Jazz/World

Legjobb trombitásaink békés párviadalt rendeznek a Müpában

2017.01.12. 14:23
Ajánlom
Január 20-án az egy négyzetméterre jutó trombitatehetségek száma a Müpában lesz a legmagasabb. Koós-Hutás Áron, Pecze Balázs és Subicz Gábor a 2008-as megmérettetésük óta először állnak együtt színpadra, így az első hazai Trumpet Summit igazi kuriózumnak ígérkezik.

A jazz világában kedvelt koncertforma a többnyire virtuóz hangszeresek „párviadalba” torkolló találkozása, azaz a „summit”. Hazánkban még kell egy kis idő a hasonló események meghonosítására, ám mi sem lehetne jobb kezdet, mint a magyar jazzélet három kitűnő, fiatal trombitásának kifejezetten erre az alkalomra összeállított műsora, a Trumpet Summit. Koós-Hutás Áron, Pecze Balázs és Subicz Gábor 2008-ban, a Magyar Rádió jazz-tehetségkutató versenysorozatának trombitásoknak kiírt évadában mérték össze tudásukat. Akkor az első helyet Koós-Hutás szerezte meg, míg a képzeletbeli dobogó második és harmadik fokára Pecze és Subicz állhattak fel. Az azóta eltelt majd egy évtizedben mindhárman a magyar jazzszcéna állandó szereplőivé váltak. Önálló művészegyéniséggé értek, saját zenekarokkal és vendégszólistaként, itthon és külföldön is számos alkalommal számot adva tehetségükről.

Subicz Gábor, Pecze Balázs, Koós-Hutás Áron

Subicz Gábor, Pecze Balázs, Koós-Hutás Áron (Fotó/Forrás: Ducsay Szabolcs)

Koós-Hutás Áron neve sokak számára lehet ismerős, hiszen több stílusban is otthonosan mozog. A PASO és a Budapest Jazz Orchestra mellett olyan nemzetközileg is ismert művészekkel dolgozott és állt már színpadra, mint Brian Culbertson, Tony Lakatos, Erik Truffaz vagy Tommy Víg. Nyitottságát mi sem jellemzi jobban, minthogy mostanában legszívesebben az elektronikus hangzásokkal kísérletezik. Pecze Balázs 2014-ben szerzett klasszikus trombitaművészi és tanári mesterdiplomát a Zeneakadémián, több versenyen – többek közt a Brno-i Nemzetközi Versenyen – is kiváló helyezést ért el. Subicz Gábort a legtöbben a PASO és más könnyűzenei formációk trombitásaként ismerik, pedig az elmúlt évtizedben ő is markánsan jelen volt a jazzszíntéren. Sőt, a Modern Art Orchestra tagjaként zeneszerzőként is több szerzői esten bizonyított már. 2015-ben a koppenhágai 2nd Annual European Bigband Composer Competition első díját is elhozta.

Pecze Balázs, Subicz Gábor, Koós Hutás Áron

Pecze Balázs, Subicz Gábor, Koós Hutás Áron (Fotó/Forrás: Ducsay Szabolcs)

A verseny óta most először állnak majd egy színpadon, ám koncertjük korántsem a virtuóz trombitások „párviadala” lesz, hanem remek muzsikusok újszerű, kreatív együttműködése.

hírlevél

A kultúra legfrissebb hírei, programajánlók és exkluzív kedvezmények minden csütörtökön a Fidelio hírlevelében

Legolvasottabb

Klasszikus

Először rendezik meg a Rolla János Zenei Napokat az Óbudai Társaskörben

A háromnapos eseményt hagyományteremtő céllal rendezi meg az Óbudai Társaskör a 2023-ban elhunyt Kossuth-díjas hegedűművész tiszteletére. A záróestén Kelemen Barnabás, Kokas Katalin és Fenyő László ad kamarakoncertet.
Plusz

P. Howard szellemében – 5 Rejtő-program Budapesten

Közeleg március 29-e, azaz hazánk talán legkedveltebb írójának, Rejtő Jenőnek születésnapja, a páratlan zsenijű és kivételes humorú szerző 120 éve ezen a napon látta meg a napvilágot. Számos program esedékes a következő hetekben, amely Rejtőhöz kapcsolódik. Ezekből válogattunk.
Vizuál

Megszűnik az Indafotó

A szolgáltató közlése szerint március 31-én éjfélkor 13 641 979 fotót törölnek véglegesen. A felhasználók a platform megszűnéséig azonban letölthetik az ott tárolt képeiket.
Klasszikus

Az inspiráló Bartók: Bartók és a csend

Bartók inspirációs ereje vitathatatlan: Amerikától Ázsiáig, határokon és műfajokon átívelve, generációk óta kiapadhatatlan ihletforrásként ösztönzi alkotásra a művészeket. De vajon ő maga miből merített ihletet?
Vizuál

Újra Magyarországon látható a Fejedelmek aranya

Március 15-én lenyűgöző időszaki kiállítás nyílik Budapesten, a Magyar Nemzeti Múzeumban. A 16-17. századi erdélyi pénzérmék mellett ötvösmunkákat, díszfegyvereket is megtekinthetünk.

Nyomtatott magazinjaink

Ezt olvasta már?

Jazz/World ajánló

A Marsalis jazzdinasztia

A jazz történetében számos rangos családfa állítható fel, de sokak szerint a Marsalis dinasztia mind közül a legjelentősebb. A trombitás Wynton Marsalis a tizenöt fős Jazz at Lincoln Center Orchestra élén április 5-én lép fel a Müpában a Bartók Tavasz keretében.
Jazz/World ajánló

Őrületes bulival ünnepli harmincadik születésnapját a Söndörgő

Harmincéves a Söndörgő, a kerek évfordulót pedig egy rendhagyó szülinapi bulival ünneplik, ahol a koncert után még hajnalig megy majd a tánc: Balkán Allnighter – Söndörgő 30. születésnap április 26-án a Dürer Kertben.
Jazz/World interjú

„Nem tudom megváltoztatni a világot, de egyes életeket igen” – Jazzmeia Horn, a fiatal jazzgeneráció csillaga Budapesten

Jazzmeia Horn a világ előadó-színpadainak káprázatos tehetségű fellépője. Elementáris, határtalannak tűnő vokális skálája, valamint lebilincselő, bámulatosan sokoldalú előadásmódja minden alkalommal katartikus élményt nyújt, amiről magunk is megbizonyosodhatunk május 4-én a MOMkultban.
Jazz/World ajánló

Myrtill és a SWINGUISTIQUE a Pesti Vigadóban

A februári teltház után április 16-án ismét Jazz Club a Vigadóban! A 2011-ben alakult formáció a múlt század Franciaországának hangulatát idézi meg vidám koncertjével.
Jazz/World ajánló

A jazz maga a szabadság – hirdeti az április végén kezdődő JazzFest Budapest

Az elmúlt évek bebizonyították, hogy Budapest szereti a jazzt, a fellépők pedig szeretik a magyar fővárost. Április 27. és május 14. között immár negyedik alkalommal hozza el a műfaj legkiválóbb hazai és nemzetközi előadóit a JazzFest Budapest a főváros különböző helyszíneire, hogy mindenki megtapasztalhassa: a jazz maga a szabadság.