"Folytatjuk a népzenei CD-k kiadását, mert ezzel segítjük a produkciókat" - mondta Horváth László, a Fonó ügyvezető igazgatója. A Lajkó Félixet, a Söndörgőt, a Romengót, a Buda Folk Bandet, a Karavan Familiát, a Révet, a Dresch-Lukács duót vagy a Both Miklós Folkside-ot is megjelentető kiadót a Womex (World Music Expo) idei listáján a 12. helyre rangsorolták a nemzetközi világzenei mezőnyben. Mindez hatalmas jelentőséggel bír, mivel -ahogyan azt Weyer Balázs, a világzenei lemezek havi és éves listáját összeállító World Music Charts Europe (WMCE) magyar zsűritagja megjegyezte- a Fonó előtt a listán csak az iparág amerikai és brit multijai állnak, ráadásul a magyar label csak magyar előadókkal foglalkozik.
Mint elhangzott, a CD-k kiadására a Nemzeti Kulturális Alapnál, illetve a most induló Cseh Tamás Programban egyaránt fogadókészség van, miközben a Fonó tavaly teljes portfolióját digitalizálta, és a terjesztés ezen a téren is zajlik. Horváth László kiemelte: ősszel adják ki Csík János, Herczku Ágnes és Lajkó Félix új CD-jét.
A Csík Zenekart több mint negyedszázada megalapító Csík János december 30-án ünnepli 50. születésnapját. Ezen a napon - a Fonó rendezésében - idén is óévbúcsúztató nagykoncertet tart a csapat a Syma-csarnokban, és addigra kapható lesz Csík János első szólóanyaga, amelyen mások mellett Dresch Mihály, Presser Gábor, Ferenczi György, Pál István "Szalonna", a citerás Széles András és Rúzsa Magdi is közreműködik. Csík János tehát továbbra is nyit a könnyűzene irányába, mert -amint fogalmazott- ez egy kiváló módja a népzene szélesebb közönségrétegekkel való megismertetésének. "Presser Gábor hosszas bíztatására írtam egy történetet, amit ő kísér le, szerepelni fog a lemezen saját dallamötletem és szövegem, és közreműködik egy idős bárzongorista, Németh László is".
A Fonó szervezi december 28-án a Muzsikás nagykoncertjét a Művészetek Palotájában, valamint jövő február 27-én és 28-án ugyanott a hazai és külföldi állomásokat is érintő Lajkó Félix Maraton zárását. Nagy jelentősége van annak is, hogy az őszi fesztivál utódjaként megrendezendő CAFe Budapest Kortárs Művészeti Fesztiválhoz is kapcsolódik a zeneház a Samsara Quartet, Jyotsna Srikanth indiai hegedűművész, a jazzes-etnós Eastwing, valamint a svéd nikkelhárfás és Emilia Amper októberi koncertjeivel.
Kelemen László, a Hagyományok Háza főigazgatója szólt arról, hogy a Fonóban 1997-től 2001-ig tartott nagyszabású Utolsó óra népzenei gyűjtés folytatásaként tíz magyarországi, erdélyi, kárpátaljai és felvidéki zenekar idős előadói lépnek fel szeptember 10-től karácsonyig a Fonóban, ezúttal a holokauszt emlékévhez kapcsolódva. A nyitó program a técsői Csernavec Jóska és zenekara, később fellépnek magyarszovátiak, tiszakóródiak, nagybányaiak, aknaszlatinaiak, magyarpalatkaiak és szászcsávásiak is. "Az érkező zenészek produkcióját először gyűjtjük, aztán lesz a koncert, végül minden alkalommal táncház" - fűzte hozzá Kelemen László.
A Fonó Szerda táncházban, amely idén az Ismered a járást? szlogent viselk, az őszi időszakban a kalotaszegi táncokkal lehet ismerkedni, Fitos Dezső vezetésével. Most szombattól havonta egyszer pedig a Parno Graszt tart cigányklubot a Fonóban. Horváth László a sajtótájékoztatón bemutatta az első Fölszállott a páva győztesét, Berecz Istvánt is, aki az idei évtől programszervezőként dolgozik a Fonó Budai Zeneházban.
Fontos és sok helyszínes rendezvény lesz novemberben a Héttorony Fesztivál. A rendezvény gálája november 20-án hagyományosan a néhai kiváló építész, Makovecz Imre születésnapján van. "A Héttorony a népzene, a parasztzene és az abból sarjadó kortárs muzsika ünnepe, amely idén is ellátogat a határon túli magyarsághoz, hiszen Nagyváradon és Csíkszeredán is lesz rendezvény" - mondta Kiss Ferenc, a fesztivál művészeti vezetője.
A sajtótájékoztatón Fehér Anikó, a Magyar Rádió Zrt. népzenei és világzenei programszerkesztője beszélt a közmédia rádióiban futó népzenei műsorokról, köztük az immár hetedik éve hallható Népzene határok nélkül-ről (Kossuth Rádió), Sebő Ferenc ismeretterjesztő műsoráról (Bartók Rádió), valamint a Dankó Rádióról. Mint elhangzott, a WMCE listájára csak azon előadók lemezei kerülhetnek fel, akiknek a közrádiók játsszák a felvételeit, ezért fontos, hogy a magyar közmédiában ilyen számban forognak ezek a lemezek.