Jazz/World

Jamie Cullum magát is meg fogja lepni

2016.07.08. 08:17
Ajánlom
A kölykös, kimeríthetetlen energiákkal és fantasztikus orgánummal rendelkező Jamie Cullum a legsikeresebb brit jazz-zenész lett, mióta angol szakos egyetemista korában komolyabban kezdett zenélni. A harminchat éves énekes, zongorista és zenekarvezető-zeneszerző azóta egy Grammy-, két Golden Globe-, három Brit-, három Sony Rádió-, két Az Év Embere díjat és sok más egyéb elismerést zsebelt be, világszerte több mint 10 millió lemezt adott el. E-mailben válaszolt lapunk kérdéseire a VeszprémFesten július 16-án, szombat este rendezendő fellépése előtt.

- A BBC2 rádión és interneten is hallható heti műsora. Laura Mvulával és Gregory Porterrel, akik a legutóbbi lemezén is közreműködnek, a műsorban ismerkedtek meg. Nem nehéz összehangolni a különböző elvárásokat műsorvezetőként és zenészként?

- A rádióműsorom a belső emberi és zenész énem egyik külső megnyilvánulása. Mindig is szenvedélyesen rajongtam a zenéért, a műsoromban is népszerűsítem az éppen aktuális kedvenceimet. A lelkesedés, a felfedezés öröme pedig a saját zenémet is táplálja. És mivel ez teljesen őszinte, nincs szükség arra, hogy összehangoljam az elvárásokat, mindezek szervesen zajlanak, belülről jönnek, önazonosak. Azt hiszem, ezért is lett sikeres ez a műsor.

Jamie Cullum

Jamie Cullum

- Legutóbbi Interlude lemezének az is lehetne a címe, hogy Jamie Cullum After Dark , a Kansas City After Dark albumának mintájára. Akkor egy spontán örömzenére került sor a stúdióban – lehet, hogy ez Önnek is a legjazzesebb lemeze?

- Igen. Ez volt az első lemezfelvétel, amelyen előre kijelöltem bizonyos kereteket. Ilyet korábban sosem csináltam. Arra kellett rájönnöm, hogy ezek a határok nem korlátoznak, hanem éppen ellenkezőleg: még nagyobb szabadságérzetet adnak. Úgy vonultam be a stúdióba, hogy most kifejezetten egy jazzlemezt akarok felvenni, élőben, néhány kedvenc jazz-zenészem társaságában. És ez pontosan így is történt.

- Az Interlude című lemez anyaga lesz a nyári turné koncertjeinek vezérfonala? Szólóban vagy együttessel lép fel?

- Az öttagú együttesemmel jövök Veszprémbe. A pályámnak ezen a szakaszán nagy élvezetet jelent magammal hozni mindent, amit az utóbbi tizenöt évben csináltam – az összes jazzes számot, az énekes-dalszerzői műfajú dalokat a repertoárom funk és soul részével együtt. Ki fogunk jönni a színpadra anélkül, hogy előre rögzítenénk a számok sorrendjét. Ott és akkor döntjük majd el, hogy mi történjen. Valószínűleg magunkat is meglepjük majd.

- Gregory Porter ugyanazon a színpadon lép fel, amin ön is, csak két estével korábban. Volna kedve felhívni maga mellé a színpadra, ha történetesen még Veszprémben tartózkodna?

- Mindenképpen! Gregory és én igazán összebarátkoztunk. Kezdettől fogva népszerűsítettem a lemezét a rádióműsoromban, és azóta már sokszor léptünk fel együtt. Elképesztően jó előadó és zenész.

- Ön különböző műfajokat egyformán fontosnak tart és gyakran együtt szerepeltet. Gondolja, hogy a digitális korban már nem kell a különböző zenéket feltétlenül más és más feliratú polcokra tenni, mint amikor a lemezboltban feliratok álltak a tárlókon?

- Azt hiszem, nem kellene folyton kategóriákban gondolkodnunk, de az emberek szeretnek a kályhától elindulni. Ráadásul az elérhető kínálat olyan zavarba ejtően hatalmas, hogy végül az ember nem is próbál ki semmi újat. Azt hiszem, a rádiós műsorvezető és a DJ feladata pont ez lehetne:

végigbányászni a hegyeket, megtalálni az aranyat, végül megmutatni azt a hallgatóknak.

Jamie Cullum

Jamie Cullum

- Gondolja, hogy a jazz és a jazzelőadók általános elismerése még mindig hagy kívánnivalót maga után? És hogyan látja a saját generációját ebben a tekintetben, ők hogyan reagálnak azokra a zenékre, amiket Ön szeret és amiket előad?

- Óvatosnak kell lennünk, mert a jazz különleges műfaj. A jazzmuzsikusokat nem különösebben hajtja a hírnév és a gazdagság utáni vágy – csak szeretnék megtalálni a közönségüket, akik értik a zenéjüket, és akiknek játszhatnak. Én erről egy kicsit másképp gondolkozom: egészen komplex muzsikákat is szeretek bedobni egy rock- vagy popfesztivál közönségének. Ha az ember megteremti a zenéjének a szituációt, utána már kellemes meglepetést is szerezhet az avatatlan nézőknek, akár a nehezebb számaival is. A felkészületleneket elkapja az ember, megragadja és magával viszi őket egy utazásra. Én ezzel próbálkozom mind a rádióműsoromban, mind pedig a színpadon.

Ismét világsztároktól hangos Veszprém

Jamie Cullumon túl más Grammy és Golden Globe-díjas művészek is érkeznek az idei VeszprémFestre. Omara Portuondo és Diego el Cigala, Gregory Porter, Lisa Stansfield, valamint a Thievery Corporation is színpadra lép a Veszprémi Várban.

hírlevél

A kultúra legfrissebb hírei, programajánlók és exkluzív kedvezmények minden csütörtökön a Fidelio hírlevelében

Legolvasottabb

Színház

„Milyen jövőt építünk így?” – erős videóban áll ki a gyermekekért és az oktatásért a Radnóti Színház

A videóban megjelenik Erdős Virág József Attila-díjas költő, író is, akinek Szóljatok című, ikonikus versét mondják el a művészek.
Klasszikus

Elhunyt Kelemen Pál gordonkaművész

Kelemen Pál 1970-től 1999-ig a Liszt Ferenc Kamarazenekar csellistája volt, az együttessel több mint száz lemezfelvételt készített, emellett az ő nevéhez fűződik Magyarország első magán koncertközvetítő irodája is. A művész hetvenkilenc éves volt.
Zenés színház

Öt fiatal művésszel elindult a Marton Éva Nemzetközi OperaStúdió

Négy magyar és egy osztrák énekes részvételével megkezdte első félévét a Magyar Állami Operaház kétéves szakmai továbbképzése, amelynek fővédnöki tisztségét a világhírű drámai szoprán látja el.
Színház

A Hippolyt, a lakájjal indítja új évadát a dunaújvárosi Bartók Színház

A társulat hét új bemutatót tart, klasszikus és kortárs művek, valamint családi és gyerekelőadások egyaránt színre kerülnek a 2024/2025-ös szezonban.
Klasszikus

Nemcsak koncerteznek, mesterkurzust is tartanak idén a Concerto Budapest sztárfellépői

Mesteriskola, világsztárok, A Hegedű Ünnepe, tematikus napok – a Concerto Budapest a 2024/25-ös évadban is izgalmas, sokrétű programkínálattal várja a közönséget a Zeneakadémián és a Müpában.

Nyomtatott magazinjaink

Ezt olvasta már?

Jazz/World ajánló

Lazulás és pörgés ősszel is a Várkert Bazárban

Keep Floyding, godfater., Дeva és Szeder – két különleges női előadóval és két supergrouppal várja a közönséget az ősz folyamán az idén 10 éves Várkert Bazár.
Jazz/World ajánló

Jeff Berlin és Dennis Chambers a Budapest Jazz Clubban

Szeptember 11-én dupla fellépésen élvezhetjük a Jeff Berlin Trio és Dennis Chambers játékát. A 19.00 és 21.00 órakor kezdődó koncertek felejthetetlen zenei élményt garantálnak nemcsak a jazzműfaj, de a sodró erejű hangzás és a virtuóz zenei teljesítmény kedvelőinek egyaránt.
Jazz/World hír

Rangos nemzetközi díjat nyert az Opus Jazz Club

A műfaj nemzetközi szereplőit tömörítő Europe Jazz Network zsűrijének indoklása szerint a BMC stílusok széles skáláját átfogó programot állít össze, amellyel egyértelműen állást foglal a zene mint kreatív művészeti ág mellett.
Jazz/World ajánló

„Szárnyaddal és torkod élivel” – Budai Ilona emlékkiállítás és -koncert az Ars Sacra Fesztiválon

Időszaki kiállítással és koncerttel emlékeznek Budai Ilona Kossuth-díjas, Nemzet Művésze címmel kitüntetett népdalénekesre szeptember 15-én 18 órától a XV. Kerületi Helytörténeti Gyűjteményben.
Jazz/World ajánló

Kihagyhatatlan nyárzáró élményt ígér a Budapest Bár a Margitszigeten

Felhőtlen szórakozás, szerelem, öröm és örömzene két órában a Budapest Bárral szeptember 3-án a Margitszigeten, ahol az énekesek között többek között Behumi Dórival, Németh Jucival, Frenkkel, Lovasi Andrással, Mező Misivel, Tóth Verával és Szűcs Krisztiánnal is találkozhatunk.