Jazz/World

Ilyen még nem volt! – Együtt a Söndörgő és a Makám

2021.11.19. 12:20
Ajánlom
Balkáni dallamok, valódi örömzene két professzionális világzenei együttestől, akiknek a neve önmagában márkanév: Makám és Söndörgő. November 26-án együtt lépnek fel a Fonóban, ahol a Makám a legismertebb dalaiból válogat balkáni fókusszal, és a Söndörgő is a kedvenceit hozza – de ahogy ilyenkor lenni szokott, nem marad el a közös zenélés sem.

Mindkét zenekar a hazai világzene nemzetközi nagykövete. A Makám és alapítója, az idén 70. születésnapját ünneplő Krulik Zoltán akkor kezdte pályáját, amikor a világzene fogalmát még nem is definiálták, de ők ráéreztek, megcsinálták és művelik azóta is az egyik legtermékenyebb és legeredetibb alkotócsoportként. A Makám korszakain átível a tradíció és a modernitás, kelet és nyugat, a kollektív és individuális kettőssége, az ősi egység és harmónia keresése. Az együttes kezdetben az improvizatív kamarazene kelet-közép-európai követeként robbant a zenei életbe, mely korszakot finoman árnyalták az ázsiai, távol-keleti gyökerek, a balkáni és afrikai hatások s a kortárs zene repetitív elemei. Ez az irány folytatódott a ’90-es évek lemezein, melyeken a jazz elemei ötvöződtek a Makám hangzásvilágába.

A zenekar legújabb korszakát tematikus, vokális lemezek sora jelzi.

makam_flat_k-120332.jpg

Makám (Fotó/Forrás: Fonó Budai Zeneház)

Az utóbbi egy évtizedben Lovász Irén, Palya Bea, Szalóki Ági, Bognár Szilvia voltak a Makám énekes szólistái. A rendszeres külföldi fesztivál meghívások mellett a zenekar a hazai zenei élet aktív részese. Az együttes repertoárjával az ifjabb nemzedékek megszólítására is komoly szerepet szán, ezt jelzi a Szindbád, az Ákom bákom, a Csillagváró című műsoraik és hasonló című CD-ik rendkívüli népszerűsége.

Vekerdy Tamás írta ajánló szövegében: „A lélek, az idő miféle mélységeiből, a tájak miféle messzeségeiből zeng fel ez a zene, szól ez a dal?

Mit rejt a népek lelke, mit rejtenek a népek lelkei?

Utoljára talán gyerekkorunkban volt meg ez az átjárás idők, népek és távolok közt, mert bennünk, magunkban fedeztük fel mindezt...”

1CSA1858_sondorgo_credit-theorbitalstrangers-120332.jpg

Söndörgő (Fotó/Forrás: Fonó Budai Zeneház)

A Södörgő annyira ismert lett a nemzetközi világzenei színpadokon, hogy nekik köszönhetően a tamburák délszláv virtuóz muzsikáját is sokszor hozzánk, magyarokhoz kötik. Nem egy átlagos balkáni banda. A rézfúvósok vagy hegedűk használata helyett az együttes a tambura köré épült – igazi tambura zenekar!

A tambura egy kis pengetős hangszer, amely a mandolinra emlékeztet. Ehhez hozzáadunk fúvós hangszereket, harmonikát, dobokat és máris megvan a Söndörgő hangzás. (A hangszerről Eredics Áron mesélt bővebben a Fideliónak.)

Hogyan szól a tambura? – Eredics Áron (Söndörgő)

Kapcsolódó

Hogyan szól a tambura? – Eredics Áron (Söndörgő)

A Söndörgő együttes idén ünnepli 25. születésnapját. Eredics Áron prímtamburán, tambura szamicán és darbukán játszik, valamint énekel a zenekarban. A Fidelio Hangszertár sorozatában most ő mutatja be a hangszereit.

Zenéjük a szerbek és horvátok, a magyarországi délszlávok hagyományaiból származik. Az együttes ezt a kevéssé ismert balkáni hagyományt kutatja, feldolgozásokat és saját alkotásokat hoz létre, amit koncerteken ad elő. A Söndörgő repertoárjának hagyományos része Bartók Béla és Vujicsics Tihamér által összegyűjtött dallamokból, valamint közvetlenül mestereiktől tanult darabokból áll össze. Amit a Söndörgő ragyogóan ötvöz, az a hagyományok tisztelete, az innováció iránti vágy és a tüzes megállíthatatlan virtuozitás.

Fonó Duplázó

2021. november 26.

 

Makám – 20:00

Közreműködik:

  • Magyar Bori – ének
  • Eredics Dávid – klarinét, szaxofon, kaval, furulya
  • Kuczera Barbara – hegedű, ének
  • Krulik Zoltán – akusztikus gitár, ének
  • Boros Attila – akusztikus basszusgitár
  • Keönch László – dob, ütőhangszerek

 

Söndörgő – 21:30

Közreműködik:

  • Dénes Ábel – nagybőgő, tapan
  • Eredics Áron – prím tambura, cselló tambura, derbuka, saz
  • Eredics Benjamin – brácstambura, trombita
  • Eredics Dávid – prím tambura, basszprím tambura, klarinét, alt szaxofon, kaval
  • Eredics Salamon – basszprím tambura, harmonika, hulusi, pásztor furulya, cselló tambura

 

A koncertről bővebb információ a Fonó weboldalán olvasható.

Támogatott tartalom.

hírlevél

A kultúra legfrissebb hírei, programajánlók és exkluzív kedvezmények minden csütörtökön a Fidelio hírlevelében

Legolvasottabb

Klasszikus

Fischer Iván: „Ez a hiány megoldhatatlan”

A Budapesti Fesztiválzenekar zeneigazgatója egy interjúban mesélt arról, hogy az állami támogatás reálértékének csökkenése hogyan lehetetleníti el az együttes munkáját.
Tánc

Önálló univerzum épül a Millenárison

Elkezdődött a Walk My World immerzív produkció építése a Millenárison. A világon egyedülálló, monumentális attrakció létrehozásán olyan kiemelkedő magyar alkotók is dolgoznak, akik korábban számos film – köztük hollywoodi sikerprodukciók – vizuális világának megteremtésében vettek részt.
Klasszikus

Újabb zenei ritkaságokat fedezhetünk fel a Haydneum következő évadában

Három fesztivál, három különböző bérletsorozat, valamint a hagyományos nyári koncertsorozat Eszterházán gondoskodik arról, hogy a szervező Haydneum – Magyar Régizenei Központ a régizene minden arcát megmutassa.
Plusz

Tavaszi megújulás Kodály Zoltánnal és Berecz Andrással a Pesti Vigadóban

Berecz András Mindenek újulnak – Tisztelet Kodály Zoltánnak című előadás során Kodály-kórusművek, népdalok és cimbalommuzsika köszönti a tavaszt a Pesti Vigadóban, május 10-én.
Klasszikus

Két klasszis karmester szerepel együtt az Óbudai Társaskörben

Kovács János, a Magyar Állami Operaház örökös tagja és mesterművésze Rajna Martinnal, az Opera első karmesterével együtt lép pódiumra a Világítótornyok sorozat első rendhagyó estéjén az Óbudai Társaskörben, április 28-án.

Nyomtatott magazinjaink

Ezt olvasta már?

Jazz/World interjú

Tálas Áron: „Mindig szerettem a dallamokat, de a ritmusok jobban érdekeltek”

Volt, hogy tíz formációban játszott egyszerre, tanít a Zeneakadémián, világszínvonalon dobol és zongorázik. Pedig Tálas Áron eredetileg focista szeretett volna lenni vagy rocksztár, a Zeneakadémia tanévnyitójáról pedig egyenesen haza akart menekülni. Szerencsére maradt, pedig még a bőröndje sem volt kipakolva.
Jazz/World hír

Afrikai, ázsiai és európai művészekre fókuszál az idei JazzFest Budapest – itt a teljes program!

A JazzFest Budapest április 27. és május 14. között negyedik alkalommal hozza el a műfaj legkiválóbb hazai és nemzetközi előadóit a főváros különböző helyszíneire. A fesztivál 18 napja alatt a világ 23 országából érkező 181 művész 54 koncertet ad. A festivize aloldalaként idéntől elérhető a fesztivál applikációja is.
Jazz/World ajánló

A Marsalis jazzdinasztia

A jazz történetében számos rangos családfa állítható fel, de sokak szerint a Marsalis dinasztia mind közül a legjelentősebb. A trombitás Wynton Marsalis a tizenöt fős Jazz at Lincoln Center Orchestra élén április 5-én lép fel a Müpában a Bartók Tavasz keretében.
Jazz/World ajánló

Őrületes bulival ünnepli harmincadik születésnapját a Söndörgő

Harmincéves a Söndörgő, a kerek évfordulót pedig egy rendhagyó szülinapi bulival ünneplik, ahol a koncert után még hajnalig megy majd a tánc: Balkán Allnighter – Söndörgő 30. születésnap április 26-án a Dürer Kertben.
Jazz/World interjú

„Nem tudom megváltoztatni a világot, de egyes életeket igen” – Jazzmeia Horn, a fiatal jazzgeneráció csillaga Budapesten

Jazzmeia Horn a világ előadó-színpadainak káprázatos tehetségű fellépője. Elementáris, határtalannak tűnő vokális skálája, valamint lebilincselő, bámulatosan sokoldalú előadásmódja minden alkalommal katartikus élményt nyújt, amiről magunk is megbizonyosodhatunk május 4-én a MOMkultban.