A Mediawave fesztivál honlapján villog egy kis felirat, hogy "Sztármentes!" - bár szerintem úgy pontosabb lett volna ez a kis geg, hogy „celebmentes". Akikről most szó lesz, mindketten nagyon is megközelíthetőek, a fesztivál szellemiségével azonosan gondolkodnak, elképesztően nagy tudású énekesnők és zenészek, tehát mindannak ellentétét jelentik, amit hic et nunc celebnek hívnak, mégis igazi sztárok. Egyiküknek például, Iva Bittovának a következő hetekben vagy harminc koncertje lesz Európában és Amerikában, fesztiválokon, például az előkelő bécsi jazzfesztiválon és mesterkurzusokon, klubokban és templomokban, irodalmi esteken és szabadtéri bulikon.
De most először Leena Conquestről lesz szó: ő sem először szerepel a Mediawave-en, igaz, akkor még a fesztivál máshol lakott, csak arrafelé most inkább a kigyúrt-celebes programokat preferálják. Viszont ilyen beköszöntővel: "Nem ígérünk felhőtlen szórakozást nyújtó, könnyed kikapcsolódást jelentő programokat, amelyeket egy könnyű délutáni vagy esti séta és borozgatás közben le lehet tudni" - a fesztivál második éve csak a komáromi Monostori Erődben fejtheti ki fejtágító főtevékenységét. Például azzal a főleg magyar zenészeknek tartandó műhellyel, melyet Leena Conquest fog vezetni. Conquest már akkor meghódította a fesztivál közönségét és zenészeinek visszatérő részét, amikor William Parker kvartettjével mutatkozott be itt, de annak jövőre lesz tíz éve. Parker az amerikai jazz nagyhatású alakja, akit Conquest és a többi követője meg tanítványa olyan mesterekkel emleget együtt, mint Jimmy Garrison (John Coltrane bőgőse) és Charles Mingus (az amúgy is kivételektől hemzsegő jazz műfaj egyik legrendkívülibb alakja).
Conquest nemcsak William Parker mellett vétette észre magát, ezen kívül is számos emlékezetes produkciót tett le az asztalra. Komoly kritikai visszhangja volt duólemezének Dave Burrell zongoristával (Dave Burrell Plays His Songs featuring Leena Conquest). Conquest számára blues nélkül nincs jazz, miközben a soul rajongótáborában is sokan szeretik őt. A zenészpartnerek iránti nyitottságán, színészi és táncosnői képzettségén túl fantasztikus hangját mindenhol csodálják, ahol megfordult. Az Impulse lemeztársaság Lincol Centerben tartott jubileumi koncertjén is láthatta a közönség, és szerepelt a Billie Holiday emlékére rendezett Ladies Sing the Blues koncerten és filmen is. A műfaj egyik legendája, Roy Ayers vibrafonos is vendégeskedett Conquest egyik Come Fly Away című lemezén. Bár ahogy Ayers, úgy Conquest felvételei is számtalan sample-ben és remixben bukkannak fel, inkább egy olyat mutatok, ahol a művésznő teljes hangi és művészi valójában közreműködött:
Észak-Amerikából érkezik a fesztiválra Iva Bittová is, akire azt lehet mondani, hogy nagyon sok mindent személyében testesít meg abból, amit a fesztivál egésze, nemcsak zenei programjai jelentenek. '98-ban szerepelt itt először, állandó gitáros kísérőjével, Vladimir Vaclavekkel. Aki még nem járt soha a Mediawave-en, május elsején és harmadikán, Bittová két koncertjén megláthat és -hallhat valamit abból, hogy miért zarándokolnak ide zenészek és zenekedvelők, filmes alkotók és szakemberek, képzőművészek és színészek messzi kontinensekről még akkor is, ha a pénz idén sem veti fel a fesztivált (így közülük a legtöbben máshová utazva vagy mást csinálva többet kereshetnének). Az idei fesztivál hivatalos elnevezése egyébkét gathering, együttlét, összejövetel - nem kell sokat magyarázni, hogy miért. Iva Bittová igazi világzenész Morvaországból, magyar roma és szlovák felmenőkkel, aki jelenleg az Egyesült Államokban él és dolgozik. Hegedű és ének mellett ütőhangszereket is megszólaltat néha, színpadi jelenléte, aminek a mozgás is fontos része, elképesztően intenzív. Itt látható egy hosszabb részlet, amelyből minden kiderül.
Van még egy közös pont Conquest és Bittová között: Hamid Drake-nek hívják, és ugyanolyan központi figurája az egész bolygót átérő mediális hullámzásnak, mint Bittová. A legendás dobos is William Parker köpenyéből bújt elő, ugyancsak letelepíthetetlen globetrotter, szinte minden Mediawave-en ott van, ahogy régi barátja és partnere, Tóth Viktor is. A régi ismerősök azonban örülni fognak az új jövevényeknek is, nemcsak egymásnak. Amúgy meg úgysem szoktak lecövekelni a régi dolgaiknál: Drake szinte folyamatosan új partnerekkel dolgozik, az összes kontinensen, Bittová pedig tavaly alakított Amerikában egy szintén lokál/globál-zenei triót, amelyik kvintetté kiegészülve is jól szól.