Jazz/World

Kodály Zoltán előtt tiszteleg a Modern Art Orchestra

2020.10.05. 11:25
Ajánlom
A Kodály Reflections egy trilógia második részeként a magyar zeneszerzőlegenda kórusművei előtt teszi tiszteletét. A koncertsorozat első részének fókuszpontja a szintén történelmi jelentőségű Bartók Béla munkásságára fókuszált. A kreatív folyamat eredményeképpen 2018-ban debütált 15 Hungarian Peasant Songs című lemez hangzatos sikernek örvendett és több szakmai díjjal is kitüntették. A Kodály Reflections is kuriózumnak ígérkezik, mely a zeneszerző kulturális hagyatékát tiszteletben tartva és a kortárs zene frissességét megszólaltatva felejthetetlen koncertélményt ígér a hallgatóságnak.

A Modern Art Orchestra szerzői és muzsikusai számára a zenekar kezdete óta fontos szempont a műfajok közötti átjárhatóság és a zenei határok árnyalása, s ennek megfelelően számos, hasonló gondolkodású szerző műve szerepel a MAO repertoárjában. A magyar zene kultúrkincse és élvonalbeli kortárs muzsikusaink egyaránt olyan értéket képviselnek, melyet fontos küldetés minél több ember számára hozzáférhetővé tenni.

nemzetienekkar-csibiszilvai-112219.jpg

Nemzeti Énekkar (Fotó/Forrás: Csibi Szilvia / Müpa)

A Kodály Reflections koncertanyagában kétfajta alkotóelemet lehet megkülönböztetni.

A zeneszerző népszerű kórusműveit a Nemzeti Énekkar közreműködésében hallhatjuk, eredeti formában. A koncert folyamán az eredeti Kodály kompozíciók mellett a MAO szerzőinek hangszereléseit és szerzeményeit is hallhatjuk majd.

A Modern Art Orchestra kreatív műhelyének zeneszerzői (Fekete-Kovács Kornél, Cseke Gábor, Bacsó Kristóf, Ávéd János, és Subicz Gábor) az elhangzó Kodály kompozíciókból merítették inspirációjukat a koncerten megszólaló saját szerzeményeikhez. Ez a konstrukció azzal a ritka lehetőséggel áll a közönség elé, hogy a magyar zenei kultúra hagyatéka mellett a kortárs zene lencséin keresztül tolmácsolja a tradicionális értékeket.

Az est nem csak eszmei értékét tekintve nagyszabású produkció – a Nemzeti Énekkar és a Modern Art Orchestra közreműködése következtében mintegy száz muzsikus színpadi megjelenésnek lehetünk tanúi.

A magyar zeneszerzőknek emléket állító trilógia utolsó részét 2021-ben ismerhetjük meg. A zárófelvonás tematikája Dohnányi Ernő munkássága köré csoportosul majd és – hasonlóan az első két részhez – igazi különlegességnek ígérkezik.

Információ és jegyek

Időpont: 2020. október 25. 19:30

Helyszín: Budapest Music Center

Jegyvásárlás >>>

„Minden, ami valóban személyessé válik bennünk, az inspiráció

Kapcsolódó

„Minden, ami valóban személyessé válik bennünk, az inspiráció"

Ávéd János 12 évvel ezelőtt csatlakozott a Modern Art Orchestrához Fekete-Kovács Kornél felkérésére, azóta tenorszaxofonistaként, zeneszerzőként és hangszerelőként erősíti a zenekart. 2011-ben megalakította az Ávéd János Balance formációt, melynek célja, hogy új zenei lehetőségeket fedezzenek fel és spontán felmerülő dallami elemeket használjanak. A művésszel Kodály hagyatékának gondozásáról, új, saját lemezéről és inspirációs forrásokról beszélgettünk.

„Gyakran maga a hangszer ihlet meg

„Gyakran maga a hangszer ihlet meg" – Bögöthy Ádámmal beszélgettünk

Bár Bögöthy Ádám zenei tanulmányait gitáron kezdte meg, hamar kiderült, hogy a nagybőgő hangja is közel áll a szívéhez. A Kodolányi János Főiskolán és a Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetemen is jazz tanszéken tanult – a két képzést párhuzamosan végezte el –, azóta pedig számos versenyen bizonyította tehetségét. Három éve csatlakozott a Modern Art Orchestrához, ennek kapcsán beszélgettünk vele a zenekarról, jazzről, vallásról.

hírlevél

A kultúra legfrissebb hírei, programajánlók és exkluzív kedvezmények minden csütörtökön a Fidelio hírlevelében

Legolvasottabb

Tánc

Önálló univerzum épül a Millenárison

Elkezdődött a Walk My World immerzív produkció építése a Millenárison. A világon egyedülálló, monumentális attrakció létrehozásán olyan kiemelkedő magyar alkotók is dolgoznak, akik korábban számos film – köztük hollywoodi sikerprodukciók – vizuális világának megteremtésében vettek részt.
Plusz

Reflektorfényben a tehetség mentorai – átadták a Mester-M Díjakat

Tizenöt kivételes pedagógus, tanár és edző, akiknek munkája generációk életére van hatással – ők vehették át a személyenként ötmillió forinttal járó elismerést április 17-én, az immár hagyománynak számító Mester-M Díjátadó Gálán.
Klasszikus

Két klasszis karmester szerepel együtt az Óbudai Társaskörben

Kovács János, a Magyar Állami Operaház örökös tagja és mesterművésze Rajna Martinnal, az Opera első karmesterével együtt lép pódiumra a Világítótornyok sorozat első rendhagyó estéjén az Óbudai Társaskörben, április 28-án.
Könyv

Dragomán György: „Azt szeretnénk, hogy ez az alkotóház mindenki otthona lehessen”

Mint arról beszámoltunk, alkotóházként születhet újjá Esterházy Péter egykori, rómaifürdői családi háza. Bár az épülettel még rengeteg munka van, a tervek szerint az első vendégek már ősszel megérkezhetnek. Az alkotóház egyik megálmodójával, Dragomán György József Attila-díjas íróval beszélgettünk. Villáminterjú.
Színház

Jordán Tamás, Veiszer Alinda és Göttinger Pál is ott lesz a DANTE fesztiválján

Nyílt próba és stand-up, előadás élő zenével, beszélgetés a színházcsinálásról egy színházi legendával – nemsokára érkezik a DANTE Közösségi Alkotótér szülinapi fesztiválja. Nem érdemes kihagyni a Margit-negyed egyik legfiatalabb kulturális terének ünnepét!

Nyomtatott magazinjaink

Ezt olvasta már?

Jazz/World interjú

Tálas Áron: „Mindig szerettem a dallamokat, de a ritmusok jobban érdekeltek”

Volt, hogy tíz formációban játszott egyszerre, tanít a Zeneakadémián, világszínvonalon dobol és zongorázik. Pedig Tálas Áron eredetileg focista szeretett volna lenni vagy rocksztár, a Zeneakadémia tanévnyitójáról pedig egyenesen haza akart menekülni. Szerencsére maradt, pedig még a bőröndje sem volt kipakolva.
Jazz/World hír

Afrikai, ázsiai és európai művészekre fókuszál az idei JazzFest Budapest – itt a teljes program!

A JazzFest Budapest április 27. és május 14. között negyedik alkalommal hozza el a műfaj legkiválóbb hazai és nemzetközi előadóit a főváros különböző helyszíneire. A fesztivál 18 napja alatt a világ 23 országából érkező 181 művész 54 koncertet ad. A festivize aloldalaként idéntől elérhető a fesztivál applikációja is.
Jazz/World ajánló

A Marsalis jazzdinasztia

A jazz történetében számos rangos családfa állítható fel, de sokak szerint a Marsalis dinasztia mind közül a legjelentősebb. A trombitás Wynton Marsalis a tizenöt fős Jazz at Lincoln Center Orchestra élén április 5-én lép fel a Müpában a Bartók Tavasz keretében.
Jazz/World ajánló

Őrületes bulival ünnepli harmincadik születésnapját a Söndörgő

Harmincéves a Söndörgő, a kerek évfordulót pedig egy rendhagyó szülinapi bulival ünneplik, ahol a koncert után még hajnalig megy majd a tánc: Balkán Allnighter – Söndörgő 30. születésnap április 26-án a Dürer Kertben.
Jazz/World interjú

„Nem tudom megváltoztatni a világot, de egyes életeket igen” – Jazzmeia Horn, a fiatal jazzgeneráció csillaga Budapesten

Jazzmeia Horn a világ előadó-színpadainak káprázatos tehetségű fellépője. Elementáris, határtalannak tűnő vokális skálája, valamint lebilincselő, bámulatosan sokoldalú előadásmódja minden alkalommal katartikus élményt nyújt, amiről magunk is megbizonyosodhatunk május 4-én a MOMkultban.