A világhírű művészről elnevezett (...) összművészeti intézmény romák és nem romák számára teremt közösségi teret a cigány kultúra autentikus nemzetiségi hagyományainak, művészeti örökségének, értékeinek és kortárs jelenének megismerésére – írja az intézmény sajtóközleménye. A központ várhatóan 2019 tavaszán nyitja meg kapuit.
A 350 fős befogadó színházzal, komplex előadóművészeti térrel, állandó és tematikus kiállítások bemutatására alkalmas galériával, zenei, tánc és képzőművészeti szakmai műhelyekkel, professzionális hang és vizuális anyagok rögzítésre alkalmas stúdióval és multimédia műhellyel, digitális archívummal és könyvtárral, rádióműsor sugárzására alkalmas stúdióval és szerkesztőséggel, valamint közösségi terekkel létrejövő Központ összegyűjti és hozzáférhetővé teszi a kortárs és a hagyományos roma kultúra kincseit, lehetőséget teremt az alkotóknak a megjelenésre, a roma kultúra fejlesztésére és szélesebb körben való megismertetésére.
A Cziffra Központ a tervek szerint a romák számára a kulturális örökségük megismerésének, az identitásuk megerősítésének a fiatal nemzedékeknek való továbbadásának, a tehetségek felkarolásának és identitásuk megerősítésének helyszínévé válik. Az épület tervezője Gelesz András Pro Architektúra díjas tervező, a projekt művészeti vezetője Káli Horváth Kálmán, a szakmai tanácsadó testület tagja Farkas Zsolt, Baranyi Mária, Nyáry Oszkár, és Balogh Tibor grafikus és festő. A projekt védnökei olyan művészek, mint Szakcsi Lakatos Béla, Szentandrássy István, Sárközi Gyula, Snétberger Ferenc, valamint a központ régi megálmodói Raduly József és Kathy-Horváth Lajos.

Kapcsolódó
A KULT50 bemutatja: Snétberger Ferenc
A gitárművész-zeneszerző muzsikuscsaládba született Salgótarjánban, ahol édesapja egy helyi kertvendéglőben zenélt. Snétberger Ferenc portréja a Fidelio gondozásában megjelent KULT50 kiadványból.

A Tavaszmezõ utca 6. szám alatti épület belsõ tere a VIII. kerületben ahol lerakták a Cziffra György Roma Oktatási és Kulturális Központ alapkövét 2018. március 1-jén. (Fotó/Forrás: Mohai Balázs / MTI)
A Központ művészeti koncepciójának összeállítására a szakmai testület mellett neves szakembereket bevonva, valamint Balázs János Liszt-díjas zongoraművész vezetésével kerül majd sor.