A Főváros támogatásával létrejött Roma fókusz a Budapest Jazz Clubban című sorozatban a klub közönsége előtt jól ismert, a magyar jazz élvonalába tartozó zenészek ezúttal beszélnek is arról, hogy mit jelent számukra imádott műfajuk, a jazz. A beszélgetéseken részt vesz majd egy-egy házastárs vagy éppen ikertestvér is: a decemberi esten ugyanis a neves énekesnő, Szőke Nikoletta fog fellépni, akiről ismert, hogy a kiváló nagybőgőművész, Barcza Horváth József a férje és együttesének zenei vezetője. A sorozaton közelebbről is megismerheti majd a közönség a Finucci Brotherst, és a két kiugró tehetségű muzsikust, akik ikertestvérként alapították ezt a zenekart: Balogh Roland gitárost és Balogh Zoltán zongoristát.
Éppen a dinasztikus öröklődés, a tehetség jegyében a zenében felnövő gyerekek nevelése lesz az egyik olyan kérdés, amelyet Zipernovszky Kornél jazzkritikus, a Fidelio munkatársa feltesz vendégeinek. A koncertek előtt este héttől a pódiumon az együttesek vezetőit arról is kérdezi majd, hogy tudnak-e támaszkodni kulturális gyökereikre, a cigányzenész dinasztiák hagyományára, miközben modern, kortárs, multikulturális zenét játszanak. Mit jelent számukra a roma identitás, amikor Magyarország hírnevét öregbítik külföldön, hiszen szinte mindegyikük keresett zenész Európában? A sorozat fő célja, hogy új oldalról közelítsen a roma sorskérdések jelenéhez, bízva a pozitív példák véleményformáló erejében.
A sorozat november hetedikén Szakcsi Lakatos Bélával indul - aligha kezdődhetne mással. A Kossuth-díjas zongorista és zeneszerző, a magyar jazz meghatározó alakja, nyáron ünnepelte a BJC-ben a hetvenedik születésnapját. A hatvanas évek óta vezeti saját zenekarait. Úttörő volt több új stílus meghonosításában, ő használt Magyarországon először Fender-zongorát. Az egyetemes jazztörténetben is számon tartják Amerikában, a GRP lemeztársaságnál készült lemezeit. Példaképéhez, Leonard Bernsteinhez hasonlóan zeneszerzőként is rendkívül sokoldalú, játszik együttesben és szólóban, saját kompozíciókat és örökzöldeket, előadott nagyzenekari kísérettel klasszikus versenyművet, fellépett a 100 Tagú Cigányzenekarral, duó improvizációkat játszott Vukán Györggyel, és adott ki népdalfeldolgozásokat tartalmazó világzenei albumot. Egyik legizgalmasabb kísérlete a Gypsy Jazz felfogás kidolgozásához kötődik. Legutóbbi lemeze, egy szóló koncertfelvétel, Live at the Budapest Jazz Club címmel jelent meg. Mindkét fia nagy sikereket arat jazz-zongoristaként.
Iskolai osztályoknak, csoportoknak napközben külön pódiumbeszélgetést is rendez a BJC az este fellépő zenekarok vezetőivel. A következő esteken Szőke Nikoletta (dec. 20.), Pataj György (jan. 11.) és Lukács Miklós (feb. 8.) kerülnek fókuszba. A sorozat koncertjeire a belépés fél nyolcig érvényes középiskolai diákigazolvánnyal ingyenes.
JAZZmegBESZÉLGETÉSEK
Roma fókusz a Budapest Jazz Clubban
SZAKCSI LAKATOS BÉLA
November 7, csütörtök, koncert: 20:00, pódiumbeszélgetés: 19:00