Jazz/World

KÉP-regény: Los Aluljaros

2025.05.23. 13:05
Ajánlom
A Fidelio sorozatában hétről-hétre új fotóját – és annak történetét – osztja meg velünk a Morphoblog szerzője, morpho, azaz Hegedűs Ákos. Ezúttal az aluljárókban feltűnő, dél-amerikai zenét játszó muzsikusokról írt.

Valamikor a nyolcvanas évek közepén láttam ilyet először. Münchenben. Egy aluljáróban perui kecsua indiánokra hajazó arcok népviseletben dob, furulya, spanyolgitár, pánsíp meg nekem kevésbé ismerős hangszerek társaságában tolták az „autentikus” dél-amerikai népzenét. Az autentikust azért tettem idézőjelbe, mert tizenhárom éves koromban nagyjából fogalmam sem volt róla, hogy milyen a dél-amerikai népzene, ráadásul az egész attrakció rajtam kívül csak néhány turistát érdekelt, mert a helyiek meglehetős közönnyel sétáltak el a társaság előtt, néhányan random jelleggel beszórva némi aprót a placc közepére kirakott, sombreroszerű kalapba.

Aztán ahogy közeledtek a kilencvenes évek, Budapesten is feltűnt egy hasonló társaság, akikbe sokszor belefutottam a Blaha Lujza téri aluljáróban. Érdekes módon a kulturálisan saját közegébe bekasznizott magyar közönség jóval nagyobb érdeklődést mutatott a produkció láttán. Olyannyira, hogy az egész aluljárót lebénították az indián dallamok, és a hatalmas tömegben alig lehetett eljutni a metróig.

A jól értesültek tudni vélték, hogy ez egy perui zenekar, akik néhány hétig zenélnek csak Magyarországon, és micsoda szerencse, hogy sikerült elcsípni őket.

Mások ezzel ellentétben meggyőződéssel állították, hogy ők valójában chileiek, és egy államközi turisztikai megállapodás keretében azért vannak Budapesten, merthogy Chilében közben valamelyik magyar táncegyüttes turnézik, de persze csak a hónap végéig.

A dolog nem is érdekelt különösebben, csak akkor kezdtem rá felfigyelni, amikor hónapok múltán, időről időre különböző fővárosi aluljárókban újra és újra belefutottam a perui (mások szerint chilei) kuriózumba. Aztán amikor a Keleti pályaudvarnál szálltam fel a metróra és az Astoriánál jöttem ki a felszínre, és mindkét helyen egy ugyanolyan brigád játszott, akkor már kezdett tisztulni a kép. Ugye vagy az történt, hogy mindkét teória helyes volt, és egy perui és egy chilei népzenekar is járja a budapesti aluljárókat,

vagy pedig egy szó sem igaz az egészből, és a dél-amerikai haknibrigádok egyszerűen rájöttek arra, hogy a magyar közönség sokkal érdeklődőbb, és nem utolsósorban sokkal jobban fizet, mint a német,

így az összes hasonló társaság Budapestre rakta át a székhelyét. Igen, aki az utóbbira tippelt, az nyerte meg a hangszórót!

Ez aztán odáig fajult, hogy a kilencvenes évek elején gyakorlatilag beépült az „autentikus” perui (chilei) „népzene” a magyar aluljáró-kultúrába, és a korábban egy szál gitárral, hegedűvel, trombitával vagy szintivel utcazenélő helyi vonalat teljesen kiszorították a föld alól a felszíni közterekre. Azt nem tudom, hogy végül a „varázs” elmúltával érdektelenségből álltak-e tovább, vagy a honvágy hívta haza őket, esetleg valamilyen közterületi rendelet vetett véget az egésznek, de a kilencvenes évek közepétől az egész jelenség egy csapásra megszűnt. Na, nem mintha nekem személy szerint hiányoztak volna, de érdekes volt, hogy a Keleti aluljáróban újra a magát vaknak álcázó Sanyi bácsi hegedült, pánsíp meg egy szál se. (Onnan tudom, hogy nem volt gond a látásával, mert egyszer az orrom előtt támadt rá egy cseh turistára, hogy hát mit kezdjen most ő ezzel a százforintos érmével? Nem sül ki a szeme, hogy ilyen megalázóan alacsony összeggel akarja kiszúrni a szerencsétlen vak prímás szemét?) Mit ne mondjak, vicces volt.

LosaluljarosBp2025-130147.jpg

Los Aluljaros (Fotó/Forrás: Hegedűs Ákos / Morphoto)

Az egész történet a rendszerváltás korának jótékony homályába merült, így aztán meglepődve fogadtam 2018-ban New Yorkban a dél-amerikai zenészeket, akik nem is az aluljáróban, hanem a metrókocsiban,

két megálló között csapatták a pánsípos-furulyás haknit, aztán miután végiglejmolták az egész szerelvényt, gyorsan átszálltak a szembejövő vonatra.

Persze New York azért egészen más, mert ott a metró környékén rengetegféle „produkcióba”, a szappanbuborékfújó transzvesztitától a fejnélküli bábosig, a kínai artistától a hamisan éneklő Michael Jackson imitátorig, akármibe is belefut az ember nap mint nap. Így aztán simán elfért ez is a tömegben. Csakhogy!

Csakhogy ez a kép idén tavasszal készült a budapesti metrón, és mivel nem nagyon szoktam Budapesten metrózni, ezért aztán fogalmam sincs, hogy most akkor a perui (chilei) sztori reunionjával állunk szemben, vagy csak én fogtam ki véletlenül egy New York-i mintára szerveződő, egymegállós kéregető brigádot. Akárhogy is van, erős nosztalgikus érzés járta át minden porcikámat, amikor meghallottam az unalomig ismert tinglitangli dallamokat a kilencvenes évekből. Egyébként ez az egy megálló pont elég is volt a perui (chilei) nosztalgiából, mert eszembe juttatta, hogy milyen mérhetetlen módom utáltam én anno ezt az egész Los Aluljaros jelenséget!

További érdekes fotókért és azok sztorijáért kattints ide! »»»

Fejléckép: Los Aluljaros (fotó/forrás: Hegedűs Ákos / Morphoto)

hírlevél

A kultúra legfrissebb hírei, programajánlók és exkluzív kedvezmények minden csütörtökön a Fidelio hírlevelében

Legolvasottabb

Könyv

Werner Herzog szembeszállt az értelemmel, és győzött

Werner Herzog 1974 telén Münchentől egészen Párizsig gyalogolt el, miután megtudta, hogy Lotte Eisner súlyos betegségben szenved, és haldoklik. A német rendező gondolkodás nélkül útnak indult, fejében ugyanis szöget ütött a gondolat, hogy Eisner csak akkor maradhat életben, ha ő elsétál hozzá.
Vizuál

Átadták a Libri irodalmi díjakat

Náray Tamás, Bibók Bea, Borbás Marcsi, Bartos Erika, Karády Anna, Bán Mór, Emeran Mayer és Edith Eva Eger – mások mellett ők vehették át idén a Libri irodalmi díjakat. A könyvkereskedő 2024 legsikeresebb köteteit jutalmazta az olvasók döntése alapján.
Vizuál

Francia film kapta a fődíjat az Annecy Filmfesztiválon

A világhírű animációs szemlén az Arco című alkotás hódította el az Annecy Kristályt. A fesztiválon idén díszvendégországként ünnepelték hazánkat, a hat nap során csaknem nyolcvan magyar filmet vetítettek teltházzal.
Tánc

Yakovleva Maria lett A Magyar Nemzeti Balett Étoile-ja

A Magyar Nemzeti Balett principálját A bajadér június 15-i előadásának tapsrendje alatt érte a meglepetésszerű bejelentés, hogy a következő szezonban ő lesz a Magyar Állami Operaház balettegyüttese legrangosabb címének birtokosa.
Tánc

Szűnni nem akaró vastaps a végzős modern évfolyam vizsgakoncertjén

A Nemzeti Táncszínházban került sor a Táncművész szak Moderntánc szakirány végzős évfolyamának vizsgakoncertjére. Az est hatalmas sikert aratott, nem véletlenül. A fiatal táncművészek hihetetlenül sokszínű, stílszerűen nagyon modern és izgalmas programot táncoltak.

Nyomtatott magazinjaink

Ezt olvasta már?

Jazz/World interjú

„Számomra minden zene, még a mosógép duruzsolása is” – beszélgetés Horváth Szabolcs Péter jazz-zongoraművésszel

Végtelen derű, kiváló humor és szakmai alázat jellemzi Horváth Szabolcs Péter jazz-zongoraművészt, aki az MVM Zrt. jóvoltából Junior Prima díjat vehetett át magyar zeneművészet kategóriában.
Jazz/World interjú

Vissza a gyökerekhez – a Benczúr Kertben köszönti húszéves jubileumát a Jazzation

Az idén 20 éves Jazzation, Magyarország legismertebb jazz a cappella együttese számtalan sikeres nemzetközi turné után június 18-án ünnepi hangulatú esttel várja régi és új közönségét a Benczúr Kertben.
Jazz/World ajánló

Ismét zenével telik meg a Balaton-felvidék – jön a 10. Salföldi Dalföld

Június 20. és 22. között rendezik meg a Salföldi Dalföldet, a Balaton-felvidék egyik legkülönlegesebb kisfesztiválját, ahol a zene, a táj és a közösség különleges harmóniában találkozik.
Jazz/World ajánló

Jazzkoncertek, borkóstolás, gyerekelőadások és meseolvasás is vár a pünkösdi hétvégén a Margitszigeti Színházban

Az idei pünkösdi hétvége különösen gazdag programkínálattal kecsegtet a Margitszigeti Színházban. A teátrum színpadán és annak környezetében mind a kicsik, mind a nagyok megtalálják majd azt a programot, amellyel ki tudnak kapcsolódni.
Jazz/World ajánló

„A régi sziget hány millió szívet…” – big band-koncerttel tér vissza a Magna Cum Laude a Margitszigetre

Különleges koncerttel tér vissza a Margitszigeti Színház színpadára a Magna Cum Laude június 6-án. A zenekar ezúttal az ABS Big Band közreműködésével, új hangszerelésben megszólaló ikonikus dalokkal hívja 14 éve nem hallott zenei kalandozásra a közönséget.