogy az állami támogatás reálértékének csökkenése hogyan lehetetleníti el az együttes munkáját.
Tánc

Önálló univerzum épül a Millenárison

Elkezdődött a Walk My World immerzív produkció építése a Millenárison. A világon egyedülálló, monumentális attrakció létrehozásán olyan kiemelkedő magyar alkotók is dolgoznak, akik korábban számos film – köztük hollywoodi sikerprodukciók – vizuális világának megteremtésében vettek részt.
Plusz

Reflektorfényben a tehetség mentorai – átadták a Mester-M Díjakat

Tizenöt kivételes pedagógus, tanár és edző, akiknek munkája generációk életére van hatással – ők vehették át a személyenként ötmillió forinttal járó elismerést április 17-én, az immár hagyománynak számító Mester-M Díjátadó Gálán.
Klasszikus

Két klasszis karmester szerepel együtt az Óbudai Társaskörben

Kovács János, a Magyar Állami Operaház örökös tagja és mesterművésze Rajna Martinnal, az Opera első karmesterével együtt lép pódiumra a Világítótornyok sorozat első rendhagyó estéjén az Óbudai Társaskörben, április 28-án.
Könyv

Dragomán György: „Azt szeretnénk, hogy ez az alkotóház mindenki otthona lehessen”

Mint arról beszámoltunk, alkotóházként születhet újjá Esterházy Péter egykori, rómaifürdői családi háza. Bár az épülettel még rengeteg munka van, a tervek szerint az első vendégek már ősszel megérkezhetnek. Az alkotóház egyik megálmodójával, Dragomán György József Attila-díjas íróval beszélgettünk. Villáminterjú.

Nyomtatott magazinjaink

Ezt olvasta már?

Jazz/World interjú

Tálas Áron: „Mindig szerettem a dallamokat, de a ritmusok jobban érdekeltek”

Volt, hogy tíz formációban játszott egyszerre, tanít a Zeneakadémián, világszínvonalon dobol és zongorázik. Pedig Tálas Áron eredetileg focista szeretett volna lenni vagy rocksztár, a Zeneakadémia tanévnyitójáról pedig egyenesen haza akart menekülni. Szerencsére maradt, pedig még a bőröndje sem volt kipakolva.
Jazz/World hír

Afrikai, ázsiai és európai művészekre fókuszál az idei JazzFest Budapest – itt a teljes program!

A JazzFest Budapest április 27. és május 14. között negyedik alkalommal hozza el a műfaj legkiválóbb hazai és nemzetközi előadóit a főváros különböző helyszíneire. A fesztivál 18 napja alatt a világ 23 országából érkező 181 művész 54 koncertet ad. A festivize aloldalaként idéntől elérhető a fesztivál applikációja is.
Jazz/World ajánló

A Marsalis jazzdinasztia

A jazz történetében számos rangos családfa állítható fel, de sokak szerint a Marsalis dinasztia mind közül a legjelentősebb. A trombitás Wynton Marsalis a tizenöt fős Jazz at Lincoln Center Orchestra élén április 5-én lép fel a Müpában a Bartók Tavasz keretében.
Jazz/World ajánló

Őrületes bulival ünnepli harmincadik születésnapját a Söndörgő

Harmincéves a Söndörgő, a kerek évfordulót pedig egy rendhagyó szülinapi bulival ünneplik, ahol a koncert után még hajnalig megy majd a tánc: Balkán Allnighter – Söndörgő 30. születésnap április 26-án a Dürer Kertben.
Jazz/World interjú

„Nem tudom megváltoztatni a világot, de egyes életeket igen” – Jazzmeia Horn, a fiatal jazzgeneráció csillaga Budapesten

Jazzmeia Horn a világ előadó-színpadainak káprázatos tehetségű fellépője. Elementáris, határtalannak tűnő vokális skálája, valamint lebilincselő, bámulatosan sokoldalú előadásmódja minden alkalommal katartikus élményt nyújt, amiről magunk is megbizonyosodhatunk május 4-én a MOMkultban.