Jazz/World

Máshogy gondolkodik egy jazz-zongorista, mint egy klasszikus zenész

2018.09.28. 12:55
Ajánlom
Egy friss, lipcsei kutatás bebizonyította, hogy még akkor is teljesen máshogy működik a klasszikus- és jazz zenészek agya, ha ugyanazt a darabot játsszák.

Mindezt persze a zenészek eddig is tudták. Egyszer megkérdezték Keith Jarrettől – aki Bach-előadóként és intuitív jazz-zongoristaként is világhírű –, hogy lesz-e valaha olyan koncertje, amelyen mind klasszikus, mind pedig jazz zenét játszik majd, amire ő így felelt:

„Nem, mert az idegrendszeredtől teljesen mást követel meg a két dolog”.

Daniela Sammler idegtudós ezt így magyarázza: „Ez nem a szigorú értelemben vett biológiai folyamatokra vonatkozik, hanem az eltérő gondolkodási sémákra, amelyek között nagyon nehéz váltani”. A tanulmány egyik szerzője, Robert Bianco hozzáteszi: „Ahogy a kutatás is kimutatta, a jazz-zongoristák gyorsabban képesek újratervezni a zenei folyamatokat, mint a klasszikus zongoristák. Jobban reagáltak a váratlan helyzetekre és gördülékenyebben tudták folytatni az előadást, amikor arra kértük őket, hogy játszanak szokatlan harmóniákat egy megszokott harmóniamenetben”. (Lásd a grafikont)

jazz-vs-classical-graph-155901.jpg

jazz-vs-classical-graph-155901.jpg (Fotó/Forrás: Openculture.com)

Másrészről az is kiderült, hogy a klasszikus zenészek agya pontosabban működött az akkordok lefogása, a technikai kivitelezés közben.

Ők tehát sokkal inkább a „hogy játsszak” kérdésére összpontosítottak, míg a jazz-zongoristák a váratlan adaptációra, tehát a „mit játsszak” kérdésére koncentráltak.

Az ilyen tanulmányok hatására még jobban csodálhatjuk azokat a zenészeket, akik könnyedén tudnak váltani a klasszikus és a jazz-zene között. Így például Nina Simone, aki klasszikus zenésznek készült, és akinek Bach-imádatát számos szerzeményében és improvizációjában tetten érhetjük. Hallgasd csak meg Bach-ihletésű Love Me or Leave Me című számát!

(Forrás: openculture.com)

Tanítani kellene a táncosok gondolkodását!

Kapcsolódó

Tanítani kellene a táncosok gondolkodását!

Ez a véleménye annak a kutatónak, aki célként tűzte ki, hogy a táncosok térbeli, holisztikus gondolkodásának feltérképezésével egy új, mozgáson alapuló tanulásmódszertant fejlesztene ki a nem-táncosok számára.

A jazz-zenészek kreatívabbak az átlagnál?

A jazz-zenészek kreatívabbak az átlagnál?

Egy évszázadban csak egy olyan zseni születhet, mint Miles Davis, de vajon tanulható-e az a fajta spontaneitás, amit ő a hangszeren tökéletesített és ami mindannyiunk hasznára válhatna a kreatív gondolkodás közben?

hírlevél

A kultúra legfrissebb hírei, programajánlók és exkluzív kedvezmények minden csütörtökön a Fidelio hírlevelében

Legolvasottabb

Színház

Egy vezető távozása és figyelmeztetés lett a következménye a Katonában egy színházjegy-akciónak

Két munkatársat figyelmeztetésben részesítettek, egy vezető beosztású dolgozó pedig elhagyja a színházat, miután kiderült, hogy DK-tagok kaphattak kedvezményes jegyeket.
Vizuál

Ridley Scott filmjében Napóleon csak egy díszlet a saját életében

Hiába lett rendkívül látványos Ridley Scott Napóleonja, az európai történelem egyik legnagyobb hatású alakjáról végső soron csak egy sekélyes, koncepciótlan filmet sikerült rendeznie, amely ráadásul hemzseg a tárgyi tévedésektől.
Plusz

Prima Primissima Díjat kapott Tarr Béla, Gőz László és Sapszon Ferenc

Tíz kategóriában vehették át a Prima Primissima Díjakat a magyar szellemi élet, a művészet, a tudomány és a sport jeles képviselői a Müpában tartott gálaesten. 
Jazz/World

Kenny Garrett, a jazz-szaxofonosok élő ikonja tudja, mit kell hallgatni

A Fidelio és a JazzFest Budapest közös sorozatában a hazai, valamint a nemzetközi jazz és világzenei színtér egy-egy kiemelkedő alakja osztja meg olvasóinkkal, milyen zenéket hallgat szívesen. A sorozat legújabb részében a világhírű altszaxofonos, Kenny Garrett kedvenceibe hallgathatunk bele.
Könyv

Soha nem látott fényképek Habsburg Ottóról egy újonnan megjelent kötetben

A különleges fotókönyvvel Habsburg Ottó születésének 111. évfordulóját ünnepli az egykori trónörökös, parlamenti képviselő szellemi és tárgyi hagyatékát gondozó Habsburg Ottó Alapítvány.

Nyomtatott magazinjaink

Ezt olvasta már?

Jazz/World ajánló

Ecuadori, perui és bolíviai örökzöldekkel ünnepli fennállásának 30. évfordulóját a Los Gringos

A dél-amerikai zenét játszó hazai együttes új dalokkal is kedveskedik a december 2-i jubileumi koncerten, amelyet követően sztorizós közönségtalálkozót is tartanak a Fonóban.
Jazz/World magazin

Kenny Garrett, a jazz-szaxofonosok élő ikonja tudja, mit kell hallgatni

A Fidelio és a JazzFest Budapest közös sorozatában a hazai, valamint a nemzetközi jazz és világzenei színtér egy-egy kiemelkedő alakja osztja meg olvasóinkkal, milyen zenéket hallgat szívesen. A sorozat legújabb részében a világhírű altszaxofonos, Kenny Garrett kedvenceibe hallgathatunk bele.
Jazz/World ajánló

Határátlépés Ligetivel – Lukács Miklós és muzsikustársai a BMC-ben

Nem számít, hogy a klasszikus, a kortárs zene vagy a jazz területén működnek, hiszen mindannyian kiváló zenészek. Lukács Miklós Cimbiózis Triója a Ligeti Ensemble-lal lép fel.
Jazz/World ajánló

Muzsikás 50 – Jubileumi évadzáró koncert a Magyar Nemzeti Múzeumban

Az 50 éve alakult Muzsikás jubileumi koncertsorozatát a Magyar Nemzeti Múzeum dísztermében zárja a zenekar, egy mély és feledhetetlen koncerttel december 8-án.
Jazz/World interjú

Az alkotás öröme – interjú Czakó-Kuraly Sebestyénnel

Nagyinterjú a budapesti Platon Karataev zenekar egyik énekes-gitárosával, Czakó-Kuraly Sebestyénnel, akinek hamarosan új szólólemeze jelenik meg.