Jazz/World

Jazzporték

2007.04.03. 00:00
Ajánlom
Kerekes György trilógiájának második kötetét is kezükben tarthatják 2006 novembere óta az izmos kezű jazz rajongók. A második kötet ugyan nem lett könnyebb (sőt), de nagy élmény lapozgatni a több mint 600 oldalas kötetet, hallgatni a könyvhöz tartozó CD-mellékletet, és közben rácsodálkozni egy-egy művész személyiségére, élettörténetére, zenéjének titkaira.

A 2005 novemberében megjelent, a Pro die Kiadó gondozásában megjelent első munkát egy év múlva követte a második, amely az ötvenes évektől az ezredfordulóig követi a jazz zene meghatározó személyiségeinek sorsát. A második kötetben olyan művészek élményszerű élettörténetei szerepelnek, mint Ella Fitzgerald, Erroll Garner, Stan Kenton, Lennie Tristano, Miles Davis, Gil Evans, Stan Getz, Dave Brubeck, Sarah Vaughan, Charles Mingus, John Coltrane, Bill Evans, Sonny Rollins, Ornette Coleman és Keith Jarrett. Az írásmű nem egy száraz tanulmánykötet a felsorolt művészekről, hanem rendkívül színesen és szívesen ecsetelt életutak gyűjteménye. Olvasva ezt az igen dekoratív és szép kiadványt, nemcsak magát a jazzt játszó embert érthetjük meg jobban, hanem az ember mögött álló politikai, gazdasági és társadalmi közeget is. A könyv aprólékos műgonddal és rengeteg szeretettel van megkomponálva, amelyben elrejtve itt-ott lemez kritikákra is felfigyelhetünk, illetve olyan zenei leírásokat, utalásokat tartalmaz, melyek segítségével – és persze a mellékelt lemezt se feledjük – sokkal érthetőbbé válik egy-egy előadó művészete. A szerző képes kinyitni a zenéhez értő füleket a műfaj számára.

Kerekes György bár zeneiskolát végzett és remekül zongorázott, végzettségét tekintve építész és szociológus. A rendszerváltás óta vállalkozását is remekül vezeti, 1999-ben pedig rádiósnak is felcsapott, így lett belőle sikeres és közkedvelt műsorkészítő. Két sorozatot készített "Jazz portrék" és "A jazz történeteinek gyöngyszemei" címmel, a Harmónia Rádióműhelynek, amelyeket a Civil és a Fiksz Rádió hullámhosszán hallhattunk. A kötetek alapanyagát tehát már sokszor átszűrte magán, a közönségen és a kollégákon is, s talán ennek köszönhetően igazán érett és kiforrott művet sikerült létrehoznia. Mindkét kötetet Szyksznian Wanda grafikusművész munkái díszítik, így nemcsak ismeretben, élményben, hanem látványban is gazdag a kiadvány. Ezt nemcsak én gondolom így, hiszen a 77. Ünnepi Könyvhét megnyitóján az első kötet elnyerte a Szép Magyar Könyv díjat, melyet a 2005-ben Magyarországon megjelent könyvek (több mint 11000 cím!) közül ötnek ítélt oda a szakmai zsűri. Én alig várom a befejező, utolsó könyvet, de addig is erősítek – főleg karizomra, és főként a második kötetet forgatva.

hírlevél

A kultúra legfrissebb hírei, programajánlók és exkluzív kedvezmények minden csütörtökön a Fidelio hírlevelében

Legolvasottabb

Klasszikus

A világ alulnézetből – Interjú Vásáry Tamással

Mi motiválja a Nemzet Művészét túl a kilencvenen? Erről kérdeztük a zongoraművész-karmestert, a Magyar Művészet Akadémia rendes tagját, akivel a családi minták és a kicsorduló könnyek is szóba kerültek.
Könyv

Tízezer ingyenes Borbély Szilárd-kötetet vehetnek át a diákok

A 2014-ben elhunyt művész hatvanadik születésnapjára készült válogatáskötetet szeptember 28-tól vehetik át az érvényes diákigazolvánnyal rendelkezők. 
Klasszikus

„A természetem részévé vált a hangszerem” – Botvay Károly gordonkaművész a soproni öntevékeny polgári világról, a megsérült csellóról és az ismétlődő frázisokról

Kimagasló szakmai munkája elismeréseként Magyar Érdemrend parancsnoki kereszt polgári tagozat kitüntetésben részesült Botvay Károly Kossuth- és Liszt Ferenc-díjas gordonkaművész, akivel ebből az alkalomból beszélgettünk.
Zenés színház

Donizetti-vígoperát láthatnak az iskolások az Eiffel Műhelyházban

A zeneszerző egyfelvonásos vígoperáját a Lázár Ervin Program részeként az általános iskola 8. osztályos diákjai számára hirdette meg a Magyar Állami Operaház. Az előadás szeptember 30-án 17.00 órakor a nagyközönség előtt is debütál.
Klasszikus

Három korszak, három művész, három hangszer – a Trio Energico kamaraestje a Zeneakadémián

Szeptember 27-én a Solti Teremben ad koncertet a Trio Energico, a három fiatal kamaramuzsikus a bécsi klasszicizmus és a romantika korának alapdarabjai mellett egy fájdalmasan szép modern alkotást is játszik.

Nyomtatott magazinjaink

Ezt olvasta már?

Jazz/World ajánló

Kortársai, barátai emlékeznek az egy éve elhunyt Szakcsi Lakatos Bélára a BJC-ben

A legnagyobb formátumú jazz-zongoristára, Szakcsi Lakatos Bélára emlékeznek halálának évfordulóján, 2023. október 2-án kortársai és barátai a Budapest Jazz Clubban.
Jazz/World ajánló

Végtelen jazz a Fonóban – az Újbuda Jazz Fesztiválon

Idén tizennyolcadik alkalommal várja az érdeklődőket az Újbuda Jazz Fesztivál, amelynek célja, hogy a műfaj aktuális és kurrens képviselőit mutassa be a közönségnek, a klasszikusoktól az új kísérletekig, az idei év kiemelkedő újdonságaival együtt.
Jazz/World videó

Vidám, életigenlő a cappella – megjelent a Voice Drops együttes legfrissebb dala, a Szalmaszál

A Csernus Szilvi, illetve a Kárász Eszter–Bata István szerzőpáros alkotó elméjéből született lírai mű, a Szalmaszál az öröm szalmaszála, a dal pedig a boldogság húrjait pengeti.
Jazz/World ajánló

Gershwin 125 – Lakatos Tony és Jörg Achim Keller csatlakozik a MAO-hoz

Szeptember 26-án különösen izgalmas koncertet ad a BMC-ben a Modern Art Orchestra, neves vendégművészek közreműködésével. Az est zenei anyaga Gershwin Porgy és Bessére épül.
Jazz/World hír

Késő éjszakáig táncolhatunk a Fonó évadnyitó programján

Szeptember 9-én a Táncházak éjszakája gazdag programjával indul az évad a Fonóban, ahol idén számos kerek évfordulót ünnepelnek különleges vendégekkel.