Batzorig Vaanchig a mongol, pontosabban a tuvai torokéneklés nemzetközileg is elismert mestere, de otthon sem „átlagos” apuka. A nappaliban, a kanapén ülve vette fel az alábbi videót, amelyben a tovshuur nevű, nyugat-mongóliai kéthúros lantfélén játszik, kislánya pedig énekel.
Csupa öröm apa és lánya közös muzsikálása!
A tuvai torokéneklés 2009-ben került fel az UNESCO világörökség-listájára. Az ősi technika lényege, hogy körlégzés mellett egy alaphang kitartása mellett variál hangokat a felsőbb regiszterben.
Vaanchig zenész és tanár, az ulánbátori Kulturális Intézet morin khuur-tanára. (A morin khuur egy vonós hangszer, amelyet lófejű hegedűnek is neveznek szögletes teste miatt.) Tagja a Khusugtun folkegyüttesnek, akikkel az ősi torokéneklést ötvözik a mongol hagyományos és a nyugati modern hangszerek hangzásával.
A torokéneklés titkáról korábban írtunk bővebben.
Kapcsolódó
Miben rejlik a torokénekesek titka?
Az európai fülnek szokatlan, misztikus, de a közép-ázsiai, afrikai és észak-amerikai zenei hagyományokban többféle stílusa is megkülönböztethető a torok- vagy felhangéneklésnek, ami az egyik legősibb énektechnika. De mi a tudományos háttere ennek a bonyolult hangképzésnek?
De a Jingle Bells sztyeppei változatával és a torokének metállal is találkoztak már olvasóink.
Kapcsolódó
A Jingle Bells, ahogy még nem hallottad: mongol torokénekkel előadva
A hattagú mongol formáció, az Altai Band újraértelmezte az unásig ismételt karácsonyi nótát: autentikus mongol hangszereken és torokénekkel adják elő.
Kapcsolódó
Ilyet még nem hallottál: hódít a mongol torokének metál
Nem a hörgős metálról van szó, hanem tradicionális mongol hangszereken és énektechnikával előadott heavy metálról, aminek hirtelen rengeteg rajongója akadt világszerte.