A Fonogram-nap nevű interaktív műsorfolyam során az egyes zenei kategóriák nyerteseire videók formájában derült fény. A 25 fős szakmai zsűri 18 műfaji kategóriában ítélt oda díjakat. A Magyar Hangfelvétel-kiadók Szövetsége (MAHASZ) három évtizede minden évben odaítéli a különböző zenei stílusok hazai és nemzetközi legjobbjainak az őket megillető szakmai elismeréseket.
Az idei, tizenkilencedszer odaítélt Fonogram-díjakra ismét rekord mennyiségű, mintegy 1400 nevezés közül választották ki a legjobbakat, először a 18 kategória öt-öt (holt verseny esetén hat) jelöltjét, majd közülük kerültek ki a második forduló voksainak összesítését követően a nyertesek, akiknek nevét a szombati díjátadón tették ünnepélyesen közzé.
A díjazott produkciókba itt hallgathatnak bele.
A Góbé zenekar Bartók 44 duó című lemeze az ismert, két hegedűre írott duókat állítja párhuzamba azok forrásanyagaival. A lemez különlegessége, hogy ezt az anyagot ilyen összefoglaló jelleggel eddig még nem lehetett hallani. Különlegesek a sok, alapvetően énekes és szólóhangszeres felvétel zenekari feldolgozásai, amelyekhez rendkívüli kutatómunkára és képzelőerőre volt szükség. Az albumra jellemző a nyelvi és nemzetiségi sokféleség, gondolva itt a magyar, szlovák, román, rutén, szerb és arab dallamokra.
„Mivel a felvételnek kimondott célja, hogy oktatási segédanyagként is szolgáljon, Vizeli Máté és Surján Péter hegedűjátéka a Negyvennégy duó előadása során a sallangmentes egyszerűséget célozta meg, az előadói utasítások maximális betartásával. (...) Mindazonáltal
néhány duó esetében a muzsikusok népzenész oldala is előtérbe kerül, így helyenként népzenei játékelemeket is felfedezhetünk a megoldásaik között” – fogalmazott Tóth Endre zenetörténész az albumról.
A lemezről bővebben itt olvashatnak.
Árnyékban lenni számomra annyi, mint nem a rivaldában, folyamatos ricsajban, dumálásban... Árnyék hűvösében figyelni, szemlélődni, tevékenykedni. Ez az árnyékban!” – vallja Dresch Mihály az Árnyékban című lemez borítóján.
A legendás Dresch Quartet Dresch Mihály tenor és szoprán szaxofon, fuhun, ének, Lukács Miklós cimbalom, Gyányi Marcell nagybőgő, Csizi László dob felállásban készítette el a lemezt, amelyet 2020-ban rögzítettek a Pannónia Stúdióban és 2021-ben jelent meg a Fonó kiadásában.
A lemezről behatóbban itt olvashatnak.
Támogatott tartalom.
Fejléckép: Dresch Mihály (fotó/forrás: Fonogram)