Jazz/World

Ma lenne 75 éves a "mezítlábas díva"

2016.08.27. 10:02
Ajánlom
Augusztus 27-én ünnepelné születésnapját Cesária Évora Grammy-díjas zöld-foki-szigeteki énekesnő, a sajátos hangulatú morna stílus "királynője". Bár hatalmas sikere volt világszerte, megmaradt a sztoikus, láncdohányos "nagymamának", s élete végéig San Vicente szigete volt az otthona.
Cesaria Evora

Cesaria Evora (Fotó/Forrás: port.hu)

 A barátai által csak Cizének becézett énekesnő az Atlanti-óceánban fekvő kis afrikai szigetország San Vicente-szigetén jött a világra, hatgyermekes zenészcsaládban. Nagybátyja híres morna-szerző volt, édesapját, aki maga is hegedült, hétévesen vesztette el. Anyja ezután már nem tudott gondoskodni gyermekeiről, a kislány tízévesen intézetbe került.

16 évesen, amikor az Afrika nyugati partjainál, az Atlanti-óceánban található Cabo Verde szigetcsoport még portugál gyarmat volt, Cesaria szülővárosa, Mindelo egyik kocsmájában kezdett el énekelni átutazó üzletembereknek, hajósoknak. Első gyermekének apjától, egy fiatal holland tengerésztől sajátította el a portugál gyarmati időkben keletkezett, nosztalgikus, keserédes mornát és a tempósabb, vidámabb coladeirát. 

 1975-ben a Zöld-foki Szigetek független állam lett, de a politikai önállóság szegénységgel párosult. A portugálok elmentek, a bárok bezártak. A matróz is hazatért, Cesária pedig 

kikötői bárokban énekelte ki magából bánatát napi itala fejében.

Műsorán a morna mellett a szintén az egykori portugál gyarmatokon honos fadók szerepeltek. (A morna legfőbb hangulati eleme, a magyarra nehezen lefordítható sodade, egyfajta kifinomult melankólia, amely a nosztalgikus elvágyódást, a szétszakított családok vagy éppen a szerelmesek fájdalmát fejezi ki.) Páratlan énektudásának, füstös, nagyasszonyos hangjának hamar híre ment. A helyi rádió néhány felvételt készített vele, amelyek a hatvanas években lemezen is megjelentek Hollandiában és Portugáliában. 

Bár népszerűsége egyre nőtt, a hetvenes évek közepén egy időre abbahagyta az éneklést, s csak a nyolcvanas évtized közepén lépett fel újra egy állami ünnepségen. 1987-ben egy Portugáliában élő pályatársa, a gitáros Bana lisszaboni fellépéseket szervezett számára, ekkor ismerkedett meg a Franciaországban letelepedett, a Zöld-foki-szigetekről származó José da Silvával. A fiatalembert rabul ejtette Évora hangja, s Párizsban külön az ő számára alapította meg a Lusafrica kiadót. Az énekesnő már negyvenhét éves volt, amikor első lemeze, a La Diva aux Pieds Nus megjelent, ezután világszerte csak a "mezítlábas dívaként" emlegették. Évora élete végéig lábbeli nélkül lépett fel, elmondása szerint kényelemből és megszokásból, utalva szegénységben telt éveire.

Cesaria Evora

Cesaria Evora (Fotó/Forrás: port.hu)

  

Jóllehet évtizedek óta énekelt,

 már elmúlt ötvenéves, amikor a világhírnév rátalált.

Igazán ismertté első akusztikus albumával, a Mar Azullal (1991) vált. A Miss Perfumado című negyedik albuma a világzene egyik legkeresettebb előadójává tette, e korongon található egyik legismertebb dala, a Sodade. Az 1995-ös Césaria című albumáért kapta első Grammy-jelölését, a nyolc évvel későbbi Voz d'Amor címűért pedig hatodik jelölése után a kitüntetést is átvehette a világzene kategóriában. Más zenei területekre is tett rövid kirándulást, Café Atlantico (1999) és Sao Vicente di Longe (2001) című lemezén kubai és brazil zenészekkel dolgozott együtt.

Olyan legendákkal énekelt duettet, mint a kubai Compay Segundo, a Buena Vista Social Club együttes tagja, az olasz Gianni Morandi és Adriano Celentano. A morna és fado dalokon kívül ismert számokat is előadott sajátos stílusában, mint a Bésame mucho, s közreműködött az Emir Kusturica rendezte Underground című film zenei felvételeiben.

Hogy tetszett a mezítlábas díva koncertje a Fideliónak?

Cesária Évora többször is fellépett Magyarországon és a Müpában, itt írtunk benyomásainkról. 

2008-ban agyvérzést kapott egy melbourne-i koncert után, ennek ellenére még felvette új lemezét Nha Sentimento (2009)címmel, összesen több mint tucatnyi lemezt készített. 2010-ben szívműtétet hajtottak végre rajta, a következő évben egészségi állapota miatt bejelentette visszavonulását. Több alkalommal lépett fel Magyarországon is, nagy sikerű koncerteket adott a Müpában és a Sziget Fesztiválon. Ahogy pályája elején, úgy később is tartott kisebb szüneteket koncert közben, hogy zenészei is megmutathassák tudásukat, ezalatt leült kis asztalához, rajta poharával, és elszívott egy szivart.

2003-tól az ENSZ Világélelmezései Programja (WFP) nagyköveteként tevékenykedett. 2004-ben megkapta a francia Becsületrend lovagja kitüntetést. Mindelóban otthonának ajtaja mindig nyitva állt, bárki betérhetett hozzá. Bár hatalmas sikere volt világszerte, megmaradt a sztoikus, láncdohányos "nagymamának", s élete végéig San Vicente szigete volt az otthona.

Cesaria Evora

Cesaria Evora (Fotó/Forrás: port.hu)

Cesária Évora 2011. december 17-én hunyt el. Halálhírére a zöld-foki-szigeteki kormány kétnapos nemzeti gyászt hirdetett. Temetésén az ország államfője úgy emlékezett rá, mint aki "minden kontinensen énekelt több mint két évtizedes nemzetközi pályafutása során, és fényt vitt a világba". 2012-ben róla nevezték el Mindelo repülőterét, ahol háromméteres szobrot emeltek tiszteletére, s két éve hazája egyik bankjegyére került rá arcképe.

Repülőteret neveztek el Cesaria Evoráról

Kapcsolódó

Repülőteret neveztek el Cesaria Evoráról

Chopin és Liszt után újabb muzsikus nevét őrzi légikikötő: a Zöld-foki Köztársaságban a "mezítlábas díváról" nevezték el Mindalo városának repterét.

hírlevél

A kultúra legfrissebb hírei, programajánlók és exkluzív kedvezmények minden csütörtökön a Fidelio hírlevelében

Legolvasottabb

Plusz

Prima Primissima Díjat kapott Tarr Béla, Gőz László és Sapszon Ferenc

Tíz kategóriában vehették át a Prima Primissima Díjakat a magyar szellemi élet, a művészet, a tudomány és a sport jeles képviselői a Müpában tartott gálaesten. 
Könyv

Megvannak a 2023-as Déry-díj nyertesei

Ladik Katalin, Mohácsi István, Mohácsi János, Nagy Gabriella és Ilma Rakusa vehetik át a magyar irodalom egyik legnagyobb hagyományokkal rendelkező elismerését.
Klasszikus

„Nagyon boldoggá tesz, ha én vezethetek el valakit a dalokhoz” – interjú Helmut Deutschcsal

Helmut Deutsch zongorakísérőként nem csupán kevesekhez fogható népszerűségre tett szert szakmájában, de tanárként is rendkívüli énekesnagyságokat vezetett el a dalműfajhoz. A művész nemrég Piotr Beczałával adott szláv estet az Operaházban.
Klasszikus

Karácsonyi ráadáskoncertet is ad a Concerto Budapest a hagyományos adventi ajándékkoncertek mellett

Koncertekkel ajándékozza meg a zeneszeretőket az adventi időszakban a Concerto Budapest. A kórházi kezelés idején családjukat nélkülözni kényszerülő betegekhez, idősekhez idén is kamaraprodukciókkal látogatnak el a zenekar tagjai.
Klasszikus

Dél-Afrikában rendezett kortárs fesztiválon szerepel az UMZE

Az új és legújabb zenére specializálódott együttes a Nemzetközi Kortárszenei Társaság éves fesztiválján működik közre, Johannesburgban és Fokvárosban.

Nyomtatott magazinjaink

Ezt olvasta már?

Jazz/World ajánló

Ecuadori, perui és bolíviai örökzöldekkel ünnepli fennállásának 30. évfordulóját a Los Gringos

A dél-amerikai zenét játszó hazai együttes új dalokkal is kedveskedik a december 2-i jubileumi koncerten, amelyet követően sztorizós közönségtalálkozót is tartanak a Fonóban.
Jazz/World magazin

Kenny Garrett, a jazz-szaxofonosok élő ikonja tudja, mit kell hallgatni

A Fidelio és a JazzFest Budapest közös sorozatában a hazai, valamint a nemzetközi jazz és világzenei színtér egy-egy kiemelkedő alakja osztja meg olvasóinkkal, milyen zenéket hallgat szívesen. A sorozat legújabb részében a világhírű altszaxofonos, Kenny Garrett kedvenceibe hallgathatunk bele.
Jazz/World ajánló

Határátlépés Ligetivel – Lukács Miklós és muzsikustársai a BMC-ben

Nem számít, hogy a klasszikus, a kortárs zene vagy a jazz területén működnek, hiszen mindannyian kiváló zenészek. Lukács Miklós Cimbiózis Triója a Ligeti Ensemble-lal lép fel.
Jazz/World ajánló

Muzsikás 50 – Jubileumi évadzáró koncert a Magyar Nemzeti Múzeumban

Az 50 éve alakult Muzsikás jubileumi koncertsorozatát a Magyar Nemzeti Múzeum dísztermében zárja a zenekar, egy mély és feledhetetlen koncerttel december 8-án.
Jazz/World interjú

Az alkotás öröme – interjú Czakó-Kuraly Sebestyénnel

Nagyinterjú a budapesti Platon Karataev zenekar egyik énekes-gitárosával, Czakó-Kuraly Sebestyénnel, akinek hamarosan új szólólemeze jelenik meg.