Jazz/World

Inside Out - Fenséges és izgalmas

2016.04.27. 09:38
Ajánlom
A jazznap.hu alkalmából fantasztikus premier lesz: a német zene két világnagysága, Markus Stockhausen és Florian Weber az Opusban mutatják be új lemezüket – írja előzetesében Zipernovszky Kornél. Jegyzetében kollégánk egy-egy zenei hírt, eseményt, jelenséget tárgyal E/1-ben, szigorúan a vonal alatt.
Markus Stochkausen és Florian Weber

Markus Stochkausen és Florian Weber

Szerencsés egybeesésnek – meg bizonyára a szervezők előrelátásának – köszönhető, hogy az Opus Jazzclub, amelyik az európai és a kortárs jazz legjobbjait mutatja be hivatásszerűen a hazai közönségnek, a budapesti Goethe Intézettel közösen éppen a Nemzetközi Jazznapra időzítette ezt a koncertet. Az Inside Out duó mindkét muzsikusa, Markus Stockhausen szárnykürtös trombitás és Florian Weber szerepelt már nálunk, és bár már nyolcadik éve játszanak együtt duóban és néha együttesekben, kettesben még nem látogattak Magyarországra.   

lemezborító

lemezborító

Most viszont olyan szempontból is szerencsénk van, hogy a frissen megjelent ECM-újdonság, az    Alba    című lemezük bemutatójának rögtön első külföldi, összesen a turné második állomása lesz Budapest.

A zongora és szárnykürt, illetve zsebtrombita duója egyszerre izgalmas és magasztos, egyszerre ragadja meg a jazz- és a klasszikus zenerajongók szívét. Aki a jazzt a közvetlenségéért és őszinteségéért, a klasszikust az emelkedettségéért és szépségéért szereti, biztosan szeretni fogja ezt a zenét. 

Az 59 éves Markus Stockhausen az egyik legsokoldalúbb muzsikus Európában. A korszakalkotó zeneszerző Karl-Heinz Stockhausen fia, bár külön élő anyja nevelte fel, apjával muzsikus palánta korától kezdve 25 éven át dolgozott együtt, apja több művét is neki komponálta, de Eötvös Péter    Jet Stream   -jét is ő mutatta be. Simonnal, fivérével több közös projektjük is volt, ezek közül érdemes megemlíteni a huszonvalahány éve nálunk is sikerrel szerepelt Aparis triót. Különböző rangos improvizatív műhelyek élén vagy tagjaként is jelentős életműve van: feleségével, a holland klarinétos Tara Boumannal újabban főleg úgy dolgoznak együtt, hogy a produkció harmadik alkotója a fényfestő és fotográfus Rolf Zavelberg. Improvizatív zenéket ezen kívül hozott létre az Eternal Voyage-dzsal, a Quadriviummal, Terje Rypdallal és Arild Andersennel, meg sok más hírességgel. Kompozícióit a legjobb német szimfonikusok és kamaraegyüttesek mutatták be, de a különleges hangszereléseket is kedveli, szerzett zenét például a Berlini Szimfonikusok 12 tagú csellóegyüttese vagy éppen egy tangóharmonika-zenekar számára. Stockhausen egy Németországon élő magyar muzsikusnak is gyakori partnere, Snétbergerrel is nagyon jól megértik egymást, itthon is felléptek már.

A harminckilenc éves Florian Weber Stockhausenhez hasonlóan zenészcsaládból származik és ugyancsak több mint félszáz lemez és számtalan rangos díj dokumentálja eddigi útját: nyert Montreux-ben, megkapta az ECHO jazzdíjat és az Északnémet Rádió (WDR) kitüntetését. John Taylor tanítványa volt Kölnben, Lee Konitz-cal többször dolgozott, kísérő triójának vezetőjeként pedig a Müpában is fellépett 2014-ben. Egyik sikeres projektje a világzenei ihletettségű Minsarah trió, de közös együttese van Lionel Louekével (Biosphere), és az Opusban már ugyancsak gyakori vendégnek számító Eric Vloimans-szal is.

Stockhausen és Weber nyolcadik éve játszanak együtt. Legújabb lemezüknek, mely a vezető európai kiadónál, az ECM-nél jelent meg, ez az első külföldi turnéállomása. Óriási színgazdagságot felvonultató kompozíciókat hallhatunk mindkettejüktől, amelyekben a mester szintű zeneiség és a kísérletező kedv egyaránt meg tud nyilvánulni. Nyitott és intuitív duójuk, amely mindig támaszkodik a pillanatnyi inspirációra, a közönséget áttetsző formáikkal és világos gondolataikkal ragadja meg.

Jön a jazznap.hu!

Április 30-át Herbie Hancock javaslatára az UNESCO és az Egyesült Nemzetek Nevelésügyi, Tudományos és Kulturális Szervezete 2011-ben Nemzetközi Jazz Nappá nyilvánította. A részletes magyarországi programokat a jazznap.hu oldalon olvashatod.

hírlevél

A kultúra legfrissebb hírei, programajánlók és exkluzív kedvezmények minden csütörtökön a Fidelio hírlevelében

Legolvasottabb

Vizuál

Ezt a viccet bizony mi értettük félre – kritika a Joker második részéről

Látszólag az egész világ gyűlöli Todd Philips kultikus filmjének folytatását. De vajon mi lehet az oka annak, hogy a rendező elképzelései és a rajongók várakozásai ennyire elmentek egymás mellett?
Vizuál

Japán lampiontól a fonott vécéülőkéig – megnyílt a Néprajzi Múzeum gyűjteményi állandó kiállítása

Több évnyi előkészítő munka után október 10-én megnyílt a Néprajzi Múzeum 3600 műtárgyat felvonultató, új gyűjteményi állandó kiállítása az Ötvenhatosok terén. Ennek létrejöttéről kérdeztük Szarvas Zsuzsanna főkurátort.
Színház

Duplapremierre készül a Katona József Színház

Október 11-én este debütál a Kamrában az Itt élet című előadás Máté Gábor rendezésében, míg október 12-én Tarnóczi Jakab Radical Relax című produkcióját mutatják be a nagyszínpadon.
Klasszikus

Várjon Dénes albumát az év kamarazenei lemezének választották a Német Zenekritikusok

Miután a neves elismerés negyedéves fordulóin a kiváló zongoraművész és Antje Weithaas hegedűművész Beethoven-szonátákat felvonultató lemezsorozatának két albumát is díjazták, a sorozat egésze a kategória nagydíját is elnyerte.
Könyv

Kemény Lili nyerte a Margó-díjat

Nem című regényével Kemény Lili nyerte el 2024-ben a legjobb első prózakötetesnek járó Margó-díjat, amelyet a Margó Fesztivál megnyitóján adtak át október 10-én, immáron tizedik alkalommal. A különdíjat Kovács Dominik és Kovács Viktor vehette át a Lesz majd minden című kötetéért.

Nyomtatott magazinjaink

Ezt olvasta már?

Jazz/World hír

Távozik Csík János a Csík Zenekarból

Az együttes október 10-én kiadott közleménye alapján a zenekar alapító-névadója harminchat év után válik meg tőlük. Utódjaként Gál Tibor prímás-énekes követi, aki már lépett fel a muzsikusokkal.
Jazz/World magazin

Szívbemarkoló énekléssel mondott végleg búcsút a színpadnak a 93 éves kubai ikon, Omara Portuondo Budapesten – VIDEÓ

A kubai zene élő legendája, a 93 éves Omara Portuondo az előzetes tervek szerint Budapesten adta volna élete utolsó koncertjét október 6-án a Papp László Sportarénában, ám egészségügyi állapota miatt erre végül nem kerülhetett sor.
Jazz/World magazin

Mácsai Pál lesz az utolsó ember a Földön? – új klippel jelentkezik a Platon Karataev

2025 elején jelenik meg a Platon Karataev zenekar negyedik stúdióalbuma, Napkötöző címmel. A lemez második, Nem felelhet című single-jéhez a zenekar frontembere, Balla Gergely koncepciójából Topolánszky Tamás Yvan írt és rendezett klipet.
Jazz/World ajánló

A magyar és a nemzetközi jazzélet kiválóságai lepik el Bukarestet

Világsztárok, magyar jazzdinasztiák képviselői, a magyar jazzoktatás kiválóságai és feltörekvő fiatal tehetségek lépnek a román főváros közönsége elé október 7. és 11. között a 6. Bukaresti Magyar Jazznapokon.
Jazz/World gyász

Elhunyt Kris Kristofferson countryénekes

A Grammy-díjas countryzenész nyolcvannyolc éves volt, halálhíréről családja számolt be a közösségi médiában. A művészről Barbra Streisand is megemlékezett, akivel az 1976-os Csillag születik című filmben játszottak együtt.