Jazz/World

Így történt, hogy Sun Ra zenével bírta szóra a némákat

2018.12.13. 09:25
Ajánlom
Herman Poole Blount, művésznevén Sun Ra zeneterápiás célból adott koncertet egy chicagói idegklinikán, ahol még a vártnál is gyorsabb „gyógyulást” ért el.

Manapság szokás a már eltávozott zsenikről megállapítani, milyen mentális betegséggel éltek együtt. Sun Rát, az Afrofuturizmus elnevezésű zenei-filozófiai irányzat megalkotóját sem kímélte az utókor, voltak, akik a skizofrénia és a bipoláris személyiségzavar tüneteit vélték felfedezni személyiségében. Ezzel a mentális elváltozással próbálták magyarázni azt a megszállottságot, amivel saját eredetmítoszát felépítette: a zongorista-zeneszerző ugyanis önmagát egy bolygóközi kalandornak, a Szaturnuszról származó, nem emberi „angyalfaj" egyik tagjának állította be, és a színpadi performanszait is ennek a koncepciónak rendelte alá. Egyiptomi jellegű fejdíszekbe és uralkodói jelmezekbe öltözött, és Arkestra nevű big bandjét is bevonta a dramatizált, kozmológiai szerepjátékokba. Természetesen nem beteg, hanem zseni volt: az alternatív valóság megteremtésével szerzett létjogosultságot egy olyan utópisztikus világnak, ahol nincs rabszolgaság, szegregáció és apátia - ezzel pedig mély hatást gyakorolt a II. világháború utáni afroamerikai értelmiségre és polgárjogi mozgalmakra.

A valóság túl brutális. A képzelet mindent helyrehoz. Használjátok a képzeleteteket, és a legszörnyűbb helyről is kikerülhettek, azáltal, hogy kitartotok mellette és valósággá teszitek” - fogalmazott.

GettyImages-56729044-163507.jpg

Sun Ra 1985-ben (Fotó/Forrás: Getty Images)

Zenéjével - amiben ötvöződtek a bebop, a szving elemei a free jazzel, amiben a bigband hangzás elektronikus megszólalással találkozott - gyógyítani is akart: nemcsak magát, de másokat is. Menedzsere, Alton Abraham ezért az ötvenes évek végén egy fellépést szervezett neki egy chicagói idegklinikára. Abraham maga is híve volt az alternatív gyógymódoknak, tudomása volt olyan esetekről, amikor skizofrén vagy katatón állapotban lévő betegek is visszatértek az életbe a zene hatására. Sun Ra természetesen nem volt hajlandó kilépni a karakteréből a betegek kedvéért, ugyanazt a futurisztikus szabadzenét játszotta nekik, amiért annyian rajongtak. Amikor zenélni kezdtek, egy nő, aki évek óta nem kommunikált, felállt, a zongorához lépett és felkiáltott:

„Ezt hívjátok ti zenének?”

Sun Ra utólag ezt a történetet a zene gyógyító erejének bizonyítására használta fel, évekkel később pedig egy dalt is írt az esetről Advice for Medics címmel, a hatvanas évek végén pedig egy teljes lemezt rögíztett Cosmic Tones for Mentally Therapy címmel. Sun Ra 1993-ban másik dimenzióba távozott, de szellemiségét továbbra is élteti a zenekar, aminek 1995 óta az idén 95 éves szaxofonos, Marshall Allen a vezetője.

Ők érkeznek április 27-én a Trafóba, hogy megmutassák, mitől olyan felbecsülhetetlen az ő zenei hatásuk.

hírlevél

A kultúra legfrissebb hírei, programajánlók és exkluzív kedvezmények minden csütörtökön a Fidelio hírlevelében

Legolvasottabb

Könyv

Online olvasóklubot indít a Líra Könyv Ruff Orsolya és Grisnik Petra vezetésével

Január 30-án startol el a Líra Könyv új beszélgetős műsora, az első alkalommal Grisnik Petra beszélget Grecsó Krisztiánnal. A szerzőtől nekünk is lehetőségünk nyílik kérdezni. 
Színház

A magyar kultúra napján mutatják be a Debrecen 175 drámapályázat nyertes műveit

„A debreceniek, a szindarabokon keresztül a város rejtözködő múltját megismerve, joggal lesznek büszkék a debreceniségükre” – mondta Meskó Zsolt, a drámapályázat győztese.
Jazz/World

Magyar zenekar dala lett listavezető Spanyolországban

A Peet Project 2024-ben megjelent új albumán szereplő, Queen of My Heart című a spanyol és latin-amerikai smooth jazz Top 100-as lista élére került.
Könyv

Meghirdették a Szép Magyar Könyv versenyt!

Szépirodalom, gyermek és ifjúsági, ismeretterjesztő, szakkönyv, valamint sok más kategóriában is kiderülhet, mi volt 2024 legszebb kiadványa. Tavaly 63 kiadó és kulturális intézmény vett részt a szakmai versenyen.
Vizuál

Elhunyt Csáji Attila festőművész

A Munkácsy-Mihály-díjas alkotót, az MMA rendes tagját, volt alelnökét életének nyolcvanhatodik évében érte a halál – osztotta meg a hírt a köztestület.

Nyomtatott magazinjaink

Ezt olvasta már?

Jazz/World hír

Magyar zenekar dala lett listavezető Spanyolországban

A Peet Project 2024-ben megjelent új albumán szereplő, Queen of My Heart című a spanyol és latin-amerikai smooth jazz Top 100-as lista élére került.
Jazz/World gyász

Meghalt Horváth Márton zenész, dalszerző

Horváth Márton, művésznevén Hó Márton, a magyar zenei élet fontos alkotója 43 éves volt. Zenekara, a Hó Márton és a Jégkorszak utoljára 2023-ban koncertezett.
Jazz/World ajánló

Déli szláv hagyományokkal köszönti az új évet a Fonó

A Szerb Újéven a műfaj válogatott zenekarai adnak koncertet, és muzsikálnak táncházat, fellép a Balkan Pop Up és a Poklade is. A tánctér mindenkit vár – akár táncolni, akár csak balkáni ritmusokkal ünnepelni az új esztendőt!
Jazz/World ajánló

BJC 17! – ingyenes születésnapi esemény, neves fellépőkkel

Január 4-én nagyszabású koncerttel ünnepli 17. születésnapját a Budapest Jazz Club. A 20 órától kezdődő eseménysorozaton Fellép a Nagy János Trio és Nagy-Czirok Csaba, a Balázs József Quintet Molnár Enikővel kiegészülve, valamint a Hász Eszter Quartet.
Jazz/World magazin

Presser Gábor: „Folytatnám a kicsit színházas, kicsit cirkuszos zenebonálást”

A 403. billentyű címmel talán élete eddigi legjelentősebb szólókoncertjét adja jövő októberben Presser Gábor. A dalszerző-előadó addigra háromlemezes sorozatot ad ki Munkakönyv címmel, ennek első része, egy versfeldolgozás-anyag már meg is jelent.