Jazz/World

John Coltrane a világválság oka?

2009.07.06. 06:00
Ajánlom
A világ egyik legbefolyásosabb közgazdásza, Alan Greenspan 20 éven át felügyelte az amerikai pénzügyi rendszert. Sokak szerint jazz-szaxofonosnak kellett volna maradnia. Ha nem jön Coltrane, lehet, hogy maradt is volna.

A gazdasági válsághoz vezető rendszer egyik vezető alakja fényes karriert futott be, melynek csúcsán, 2006-ig két évtizeden át igazgatta az Egyesült Államok központi bankrendszerét. A korábban zseninek kikiáltott gazdaságtudóst nemrég két Nobel-díjas közgazdász, Paul Krugman és Joseph Stiglitz is a jelenlegi elkeserítő állapot egyik legfőbb felelősévé tette, ami után a 83 éves mágus beismerte, hibázott, amikor azt feltételezte, a piac önszabályozása miatt nem kerülhet sor ilyen mértékű recesszióra.

A magyar származású Greenspan azonban egész más életpályát képzelt magának gyerekként New Yorkban. Benny Goodman hatására klarinétozni kezdett, amivel egészen a Juilliardig jutott, bár 1944-ben, egy év után megszakította tanulmányait és Stan Getz bandájában lett tenorszaxofonos. Korábbi feltételezések szerint azért hagyott fel a zenéléssel, mert Getz mellett csak közepesnek hatott játéka, egy nemrég megjelent írás szerint viszont egészen kiemelkedő muzsikus volt. Snooky Parnell, aki többek között Miles Davis, Art Tatum és Thelonious Monk mellett volt bőgős, önéletrajzában leírta, annak idején együtt játszott Greenspannel, illetve becenevén Green Mannel, akinek gazdag vibrátója és fordított arpeggiói, vagyis akkordbontásai egészen egyéni szólókat eredményeztek, az ő stílusát követte hamarosan Sony Stitt, Hank Mobley és Ben Webster, sőt, szerinte Greenie hatására kezdett Stan Getz a bossa novával foglalkozni.

Carmine Napoletano, a San Franciscó-i Café Tropicana tulajdonosa viszont a szaxofonos tündöklésének és bukásának is tanúja volt, emlékezett, amikor Greenspan Maynard Ferguson bigbandjéből egy estére átszegődött helyettesíteni Charles Mingus együttesébe, majd miután "lefújta a fejüket is", két évig Mingusszal turnézott. A fordulat 1949 szeptemberében következett be egy New York-i klubban, ahol a versenyszellemű zenész szaxofonpárbajra hívta John Coltrane-t. Napoletano szerint a Cherokee című dal alatt Trane "szétszedte", így Greenspan megalázottan oldalgott el, és utána minden este a Williamsburg-híd alatt játszott. A történet szerint az egyik este Sonny Rollins keveredett oda, aki épp egy klubból jött, ahol ezúttal őt mosta le Coltrane. A két szaxofonos összeszólalkozott, újabb párbajba kezdett, aminek egy arra járó orosz bevándorló vetett véget. A "megmentő" nem más volt, mint Ayn Rand filozófus, aki többek között a laissez-faire kapitalizmusról írt meghatározó műveket, Greenspant ő vette rá, foglalkozzon a zene helyett inkább a gazdasággal...

hírlevél

A kultúra legfrissebb hírei, programajánlók és exkluzív kedvezmények minden csütörtökön a Fidelio hírlevelében

Legolvasottabb

Plusz

Ők kapták a legmagasabb állami kitüntetéseket 2025-ben

Az 1848/49-es forradalom és szabadságharc évfordulója alkalmából a művészeti és a tudományos élet legrangosabb elismeréseit, Kossuth- és Széchenyi-díjakat, valamint Magyar Érdemrend kitüntetéseket adott át Sulyok Tamás köztársasági elnök.
Plusz

Novák Péter, Blaskó Borbála, Szervét Tibor és Várdai István is állami elismerést vehetett át március 15-e alkalmából

Hankó Balázs kulturális és innovációs miniszter állami elismeréseket adott át a közelgő nemzeti ünnep alkalmából a Pesti Vigadóban, március 13-án.
Színház

Csákányi Eszter kapta idén a Psota Irén-díjat, Barisnyikov videón köszöntötte

Csákányi Eszter kapta idén a Psota Irén-díjat. A Rózsavölgyi Szalonban megtartott ünnepélyes díjátadón Pintér Béla mondott laudációt, míg a világhírű balettművész, Mihail Barisnyikov videóüzenet küldött.
Plusz

Koncz Gábor kapja idén a Kossuth-nagydíjat

Orbán Viktor miniszterelnök március 14-én bejegyzést tett közzé a Harcosok Klubja elnevezésű online Facebook-csoportban. Mint azt az Index kiszúrta, a kormányfő egyebek közt elárulta a közösség tagjainak, hogy a mai napon Koncz Gábor színművész veheti át a Kossuth-nagydíjat.
Plusz

A kulturális élet szereplőit ismerték el március 15. alkalmából

Zsigó Róbert, a Kulturális és Innovációs Minisztérium parlamenti államtitkára állami kitüntetéseket adott át március 15. alkalmából a Pesti Vigadóban. A kitüntetéseket március 13-án délután vehették át a kulturális élet szereplői.

Nyomtatott magazinjaink

Ezt olvasta már?

Jazz/World ajánló

Őrületes bulival ünnepli harmincadik születésnapját a Söndörgő

Harmincéves a Söndörgő, a kerek évfordulót pedig egy rendhagyó szülinapi bulival ünneplik, ahol a koncert után még hajnalig megy majd a tánc: Balkán Allnighter – Söndörgő 30. születésnap április 26-án a Dürer Kertben.
Jazz/World interjú

„Nem tudom megváltoztatni a világot, de egyes életeket igen” – Jazzmeia Horn, a fiatal jazzgeneráció csillaga Budapesten

Jazzmeia Horn a világ előadó-színpadainak káprázatos tehetségű fellépője. Elementáris, határtalannak tűnő vokális skálája, valamint lebilincselő, bámulatosan sokoldalú előadásmódja minden alkalommal katartikus élményt nyújt, amiről magunk is megbizonyosodhatunk május 4-én a MOMkultban.
Jazz/World ajánló

Myrtill és a SWINGUISTIQUE a Pesti Vigadóban

A februári teltház után április 16-án ismét Jazz Club a Vigadóban! A 2011-ben alakult formáció a múlt század Franciaországának hangulatát idézi meg vidám koncertjével.
Jazz/World ajánló

A jazz maga a szabadság – hirdeti az április végén kezdődő JazzFest Budapest

Az elmúlt évek bebizonyították, hogy Budapest szereti a jazzt, a fellépők pedig szeretik a magyar fővárost. Április 27. és május 14. között immár negyedik alkalommal hozza el a műfaj legkiválóbb hazai és nemzetközi előadóit a JazzFest Budapest a főváros különböző helyszíneire, hogy mindenki megtapasztalhassa: a jazz maga a szabadság.
Jazz/World ajánló

Tavaszi zsongás a Budapest Jazz Clubban

A jazz világában is üdítő változatosságot hoz a tavaszi időszak, így a BJC-ben is számos kiváló előadó lép színpadra márciustól májusig. Most a külföldi fellépőket gyűjtöttük csokorba.