Az alábbi cikk szponzorált tartalom, nem a Fidelio szerkesztőségének tagjai írták.
Miért épp Bordó Sárkány? Hogy jött ez a név?
A név többdimenziós. Elsőre egy bordó színű mitikus lényre, tűzokádó sárkányra gondol mindenki, ami nemcsak az európai, hanem egyébként a magyar folklórban is megtalálható. A bordó szó egy bizonyos folyamatos hangzást is jelent, amely a francia „bourdon” szóból eredeztethető, amit elő tud idézni a duda sípja, valamint a citera és a tekerő kísérőhúrja. Egy folyamatos mély hangzás, ami fölött a dallam megjelenik. Nevünkben a sárkánynak történelmi ihletettsége van: Luxemburgi Zsigmond lovagrendje, a Sárkányrend volt a második világi lovagrend Magyarországon. A névválasztás utalás a középkorra.
Kevés zenekar játszik középkori jellegű zenét, ti ráadásul egyfajta középkori „rock ’n’ rollt” nyomtok, magatokon átszűrve, amire bárki táncra perdül. Miért választottátok ezt a stílust és hogyan alakult ez az évek során?
A középkori zenének is több rétege van. Vannak zenekarok, akik hagyományos hangszerekkel és hagyományos hangolással űzik ezt a zenei stílust. Mi a saját világunkra alakítottuk, ami több érdekességet is magában rejt. Léteznek kinti (hangos, mint a duda, síp, dob) és benti (halk, mint koboz, hegedű, halkabb furulyák) hangszerek. Mi mindkettőt vegyítjük és a modern technika segítségével, ezeket kihangosítva, egy szintbe tudjuk hozni a hangszereket. 2010 decemberében Dickmann Roland, a zenekar vezetője alapította a csapatot, azóta muzsikálunk együtt. A stílus az évek során formálódott, egyre több saját dalt írtunk, mostanra pedig ott tartunk, hogy a készülő, ötödik nagylemezünknek már több mint a fele saját szerzemény lesz. Mára úgy tudnám magunkat körbe írni, hogy
archaikusnak hangzó dallamvilágot öltöztetünk fel a XXI. századi ember füléhez igazítva.
Egyébként öt különböző zenei stílusból érkezett zenekari tagról van szó, és ez az öt világ adja ki a Bordó Sárkány egyedi hangzásvilágát.
Mitől középkori ez a zene? Kutatjátok a forrásokat, onnan merítetek zenei ötletet?
Vannak dallamok, amikhez igen, a legtöbbhöz azonban nem. Vannak kifejezetten középkori, X-XI. századi kasztíliai cantigák, amiket feldolgoztunk X. Bölcs Alfonztól, de merítettünk Walther von der Vogelweide-től, a Llibre Vermell de Montserrat-ból, valamint magyar históriás dalokat is megéneklünk. Ezek olykor szembejönnek, illetve én is tanítom őket a Zeneakadémián és középiskolában is pengetős hangszeren. Volt, hogy a tanóráim kapcsán rengeteg középkori anyagot átnéztem és kutattam magyar középkori vonatkozású dallamokat. Kobzos Kiss Tamástól tanultam rengeteget, valamint Kátai Zoltán is ajánlott sok szakirodalmat. Ha éppen szeretnénk néhány középkori dallamot felhasználni, akkor annak mindenképp utánamegyünk. Ettől függetlenül szeretünk eltérni és a saját magunk formájára alakítani zenét.
Mesélj a hangszerekről, amik megszólalnak, mennyiben lesz más, talán szokatlan a hangszerpark a színpadon?
Minden hangszerünk akusztikus, és mégis rockzenei hangzás szólal meg a színpadon, ami furcsán hathat elsőre, hiszen a rockzenében alapvetően minden villanyhangszer. A hegedű, a koboz, a mandocello, a furulyák és a duda is akusztikus hangszerek, amiket, ahogy említettem, a hangosítással hozzuk egy szintre.
Gyakorlatilag rockzenei hangzást hozunk létre, népi hangszerekkel.
Ráadásul valóban különleges hangszereken játszunk, amelyek ma már nem annyira elterjedtek. Igyekszünk figyelni arra, hogy megmaradjunk a régies hangszerek mellett. Gitár helyett például lantgitárt használunk. A basszust is a mandocello adja, amire egyébként Németországban bukkantunk rá és nem is ismerek Kiss Ernőn kívül mást, aki ezen a hangszeren játszana hazánkban.
Főként fesztiválokon, országszerte lehet veletek találkozni, Budapesten talán ritkábban léptek fel. Hogyan készültök erre a koncertre?
Az elmúlt 12 év alatt a zenekar 15 országban adott koncertet, de Magyarország számos fesztiválján és városában szerepelt. Minden koncertünkön igyekszünk a maximálisat kihozni a zenénkből, függetlenül attól, hogy épp hol lépünk fel. A Fonó közönségével való találkozást már nagyon várjuk, jó hangulattal és izgalmas zenékkel készülünk, ráadásul elhangzik majd az új, december 13-án megjelenő klipünk dala is, amelyet először idén egy Balkán turnénkon adtunk elő. Igazi kuriózum, hogy a méltán népszerű, kiváló Canarro zenekarral közösen igyekszünk felejthetetlen estét szerezni közönségünknek.
Szerző: Fonó
A zenekar legújabb klipje:
Bordó Sárkány + Canarro
Időpont: 2022. december 10., 20:00
Helyszín: Fonó Budai Zeneház
Bővebb információ és jegyvásárlás ide kattintva.
Támogatott tartalom.
Fejléckép: A Bordó Sárkány zenekar (Forrás: Fonó Budai Zeneház)