Jazz/World

Ismerd meg a magyar jazz ezer arcát!

2018.04.05. 16:09
Ajánlom
A Magyar Jazz Ünnepén a jazzoktatásban résztvevők, a határon túli zenészek, a feltörekvő tehetségek és neves együttesek mutatják be a jazz megannyi arcát a Budapest Jazz Clubban.

Létezik-e olyan, hogy magyar jazz? Vannak-e a műfajnak speciálisan magyar jegyei? A válaszhoz közelebb kerülhetünk az év egyik legrangosabb hazai jazzeseményének keretében, amit április 4. és április 7. között rendez meg a Magyar Jazz Szövetség a Budapesti Tavaszi Fesztivál részeként. 

A -1. napon, április 4-én a jazzoktatási intézmények képviselői képviseletében mutatkozott be egy-egy zenekar, a 0. napon, április 5-én pedig fiatal tehetségeket és versenygyőzteseket hallhatunk: az Országos Jazz-zenei Verseny díjazottját, a Teleki-Wattay Művészeti Iskola zenekarát, a TWMI Quartetet, az újpesti a Halvány Lila Gőz Triót, valamint a Magyar Jazz Szövetség mentorprogramjának nyerteseit, a szakmai díjazott Farkas Zsolt énekest és a közönségdíjas Richter Ambrus dobost.

A nap egyik fénypontja a februárban rendezett Jazz Showcase különdíjas zenekara, a LightBulb lesz. Az idén két éves zenekar a modern kvartetthangzást egyesíti a rockzene nyers dinamizmusával.

Szerzeményeikben a játékos, groove-os alapok izgalmas improvizatív elemekkel találkoznak és nagy hangsúlyt fektetnek az újszerű zenei megoldásokra.

Aki fiatalos, lendületes, könnyen befogadható, mégis igénye zenére vágyik, annak ott a helye a koncertjükön. A 0. nap végén a Magyar Jazz Szövetség határon túli oktatási programjának zárókoncertje lesz hallható, ahol fiatal vajdasági zenészek játszanak majd. A napot jam session zárja.

Az 1., április 5-én napon ünnepélyesen átadják a Magyar Jazz Szövetség életműdíját, majd a kiemelkedő előadóművészi, zeneszerzői tevékenységéért idén Szabó Gábor-díjjal elismert szaxofonművész, egyetemi tanár Elek István muzsikál. Őt követi a Malek Andrea Soulistic, ahol Malek Andrea legújabb lemezéről, a Madárka címűről játszik majd a Jáger Bandi vezette zenekarral jazzes népdalfeldolgozásokat.

A népzenei vonalnál maradva a közép-kelet-európai zsidó zene és a jazz ötvözéséből létrejött „klezjazzt” játszik a Párniczky András gitáros vezetésével működő Nigun zenekar.

Élőzene a koporsógyárból

Kapcsolódó

Élőzene a koporsógyárból

Párniczky András gitáros a Nigun zenekar vezetőjeként tizenöt éve foglalkozik „klezjazzel”. A közép-kelet-európai zsidó zene és a jazz ötvözéséből most egy olyan, rendkívüli sodrású lemez született, amit a koporsógyárból átalakított kulturális térben, a bécsi Sargfabrikban rögzítettek élő koncertfelvételként. A lemezt december 21-én az Opusban, és 29-én a Budapest Jazz Clubban is bemutatják.

A nap jam sessionnel zárul.

A 2. napon a már régóta praktizáló, de első lemezét csak tavaly megjelentető Gáspár Károly zongorista lép fel triójával, akikhez a gyönyörű hangú Pocsai Kriszta énekes is csatlakozik. Gáspár Károly az Outsider című lemezén saját szerzeményeivel deklarálta, mit gondol a jazzről, miközben a lemez címével a hazai jazz-szcénában betöltött, egyszerre kívülálló és integratív szerepére utal. A klasszikus zenei hatásoktól sem mentes melódiákon keresztül egy igazán mély érzésű ember képe rajzolódik ki.

Gáspár Károly: „Élvezem, ha provokálhatom a közönséget”

Kapcsolódó

Gáspár Károly: „Élvezem, ha provokálhatom a közönséget”

Gáspár Károly zongorista a magyar jazzélet különleges alakja: egyszerre aktív résztvevője és külső szemlélője is a hazai jazz-szcénának, amit nemrég megjelent lemeze, az Outsider címében is deklarál. Legközelebb augusztus 30-án hallhatjuk őt a Budapest Jazz Clubban, ahol triójával teljesen új repertoárral jelentkezik.

A második napon őket a nemzetközi színtéren is elismert, a bartóki hagyomány örököseként számotnartott, XX. századi kompozíciós technikákkal dolgozó zongorista-zeneszerző, Oláh Kálmán lép fel a magyar jazzszupersztárokat felvonultató hat tagú formációjával, (Oláh Kálmán– zongora, Bacsó Kristóf – szaxofon, Borbély Mihály – szaxofon, Schreck Ferenc – harsona, Egri János – bõgõ, Balázs Elemér – dob). Hozzájuk ezúttal az olasz dobos, Lorenzo Bonucci is csatlakozik.

Őket az amerikai Berkleen, majd a Thelonius Monk Institue-ban Herbie Hancock növendékeként csiszolódott zongorista, Oláh Tzumo Árpád Solati nevű formációja követi. A magyar jazzvilág egyik legelőremutatóbb zenekarának zenéjében a Neo Soul, az RnB és a Hip-Hop stílusjegyei a jazz harmóniakészletével találkoznak. A napot ezúttal is egy fergeteges jam session zárja majd.

0. nap

18.00: A Tóth Aladár Zeneiskolában megrendezésre került Országos Jazz-zenei Verseny díjazottjai

A Teleki-Wattay Mûvészeti Iskola zenekara, a TWMI Quartet bemutatkozása

zenei vezető: Frey György

18.45: Az újpesti Erkel Gyula Zenei AMI zenekara, a Halvány Lila Gõz Trió bemutatkozása

zenei vezető: Kinczel Dániel

19.30: A MÜPA Jazz Showcase különdíjas zenekara: Light Bulb

20.15: A MJSZ “év-fiatal jazz -zenésze” mentorprogram nyertesei: Farkas Zsolt - ének (szakmai díjazott), Richter Ambrus - dob (közönségdíjas)

21.00: Jazz határon túlról - a MJSZ oktatási programjának zárókoncertje vajdasági fiatal muzsikusokkal

művészeti vezető: Bordás József

22.30: BJC Jam Session

1. Nap

Belépő: 1500 Ft

19.00: A Magyar Jazz Szövetség életműdíjainak átadása

19.15: A 2018-as Szabó Gábor díjjal elismert művész, Elek István szaxofonművész koncertje

20.30: Malek Andi Soulistic

21.30: Nigun

22.30: BJC Jam session

2. Nap

Belépő: 1500 Ft

19.00: Gáspár Károly Trio feat. Pocsai Kriszta

20.15: Oláh Kálmán Sextet feat. Lorenzo Bonucci (IT)

21.30: Solati

22.30: BJC Jam session

hírlevél

A kultúra legfrissebb hírei, programajánlók és exkluzív kedvezmények minden csütörtökön a Fidelio hírlevelében

Legolvasottabb

Vizuál

Magyar írók naplóit mutatja be a PIM új kiállítása

A Halálom esetén elégetendő! címmel nyílt tárlat több szempontból mutatja be az írói naplókat: milyen altípusai lehetnek, milyen füzetbe és hány éven keresztül íródtak, hogyan kerültek a múzeumba, miképpen alakul bennük a makrotörténelem mikrotörténetté.
Vizuál

Ingyenesen lesz látható online a Janó Manó című magyar animációs sorozat második évada

Az alkotók reményei szerint a sorozat megtekintése során a gyerekek úgy jutnak hasznos információkhoz az őket körülvevő világról, hogy közben végig izgulhatják a kedvenc szereplőik bolygólyukért vívott csatáját 
Plusz

Kiderült, mi lesz a Tompos Kátyának szánt adományok sorsa

A tavasszal elhunyt színművész kezelésére összegyűlt adományok nem maradhatnak az örökösöknél, azok felhasználásáról az adományozóknak kell nyilatkozatot tenni. 
Színház

Gubás Gabi: „Ha megtalálod azt, aki passzol hozzád, akkor a csillagokat is le tudod hozni az égről”

Jason és Phoebe egy zseniális írópáros két tagja, sikeres darabokat írnak együtt, de a saját szerelmi életüket képtelenek megfejteni. A Thália Színház friss bemutatójában Allisont, az elismert darabszerző feleségét alakító Gubás Gabit kérdeztük.
Vizuál

Tarolt az Európai Filmdíjakon Jacques Audiard új filmje

Az Emilia Pérez című alkotás egyszerre könyörtelen gengszterfilm, őrült komédia és extravagáns musical: a különleges mozi valamennyi fontos kategóriában diadalmaskodott a luzerni gálán. Jacques Audiard Cannes-ban is díjazott filmje februárban érkezik a hazai mozikba. 

Nyomtatott magazinjaink

Ezt olvasta már?

Jazz/World ajánló

Sztárzenészek sorozata – Avishai Cohen, Jojo Mayer és Dhafer Youssef is fellép a 4. Jazzfest Budapesten

2025. április 27. és május 14. között Avishai Cohen, Jojo Mayer, Dhafer Youssef, Rabih Abou-Khalil, Kinga Glyk, a Tribute to Esbjörn Svensson Trio és Lukács Miklós is fellép a 4. Jazzfest Budapesten.
Jazz/World videó

Adventi videóklipet készített a Sárközy Collective

Az immár kvartettként működő együttes Irving Berlin halhatatlan slágerét, a White Christmast dolgozta fel, amelyhez a 40-es 50-es évek világát megidéző videó is készült.
Jazz/World interjú

Básits Branka: „Nagy álmom, hogy az improvizáció ne mumus legyen”

Básits Branka énekesnő szíve szerint a néhány évtizeddel ezelőtti Belgrád bohém negyedének egyik kávéházában énekelne, és mindenkinek ismerné a dalát. A szerb és magyar kultúrában – szüleinek köszönhetően – egyaránt otthonosan mozog: a delejes szerb muzsika közelebb áll hozzá, ám magyarul árnyaltabban tud beszélni.
Jazz/World interjú

A közös muzsikálás öröme – interjú Snétberger Ferenccel

Tizennegyedik évében jár a Snétberger Ferenc által létrehozott Snétberger Zenei Tehetség Központ: több száz hátrányos helyzetű diák végezte el a képzést, és találta meg a jövőjét a zenei pályán. A Müpában „Az évad művésze” címmel kitüntetett, Kossuth-díjas gitárművésszel a program felépítéséről, eddigi eredményeikről és arról is beszélgettünk, mi a legfontosabb üzenet, amit át akar adni a gyerekeknek.
Jazz/World ajánló

Az Óbudai Társaskörben ünnepli nyolcvanadik születésnapját Kőszegi Imre

December 6-án lesz nyolcvanéves a hazai jazzélet egyik legjelentősebb alakja, Kőszegi Imre jazzdobos. A Liszt-díjas művész aznap este a Társaskörben ünnepel: saját formációjával, a Kőszegi Rhythm & Brass Quintettel lép színpadra.