Létezik-e olyan, hogy magyar jazz? Vannak-e a műfajnak speciálisan magyar jegyei? A válaszhoz közelebb kerülhetünk az év egyik legrangosabb hazai jazzeseményének keretében, amit április 4. és április 7. között rendez meg a Magyar Jazz Szövetség a Budapesti Tavaszi Fesztivál részeként.
A -1. napon, április 4-én a jazzoktatási intézmények képviselői képviseletében mutatkozott be egy-egy zenekar, a 0. napon, április 5-én pedig fiatal tehetségeket és versenygyőzteseket hallhatunk: az Országos Jazz-zenei Verseny díjazottját, a Teleki-Wattay Művészeti Iskola zenekarát, a TWMI Quartetet, az újpesti a Halvány Lila Gőz Triót, valamint a Magyar Jazz Szövetség mentorprogramjának nyerteseit, a szakmai díjazott Farkas Zsolt énekest és a közönségdíjas Richter Ambrus dobost.
A nap egyik fénypontja a februárban rendezett Jazz Showcase különdíjas zenekara, a LightBulb lesz. Az idén két éves zenekar a modern kvartetthangzást egyesíti a rockzene nyers dinamizmusával.
Szerzeményeikben a játékos, groove-os alapok izgalmas improvizatív elemekkel találkoznak és nagy hangsúlyt fektetnek az újszerű zenei megoldásokra.
Aki fiatalos, lendületes, könnyen befogadható, mégis igénye zenére vágyik, annak ott a helye a koncertjükön. A 0. nap végén a Magyar Jazz Szövetség határon túli oktatási programjának zárókoncertje lesz hallható, ahol fiatal vajdasági zenészek játszanak majd. A napot jam session zárja.
Az 1., április 5-én napon ünnepélyesen átadják a Magyar Jazz Szövetség életműdíját, majd a kiemelkedő előadóművészi, zeneszerzői tevékenységéért idén Szabó Gábor-díjjal elismert szaxofonművész, egyetemi tanár Elek István muzsikál. Őt követi a Malek Andrea Soulistic, ahol Malek Andrea legújabb lemezéről, a Madárka címűről játszik majd a Jáger Bandi vezette zenekarral jazzes népdalfeldolgozásokat.
A népzenei vonalnál maradva a közép-kelet-európai zsidó zene és a jazz ötvözéséből létrejött „klezjazzt” játszik a Párniczky András gitáros vezetésével működő Nigun zenekar.
Kapcsolódó
Élőzene a koporsógyárból
Párniczky András gitáros a Nigun zenekar vezetőjeként tizenöt éve foglalkozik „klezjazzel”. A közép-kelet-európai zsidó zene és a jazz ötvözéséből most egy olyan, rendkívüli sodrású lemez született, amit a koporsógyárból átalakított kulturális térben, a bécsi Sargfabrikban rögzítettek élő koncertfelvételként. A lemezt december 21-én az Opusban, és 29-én a Budapest Jazz Clubban is bemutatják.
A nap jam sessionnel zárul.
A 2. napon a már régóta praktizáló, de első lemezét csak tavaly megjelentető Gáspár Károly zongorista lép fel triójával, akikhez a gyönyörű hangú Pocsai Kriszta énekes is csatlakozik. Gáspár Károly az Outsider című lemezén saját szerzeményeivel deklarálta, mit gondol a jazzről, miközben a lemez címével a hazai jazz-szcénában betöltött, egyszerre kívülálló és integratív szerepére utal. A klasszikus zenei hatásoktól sem mentes melódiákon keresztül egy igazán mély érzésű ember képe rajzolódik ki.
Kapcsolódó
Gáspár Károly: „Élvezem, ha provokálhatom a közönséget”
Gáspár Károly zongorista a magyar jazzélet különleges alakja: egyszerre aktív résztvevője és külső szemlélője is a hazai jazz-szcénának, amit nemrég megjelent lemeze, az Outsider címében is deklarál. Legközelebb augusztus 30-án hallhatjuk őt a Budapest Jazz Clubban, ahol triójával teljesen új repertoárral jelentkezik.
A második napon őket a nemzetközi színtéren is elismert, a bartóki hagyomány örököseként számotnartott, XX. századi kompozíciós technikákkal dolgozó zongorista-zeneszerző, Oláh Kálmán lép fel a magyar jazzszupersztárokat felvonultató hat tagú formációjával, (Oláh Kálmán– zongora, Bacsó Kristóf – szaxofon, Borbély Mihály – szaxofon, Schreck Ferenc – harsona, Egri János – bõgõ, Balázs Elemér – dob). Hozzájuk ezúttal az olasz dobos, Lorenzo Bonucci is csatlakozik.
Őket az amerikai Berkleen, majd a Thelonius Monk Institue-ban Herbie Hancock növendékeként csiszolódott zongorista, Oláh Tzumo Árpád Solati nevű formációja követi. A magyar jazzvilág egyik legelőremutatóbb zenekarának zenéjében a Neo Soul, az RnB és a Hip-Hop stílusjegyei a jazz harmóniakészletével találkoznak. A napot ezúttal is egy fergeteges jam session zárja majd.
0. nap
18.00: A Tóth Aladár Zeneiskolában megrendezésre került Országos Jazz-zenei Verseny díjazottjai
A Teleki-Wattay Mûvészeti Iskola zenekara, a TWMI Quartet bemutatkozása
zenei vezető: Frey György
18.45: Az újpesti Erkel Gyula Zenei AMI zenekara, a Halvány Lila Gõz Trió bemutatkozása
zenei vezető: Kinczel Dániel
19.30: A MÜPA Jazz Showcase különdíjas zenekara: Light Bulb
20.15: A MJSZ “év-fiatal jazz -zenésze” mentorprogram nyertesei: Farkas Zsolt - ének (szakmai díjazott), Richter Ambrus - dob (közönségdíjas)
21.00: Jazz határon túlról - a MJSZ oktatási programjának zárókoncertje vajdasági fiatal muzsikusokkal
művészeti vezető: Bordás József
22.30: BJC Jam Session
1. Nap
Belépő: 1500 Ft
19.00: A Magyar Jazz Szövetség életműdíjainak átadása
19.15: A 2018-as Szabó Gábor díjjal elismert művész, Elek István szaxofonművész koncertje
20.30: Malek Andi Soulistic
21.30: Nigun
22.30: BJC Jam session
2. Nap
Belépő: 1500 Ft
19.00: Gáspár Károly Trio feat. Pocsai Kriszta
20.15: Oláh Kálmán Sextet feat. Lorenzo Bonucci (IT)
21.30: Solati
22.30: BJC Jam session