Jazz/World

Lina_Raül Refree: portugál énekesnő és spanyol producer sikerlistás projektje a Müpában

2021.12.07. 16:35
Ajánlom
A portugál kultúra megismeréséhez kulcsfontosságú a gyakran az ország nemzeti zenéjének hívott fado, ám a szigorú szabályokkal rendelkező, hagyományos muzsika alkalmas a kísérletezésre is. Az 1984-ben született, eredetileg operaénekesi tanulmányokat folytató Carolina Cardoso Rodrigues (Lina) a spanyol producer, Raül Refree segítségével hozta létre rendhagyó projektjét, amelyben a fado műfaj megkerülhetetlen nagyasszonya, az 1999-ben elhunyt és hazájában háromnapos nemzeti gyásszal búcsúztatott Amália Rodrigues keserédes dalait dolgozták fel.

A 2020-ban megjelent Lina_Raül Refree album egyből a világzenei rádiósok európai sikerlistájának élére került, kettejük csúcsprodukciója látható december 9-én a Müpában.

A korábban főként operai szerepeket vállaló portugál énekesnőt, Lina Rodriguest 2005-ben kérték fel, hogy játssza el Amália Rodrigues szerepét a minden idők leghíresebb fadoénekese életéről szóló, Amália című musicalben. A műfaj ezt követően kezdett meghatározóvá válni pályafutásában: négy évig rendszeres fellépője volt a legendás lisszaboni Clube de Fadónak, egyedülálló orgánumának köszönhetően meghódította Belgium, Hollandia, Lengyelország, Spanyolország és az Egyesült Államok színpadait is, valamint Carolina és EnCantado címmel két albuma is megjelent.

Legújabb – és eddigi legjelentősebb – projektjéhez egy „külsőst” fogadott partneréül, a többek között Ricky Martinnal, Rodrigo Cuevasszal és a Sonic Youthból ismert Lee Ranaldóval együttműködő Raül Refree spanyol sztárproducert és zeneszerzőt.

Lina_Raul_Refree_2_c_Mileu-163208.jpg

Lina_Raül Refree (Fotó/Forrás: Mileu / Müpa)

Refree nem volt különösebben jártas a fado hagyományában, ám a spanyol Rosalía nagy visszhangot keltett projektjének kulcsembereként már sikerült újraértelmeznie a flamencót. A producer ezúttal sem akart hátratekinteni: a stúdióban arra a ragyogásra hagyatkozott, amely Lina énekéből áradt. Kezdetben gitárral kísérte, de hamarosan rádöbbent, hogy sokkal modernebben hangzana, ha zongorán és analóg szintetizátorokon játszana.

Amália Rodrigues dalainak szövegét és melódiáját érintetlenül hagyták, ám az új hangszerelésnek köszönhetően azok mégis abszolút frissességgel szólalnak meg.

Ha úgy tetszik, a XXI. század fadója jött létre, amelyben benne van – a műfaj nagyasszonyát idézve – „mindaz, ami szomorú”, ám Lina egyszerre fátyolszerűen lebegő és mélyre hatoló hangja új fejezetet nyitott a fado történelmében. Nem véletlen, hogy mihelyt napvilágot látott a Lina_Raül Refree nevezetű csúcsprodukció első albuma 2020 januárjában, rögtön a világzenei rádiósok európai sikerlistájának élén landolt. Nem túlzás tehát azt állítani, hogy egyedülálló estének ígérkezik a december 9-i müpabeli koncert.

Lina_Raül Refree

2021. december 9., 20:00
Fado a 21. századra hangolva

További információ és jegyvásárlás az alábbi oldalon érhető el.

Támogatott tartalom.

Fejléckép: Lina_Raül Refree (fotó: Mileu / Müpa)

hírlevél

A kultúra legfrissebb hírei, programajánlók és exkluzív kedvezmények minden csütörtökön a Fidelio hírlevelében

Legolvasottabb

Plusz

Elhunyt Ferenc pápa

A római katolikus egyház első latin-amerikai vezetőjét 88 éves korában, húsvéthétfőn, április 21-én reggel 7 óra 35 perckor érte a halál.

Nyomtatott magazinjaink

Ezt olvasta már?

Jazz/World interjú

Tálas Áron: „Mindig szerettem a dallamokat, de a ritmusok jobban érdekeltek”

Volt, hogy tíz formációban játszott egyszerre, tanít a Zeneakadémián, világszínvonalon dobol és zongorázik. Pedig Tálas Áron eredetileg focista szeretett volna lenni vagy rocksztár, a Zeneakadémia tanévnyitójáról pedig egyenesen haza akart menekülni. Szerencsére maradt, pedig még a bőröndje sem volt kipakolva.
Jazz/World hír

Afrikai, ázsiai és európai művészekre fókuszál az idei JazzFest Budapest – itt a teljes program!

A JazzFest Budapest április 27. és május 14. között negyedik alkalommal hozza el a műfaj legkiválóbb hazai és nemzetközi előadóit a főváros különböző helyszíneire. A fesztivál 18 napja alatt a világ 23 országából érkező 181 művész 54 koncertet ad. A festivize aloldalaként idéntől elérhető a fesztivál applikációja is.
Jazz/World ajánló

A Marsalis jazzdinasztia

A jazz történetében számos rangos családfa állítható fel, de sokak szerint a Marsalis dinasztia mind közül a legjelentősebb. A trombitás Wynton Marsalis a tizenöt fős Jazz at Lincoln Center Orchestra élén április 5-én lép fel a Müpában a Bartók Tavasz keretében.
Jazz/World ajánló

Őrületes bulival ünnepli harmincadik születésnapját a Söndörgő

Harmincéves a Söndörgő, a kerek évfordulót pedig egy rendhagyó szülinapi bulival ünneplik, ahol a koncert után még hajnalig megy majd a tánc: Balkán Allnighter – Söndörgő 30. születésnap április 26-án a Dürer Kertben.
Jazz/World interjú

„Nem tudom megváltoztatni a világot, de egyes életeket igen” – Jazzmeia Horn, a fiatal jazzgeneráció csillaga Budapesten

Jazzmeia Horn a világ előadó-színpadainak káprázatos tehetségű fellépője. Elementáris, határtalannak tűnő vokális skálája, valamint lebilincselő, bámulatosan sokoldalú előadásmódja minden alkalommal katartikus élményt nyújt, amiről magunk is megbizonyosodhatunk május 4-én a MOMkultban.