Szerencsés egybeesésnek – meg bizonyára a szervezők előrelátásának – köszönhető, hogy az Opus Jazzclub, amelyik az európai és a kortárs jazz legjobbjait mutatja be hivatásszerűen a hazai közönségnek, a budapesti Goethe Intézettel közösen éppen a Nemzetközi Jazznapra időzítette ezt a koncertet. Az Inside Out duó mindkét muzsikusa, Markus Stockhausen szárnykürtös trombitás és Florian Weber szerepelt már nálunk, és bár már nyolcadik éve játszanak együtt duóban és néha együttesekben, kettesben még nem látogattak Magyarországra.
Most viszont olyan szempontból is szerencsénk van, hogy a frissen megjelent ECM-újdonság, az Alba című lemezük bemutatójának rögtön első külföldi, összesen a turné második állomása lesz Budapest.
A zongora és szárnykürt, illetve zsebtrombita duója egyszerre izgalmas és magasztos, egyszerre ragadja meg a jazz- és a klasszikus zenerajongók szívét. Aki a jazzt a közvetlenségéért és őszinteségéért, a klasszikust az emelkedettségéért és szépségéért szereti, biztosan szeretni fogja ezt a zenét.
Az 59 éves Markus Stockhausen az egyik legsokoldalúbb muzsikus Európában. A korszakalkotó zeneszerző Karl-Heinz Stockhausen fia, bár külön élő anyja nevelte fel, apjával muzsikus palánta korától kezdve 25 éven át dolgozott együtt, apja több művét is neki komponálta, de Eötvös Péter Jet Stream -jét is ő mutatta be. Simonnal, fivérével több közös projektjük is volt, ezek közül érdemes megemlíteni a huszonvalahány éve nálunk is sikerrel szerepelt Aparis triót. Különböző rangos improvizatív műhelyek élén vagy tagjaként is jelentős életműve van: feleségével, a holland klarinétos Tara Boumannal újabban főleg úgy dolgoznak együtt, hogy a produkció harmadik alkotója a fényfestő és fotográfus Rolf Zavelberg. Improvizatív zenéket ezen kívül hozott létre az Eternal Voyage-dzsal, a Quadriviummal, Terje Rypdallal és Arild Andersennel, meg sok más hírességgel. Kompozícióit a legjobb német szimfonikusok és kamaraegyüttesek mutatták be, de a különleges hangszereléseket is kedveli, szerzett zenét például a Berlini Szimfonikusok 12 tagú csellóegyüttese vagy éppen egy tangóharmonika-zenekar számára. Stockhausen egy Németországon élő magyar muzsikusnak is gyakori partnere, Snétbergerrel is nagyon jól megértik egymást, itthon is felléptek már.
A harminckilenc éves Florian Weber Stockhausenhez hasonlóan zenészcsaládból származik és ugyancsak több mint félszáz lemez és számtalan rangos díj dokumentálja eddigi útját: nyert Montreux-ben, megkapta az ECHO jazzdíjat és az Északnémet Rádió (WDR) kitüntetését. John Taylor tanítványa volt Kölnben, Lee Konitz-cal többször dolgozott, kísérő triójának vezetőjeként pedig a Müpában is fellépett 2014-ben. Egyik sikeres projektje a világzenei ihletettségű Minsarah trió, de közös együttese van Lionel Louekével (Biosphere), és az Opusban már ugyancsak gyakori vendégnek számító Eric Vloimans-szal is.
Stockhausen és Weber nyolcadik éve játszanak együtt. Legújabb lemezüknek, mely a vezető európai kiadónál, az ECM-nél jelent meg, ez az első külföldi turnéállomása. Óriási színgazdagságot felvonultató kompozíciókat hallhatunk mindkettejüktől, amelyekben a mester szintű zeneiség és a kísérletező kedv egyaránt meg tud nyilvánulni. Nyitott és intuitív duójuk, amely mindig támaszkodik a pillanatnyi inspirációra, a közönséget áttetsző formáikkal és világos gondolataikkal ragadja meg.
Jön a jazznap.hu!
Április 30-át Herbie Hancock javaslatára az UNESCO és az Egyesült Nemzetek Nevelésügyi, Tudományos és Kulturális Szervezete 2011-ben Nemzetközi Jazz Nappá nyilvánította. A részletes magyarországi programokat a jazznap.hu oldalon olvashatod.