Jazz/World

Két új könyv mesél a hazai popkultúra történetéről

2020.08.02. 10:20
Ajánlom
Az NKA Hangfoglaló Program Magyar Könnyűzenei Örökség Megőrzését Támogató Alprogramjának két új, a hazai populáris zenei kultúra múltját kanonizáló könyve is megjelent. Az Azok a régi csibészek és a Hangok és ütemek új kötetei folytatják a sorozat hagyományait. 

Azok a régi csibészek - újabb párbeszéd a rock and rollról 

Az Azok a régi csibészek című beszélgetéssorozat 2015 tavaszán indult. A talkshow szórakoztató formában járta körül a magyarországi könnyűzene történetét annak legendás szereplőivel. 2016 decemberében jelent meg az első válogatás az elhangzott beszélgetésekből, melyek házigazdái Csatári Bence és Poós Zoltán voltak. 2017-ben a stafétát Lévai Balázs vette át tőlük, és az általa készített interjúkból válogatva is megjelent egy könyv, ezúttal a Kossuth Kiadó gondozásában.

unnamed9-134621.jpg

Azok a régi csibászek (Fotó/Forrás: Hangfoglaló Program)

Ha az életben, boldog akarsz lenni, csinálj zenekart

– énekli Beck Zoli barátom az egyik 30Y-dal kezdő sorában. Erre az életbölcsességre már a magyar könnyűzene kezdeteikor is sokan rájöttek, rengeteg zenekar alakult az első pár évtizedben is. Kötetünk főszereplőinek működött a terve: feltették az életüket a zenére, és cseppet sem bánták meg. Azt csinálhatják, amit a legjobban szeretnek, sikeres és boldog ember lett belőlük. Az Azok a régi csibészek című talkshow-sorozatban a kezdetek óta a zenészpálya és a történelmi háttér összefüggéseire koncentrálunk.

Hogy válhatott valakiből profi zenész az „átkosban”?

Mit lehetett és mit nem? Hogyan befolyásolta a szocialista kultúrpolitika az egyes előadók pályafutását? Miért mindig Erdős Péter állt az út végén? Mi változott 1990 után? Variációk zenészéletutakra a dadaista képzőművésztől a táncdalfesztiválok sztárjáig"   Lévai Balázs a kötetről.

Az Azok a régi csibészek - párbeszéd a rock and rollról 2. című kötet interjúalanyai: Berkes Gábor és Geszti Péter, Bornai Tibor, D. Nagy Lajos, ef Zámbó István, Karácsony János, Novai Gábor, Szigeti Ferenc és Takáts Tamás, Szikora Róbert, Soltész Rezső, Varga Miklós, Várkonyi Mátyás
A kötet szerzője: Lévai Balázs, szerkesztői Murzsa Tímea és Csatári Bence.

 

Újabb tíz életút zenével – megjelent a Hangok és ütemek 4. kötete

A jelen és a jövő tehetségeinek támogatása mellett az NKA Hangfoglaló Program kiemelt helyen kezeli könnyűzenénk múltjának feltárását is. A Magyar Könnyűzenei Örökség Megőrzését Támogató Alprogram a pop- és rocktörténet emlékeinek kultúrtörténeti és művelődéstörténeti szempontú feltárásáért dolgozik. A 2015 óta tevékeny alprogram keretében

unnamed8-134621.jpg

Hangok és ütemek 4. (Fotó/Forrás: Hangfoglaló Program)

65 életútinterjú készült, amelyek a Kádár-korszakban aktív vagy akkor indult zenészek, a közeli és távolabbi múlt zeneiparának alakítóinak és „napszámosainak” pályáját kísérik végig.

Hangok és ütemek 4. című, a napokban megjelent kötet a legújabban rögzített beszélgetésekből közöl válogatást. Barcs Miklós, Dresch Mihály, drMáriás, Kiss Ferenc, Lantos Iván, Mohai Tamás, Pajor Tamás, Ráduly Mihály, Rupaszov Tamás és Vas János Panyiga életútját ismerhetik meg belőle az olvasók.

„Az ebben a kötetben olvasható életútinterjúk duplán látleletek” – fogalmaz a könyv előszavában Bajnai Zsolt, az NKA Hangfoglaló Program elindítója. „Egyrészt, mert

megidézik a kort, a környezetet és a könnyűzenei életet, amire a megszólalók visszaemlékeznek.

Másrészt megvilágítják kicsit a mostani időszakot is, hiszen az objektivitásra törekvő kérdezők révén az interjúk főszereplői a ma szemüvegén, a megidézett események óta történt változások ismeretében beszélik el a hazai zenei élet egy-egy szeletét. És ez így van rendjén. Sőt, azt is mondhatnám, ezzel tartozunk a jövőnek.”

A kötetben szereplő interjúkat Dragojlovics Péter, Jávorszky Béla Szilárd, Papp Máté és Rozsonits Tamás készítették. A könyvet Vass Norbert szerkesztette.

hírlevél

A kultúra legfrissebb hírei, programajánlók és exkluzív kedvezmények minden csütörtökön a Fidelio hírlevelében

Legolvasottabb

Színház

Átadták a Szemle Plusz díjait, a Gyévuska a legjobb előadás, a Fidelio különdíját Martinkovics Máté nyerte

Pótszékes teltházakkal zajlott le idén a Szemle Plusz színházi fesztivál a Városmajori Szabadtéri Színpad szervezésében. Az augusztus végi seregszemle díjaiért tizenkét előadás szállt versenybe, a díjkiosztót szeptember 13-án tartották a Kristály Színtérben.
Vizuál

KÉP-regény: A telefonhívás

A Fidelio sorozatában hétről-hétre új fotóját – és annak történetét – osztja meg velünk a Morphoblog szerzője, morpho, azaz Hegedűs Ákos. Ezúttal Sztankay István halálának tizedik évfordulója alkalmából eleveníti fel egy több mint húsz évvel ezelőtti, korareggeli telefonhívás emlékét. 
Plusz

„A hiány elválaszthatatlan a jelenléttől” – beszélgetés a PLACCC Fesztivál két alkotójával

Az augusztus 30. és szeptember 21. között zajló PLACCC Fesztivál programjában szerepel Bogdana Kosmina ukrán vizuális művész és építész helyspecifikus installációja, valamint Rita Hoofwijk holland színházi alkotó köztéri részvételi előadása.
Tánc

Gáláns jelmezfelajánlást kapott a Magyar Táncművészeti Egyetem a japán Atelier Yoshino Co. részéről

A Magyar Táncművészeti Egyetem campustúrát és fogadást tartott a Diplomáciai Testületek tagjai számára. Az esemény kiemelt programpontja volt az Atelier Yoshino Co. jelmezkészítő és -bérbeadó vállalat jelmezadományozási ceremóniája.
Vizuál

Harminchárom napig forog Freund Ádám taxis hiénákról szóló filmje

Várhatóan 2025 végére készül el a rendező első nagyjátékfilmje, a Hiénák, amelynek stábja a következő időszakban Budapest több helyszínén is felbukkan majd. Az alkotók sok humorral átszőtt filmdrámát ígérnek a nézőknek. 

Nyomtatott magazinjaink

Ezt olvasta már?

Jazz/World ajánló

Jeff Berlin és Dennis Chambers a Budapest Jazz Clubban

Szeptember 11-én dupla fellépésen élvezhetjük a Jeff Berlin Trio és Dennis Chambers játékát. A 19.00 és 21.00 órakor kezdődó koncertek felejthetetlen zenei élményt garantálnak nemcsak a jazzműfaj, de a sodró erejű hangzás és a virtuóz zenei teljesítmény kedvelőinek egyaránt.
Jazz/World hír

Rangos nemzetközi díjat nyert az Opus Jazz Club

A műfaj nemzetközi szereplőit tömörítő Europe Jazz Network zsűrijének indoklása szerint a BMC stílusok széles skáláját átfogó programot állít össze, amellyel egyértelműen állást foglal a zene mint kreatív művészeti ág mellett.
Jazz/World ajánló

„Szárnyaddal és torkod élivel” – Budai Ilona emlékkiállítás és -koncert az Ars Sacra Fesztiválon

Időszaki kiállítással és koncerttel emlékeznek Budai Ilona Kossuth-díjas, Nemzet Művésze címmel kitüntetett népdalénekesre szeptember 15-én 18 órától a XV. Kerületi Helytörténeti Gyűjteményben.
Jazz/World ajánló

Kihagyhatatlan nyárzáró élményt ígér a Budapest Bár a Margitszigeten

Felhőtlen szórakozás, szerelem, öröm és örömzene két órában a Budapest Bárral szeptember 3-án a Margitszigeten, ahol az énekesek között többek között Behumi Dórival, Németh Jucival, Frenkkel, Lovasi Andrással, Mező Misivel, Tóth Verával és Szűcs Krisztiánnal is találkozhatunk.
Jazz/World ajánló

Szakcsi Rádió Jazz Fesztivál a nyár utolsó hétvégéjén a Balatonnál

Háromnapos jazzfesztivált rendez a műfaj hazai képviselőinek részvételével Salföldön a Szakcsi Rádió. A közmédia április végétől hallható online jazzrádiójának élő zenei eseményére, a Szakcsi Rádió Jazz Fesztiválra augusztus utolsó hétvégéjén várják az érdeklődőket.