Jazz/World

KÉP-regény: Akkor és most

2023.11.10. 14:55
Ajánlom
A Fidelio sorozatában hétről-hétre új fotóját – és annak történetét – osztja meg velünk a Morphoblog szerzője, morpho, azaz Hegedűs Ákos. Ezúttal a beatnemzedék kulturális hatásáról, a Beatles és a Rolling Stones még mindig tartó szárnyalásáról merengett el. 

Amikor megszülettem, régen véget ért a beatkorszak. Nekem már csak egy nagy ködös misztikum volt az egész. Brian Jones már három éve halott volt, és mindössze nyolcéves voltam, amikor Mark David Chapman a New York-i Dakota-ház előtt lelőtte John Lennont. A Beatles akkor már tíz éve nem létezett, és a Rolling Stonesról sem tudtam még semmit. Jócskán elmúltam tízéves, amikor a diszkókorszak kellős közepén elkezdtem visszamenőleg felszedegetni a hatvanas évek zenei szálait és a beatnemzedék nagy kalandját, ami tinédzserként nagyon vagánynak és öntörvényűnek tűnt, és ezt apróbb módosításokkal a mai napig így gondolom.

Egyébként elég szorgalmas voltam. A nyolcvanas évek újhullámos zenekarai helyett visszamenőleg végighallgattam a Beatles-életművet, a Love Me Do-tól az Abbey Roadig, a Rolling Stones lemezei közül az Aftermath vagy a Sticky Fingers pedig nagy kedvencem lett. Aztán amikor huszonhárom évesen a Stonest fényképezhettem első budapesti fellépésükön, úgy éreztem, összeállt a kép és bepótoltam minden lemaradásomat.

Onnantól kezdve akár zenében, akár látványban már nem igazán tudtak a zenekarok olyat mutatni, ami ne lett volna valahonnan ismerős.

Ez nem azt jelenti persze, hogy ne találkoztam volna számtalan zseniális muzsikával számtalan lenyűgöző koncerten, csak megvoltak az alapok, amik miatt kontextusba tudtam helyezni a hard rockot, a funkyt, a bluest vagy az indie-t.

A hatvanas évek beatnemzedéke kellett ahhoz, hogy a könnyűzene azzá váljon, ami végül lett belőle: emberek százmillióit megmozgató gigantikus Show Business, ami behálózza a világ rádióit, televízióit koncert- és mozitermeit. Mindez ma már történelemnek tűnt, de aztán a napokban belefutottunk egy érdekes jelenségbe, amire gyaníthatóan nemcsak én kaptam fel a fejem, hanem mindenki, aki tudatosan hallgatja a zenét – akár felvételről, akár élőben.

TheRollingStones1995-144921.jpg

The Rolling Stones, 1995 (Fotó/Forrás: Hegedűs Ákos / Morphoto)

2023 október 20-án megjelent a Rolling Stones 31. albuma Hackney Diamonds címmel, amelynek első videóját az Angry című dalhoz gyártották le. Csak szólok, hogy az első Stones-album 1964-ben jött ki, szóval alig 59(!) évvel ezelőtt, és az új lemezen vadiúj számok vannak, ráadásul

a megjelenés hetében csaknem minden országban első helyen állt a listákon.

De van itt más is!  Az első Beatles-dal, ami hivatalosan hanghordozón megjelent, az a Love Me Do volt 1962-ben, hatvanegy évvel ezelőtt. Erre fogta magát az együttes és november másodikán kiadta a Now And Then című szerzeményt a hozzátartozó videóval együtt. A dal ugyan nem most íródott, de eddig sehol nem volt hallható Lennon hangjával, George Harrison gitárjátékával, amit a zenekar még élő két tagja, Paul McCartney és Ringo Starr rakott össze, szerintem kitűnően. A dal a 37. helyen nyitott a top 100-as brit listán, és a Peter Jackson által rendezett videoklip öt nap alatt 22 milliós megtekintést dobott össze.

Ha valaki azt mondja nekem a nyolcvanas években, hogy 2023 őszén a zenei közélet világszerte a Rolling Stones és a Beatles új vagy eddig nem ismert dalairól fog szólni, azt egyrészt kiröhögöm, másrészt kiröhögöm még egyszer.

Elő is kapartam gyorsan egy képet a 95-ös budapesti Stones-koncertről. Ha ez a brigád ma is aktuális, akkor megadom magam. Gyanítom, hogy már rég nem a pénzért csinálják. Az hülyeség lenne. Ezek tényleg a zene és a színpad kortalan megszállottjai. Egyszer – nagyjából úgy száz év múlva – majd a rivaldafény kellős közepéből kísérik őket át a Black and Blue Caféba. És igen, a Beatlesnek igaza van! Now And Then, akkor és most! Különbség, az nincs.

További érdekes fotókért és azok sztorijáért kattints ide! »»»

Fejléckép: The Rolling Stones, 1995 (Fotó/Forrás: Hegedűs Ákos / Morphoto)

Könnyeket csal a szemünkbe az utolsó Beatles-dal

Kapcsolódó

Könnyeket csal a szemünkbe az utolsó Beatles-dal

A Now And Then című dalban a mesterséges intelligenciának köszönhetően a zenekar már nem élő tagjai is közreműködnek: John Lennon énekel, a háttérben pedig George Harrison gitárjátéka is megszólal.

hírlevél

A kultúra legfrissebb hírei, programajánlók és exkluzív kedvezmények minden csütörtökön a Fidelio hírlevelében

Legolvasottabb

Színház

Így újult meg a Magyar Színház

Új néven, új arculattal folytatja a munkát az erzsébetvárosi teátrum, amely infrastrukturális és művészi átalakulást tűzött ki céljául. Az épület egy innovatív, fenntarthatósági koncepció jegyében újul meg. Cikkünkben galéria is található.
Színház

Ismét meghirdették a független előadóművészeket támogató Staféta pályázatot

Október 31-ig lehet jelentkezni a főváros által meghirdetett pályázatra, amely az önálló munkásságuk elején járó előadó-művészek és előadó-művészeti formációk vezetői számára biztosít további megmutatkozási lehetőséget és anyagi forrást.
Plusz

Izgalmas kapcsolódások, inspiráló újdonságok és közönségkedvencek várnak októberben a MOMkultban

Oscar-díjas filmek betétdalai nagyzenekarral, Budapestről szóló utcadalok, Bach és magyar népzene táncházban a Danubia Zenekar és Pál István Szalonna és bandája összefogásával – mutatjuk, milyen koncertek közül válogathatunk októberben a MOMkult műsorán.
Vizuál

Amszterdamban és Tallinnban kezdi nemzetközi fesztiválkörútját Lakos Nóra új filmje

Először versenyez magyar családi film A-kategóriás fesztiválon: Lakos Nóra Véletlenül írtam egy könyvet című alkotását ugyanis beválogatták a rangos Tallinn Black Nights Nemzetközi Filmfesztivál ifjúsági versenyprogramjába.
Vizuál

„A mozgókép megőriz egy sajátos energiamintázatot” – Enyedi Ildikó laudációja Wim Wenders FIAF-díjához

Wim Wenders a Budapesti Klasszikus Film Maraton díszvendégeként vehette át az Uránia Nemzeti Filmszínházban a Filmarchívumok Nemzetközi Szövetségének (FIAF) díját. Az eseményen Enyedi Ildikó méltatta a díjazottat, laudációját a Fidelio felületén olvashatják először.

Nyomtatott magazinjaink

Ezt olvasta már?

Jazz/World magazin

Mácsai Pál lesz az utolsó ember a Földön? – új klippel jelentkezik a Platon Karataev

2025 elején jelenik meg a Platon Karataev zenekar negyedik stúdióalbuma, Napkötöző címmel. A lemez második, Nem felelhet című single-jéhez a zenekar frontembere, Balla Gergely koncepciójából Topolánszky Tamás Yvan írt és rendezett klipet.
Jazz/World ajánló

A magyar és a nemzetközi jazzélet kiválóságai lepik el Bukarestet

Világsztárok, magyar jazzdinasztiák képviselői, a magyar jazzoktatás kiválóságai és feltörekvő fiatal tehetségek lépnek a román főváros közönsége elé október 7. és 11. között a 6. Bukaresti Magyar Jazznapokon.
Jazz/World gyász

Elhunyt Kris Kristofferson countryénekes

A Grammy-díjas countryzenész nyolcvannyolc éves volt, halálhíréről családja számolt be a közösségi médiában. A művészről Barbra Streisand is megemlékezett, akivel az 1976-os Csillag születik című filmben játszottak együtt.
Jazz/World ajánló

A hazai jazzélet megkerülhetetlen előadói érkeznek a Fonóba

Kézdy Luca, a Kerub trió, a Dresch Misi Alternatív Kvartett, a Borbély Mihály Balkán Jazz Projekt, valamint a Subtones és a Mandaan koncertjeit hallgathatja meg a közönség az Újbuda Jazz Fesztiválon.
Jazz/World magazin

Wondering – a Fidelión debütál a Symbiosis 5 új nagylemeze

Az új lemez munkálatairól a zenekar billentyűse, Kapolcsi-Szabó Levente mesélt nekünk, aki eleinte élelmiszermérnöknek készült, sőt még a Testnevelési Egyetem felé is kacsingatott, mígnem egy sorsdöntő élmény hatására eldőlt: zenész lesz.